Афера десятиліття — будівництво метро на Виноградар за 6 млрд

«Київський метрополітен» виплатив недобросовісної компанії мільярди передоплати, а в Кабміні пролобіювали аферу.

Натяку на метро в бік житлового масиву Виноградар ще немає, а мільярди вже пішли з бюджету.

Комунальне підприємство «Київський метрополітен» в листопаді 2018 року провело тендер на отримання послуг з будівництва ділянки Сирецько-Печерської лінії метрополітену від станції «Сирець» на житловий масив Виноградар з електродепо у Подільському районі (ділянка від станції «Сирець» до станції «Проспект Правди» з двома станціями («Мостицька» і «Проспект Правди») і ділянкою вилочного відгалуження в бік станції «Виноградар») з очікуваною вартістю майже 6 млрд грн.

На конкурс подали заявки три компанії — ПАТ «Будівельна компанія Інтербудмонтаж», ПАТ «Київметробуд» і ПАТ «ССМУ «Туннельстрой». За підсумками торгів переможцем визнали ПАТ» Київметробуд», з яким підписали угоду, відповідно до якого замовник повинен був виплатити аванс в розмірі 30% від вартості робіт.

Однак, незабаром невстановлені поки особи, з метою збільшення витрат бюджетних коштів і отримання їх на підконтрольні компанії, використовуючи корупційні зв’язки в Кабінеті Міністрів України, пролобіювали прийняття Постанови КМУ №1084 від 18 грудня 2018 року «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1764 та Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2014 року №117 «. Відповідно ним максимальна ставка попередньої оплати цих робіт склала до 95% від їх вартості. Крім того, даний документ передбачав, що термін використання передоплати становить 24 місяці.

Організатори цієї хитрої схеми передбачили прийняття зазначеної постанови КМУ безпосередньо в самому договорі на виконання робіт з будівництва метро на «Виноградар». Так, в п. 15.3 було зазначено, що «в разі зміни законодавства розмір передоплати і термін її використання може бути змінений сторонами шляхом укладення додаткової угоди».

А 20 грудня 2018 року, через 2 дні після оприлюднення Постанови КМУ №1084, між КП «Київський метрополітен» і ПАТ «Київметробуд» було укладено «потрібне» додаткову угоду. Даний документ встановив максимальну авансову оплату замовника в розмірі 95% від вартості робіт по будівництву, яку можна використовувати протягом максимального терміну — 24 місяців.

Примітно, що в тендерній документації по цих робіт було закріплено, що здійснення попередньої оплати проводиться в порядку, що визначений чинним законодавством і самим договором. І на момент підписання угоди між КП «Київський метрополітен» і ПАТ «Київметробуд» діяло Постанова КМУ № 1764 від 27 грудня 2001 року, відповідно до якого оплата не може перевищувати 30%.

Всього в період з 16 січня 2019 року по 25 березня 2019 року КП «Київський метрополітен» перерахувало на рахунки ПАТ «Київметробуд» 2,5 млрд гривень передоплати. Надалі, в травні 2019 року, посадові особи ПАТ «Київметробуд» уклали ряд депозитних договорів з ПАТ «Укргазбанк» і розмістили в цій установі бюджетні кошти в сумі понад 1 млрд гривень. На думку правоохоронців, це було зроблено з метою отримання прибутку в якості відсотків і подальшого власного збагачення. Відповідно, бюджетні кошти були використані не на ті цілі, які були визначені договорами про закупівлю товарів, робіт і послуг.

Встановлено, що посадові особи ПАТ «Київметробуд» направляли отримані доходи у вигляді відсотків від депозитних договорів на рахунки ТОВ «Профі-факторинг». Надалі ця фірма перерахувала зазначені кошти перерахувало на рахунки ТОВ «Деорстрой», ТОВ «ФК» Фактор-Сервіс «, ТОВ» Рул «, ПП» Авен-Езер «і ТОВ» Фактор Стандарт «.

10 грудня 2019 року, в ході засідання Печерського районного суду у даній справі, прокурор Аліна Головко клопотала про накладення арешту на грошові кошти, які знаходяться на рахунках ПАТ «Київметробуд» та інших, перелічених вище компаній. Мета арешту — припинення злочинної діяльності та подальше відшкодування завданих збитків. Суд задовольнив клопотання. Таким чином, арешт поширюється на 83 рахунки, що відкриті у 21-якій банківській установі.

За даними аналітичної системи Youcontrol, ПАТ «Київметробуд» було створено в грудні 1994 року. Засновником і кінцевим бенефіціарним власником компанії на сьогодні виступає Сергій Кияшко. Власниками великих пакетів акцій за станом на 3 квартал 2019 року є офшорні «Вантаріс Лтд» (Віргінські острови) — 22,7% акцій, «Катсан ЛТД» (Кіпр) — 23,3%, «Контемпорарі констракшн системс» (Великобританія) — 23,3%, T & A Industries Ltd (Домініка) — 8,37% акцій, «Сан Кепітал Прайвіт Фаундейшн» (Панама) — 15%. Керівником ПАТ «Київметробуд» вказано Василь Кобіль. Розмір статутного капіталу — 1 млн гривень.

Сергій Кияшко — російський бізнесмен, пов’язаний з бізнесом будівництва вагонів метро. Власниками великих пакетів акцій за станом на 3 квартал 2019 року є офшорні «Вантаріс Лтд» (Віргінські острови) — 22,7% акцій, «Катсан ЛТД» (Кіпр) — 23,3%, «Контемпорарі констракшн системс» (Великобританія) — 23,3%, T & A Industries Ltd (Домініка) — 8,37% акцій, «Сан Кепітал Прайвіт Фаундейшн» (Панама) — 15%. Керівником ПАТ «Київметробуд» вказано Василь Кобіль. Розмір статутного капіталу — 1 млн гривень.

Сергій Кияшко — російський бізнесмен, пов’язаний з бізнесом будівництва вагонів метро. За даними Youcontrol, на сьогодні він зареєстрований в Києві. У свою чергу, Василь Кобіль раніше працював в підприємствах, кінцевим бенефіціаром яких є російський бізнесмен Даніель Гупта.

Якщо Вам відомі факти про порушення законодавства про державні закупівлі, повідомляйте в Редакцію сайту «Верховенство права».

За матеріалами видання «kievvlast.com.ua».