Більшість базових реєстрів України ніяк не захищені

На сьогоднішній день в Україні абсолютно неконтрольований доступ до більшості базових реєстрів

Мінцифри планує провести цифрову трансформацію в десяти сферах державного управління, оскільки на сьогодні в Україні абсолютно неконтрольований доступ до більшості базових реєстрів. Про це повідомив перший заступник міністра цифрової трансформації Олексій Вискуб.

«Ми маємо абсолютно неконтрольований доступ до більшості базових реєстрів. Це жахливо. Тільки 28% реєстрів мають КСЗІ — сертифікат Держспецзв’язку про комплексну систему захисту інформації. Ми вибрали десять сфер, де хочемо провести цифрову трансформацію, повну зміну внутрішніх процесів», — підкреслив Вискуб в інтерв’ю «Економічній правді».

За його словами, зміни, зокрема, торкнуться будівельної, податкової, митної, судової сфер.

«Приклад можу привести за судовим реєстром. Зараз будь-який помічник судді може переглянути весь судовий реєстр і ввечері, напередодні обшуку або затримання, може попередити підозрюваного, що стосовно нього зафіксовано дозвіл суду на ті чи інші слідчі дії. В результаті на ранок підозрюваного вже не буде у країні», — розповів перший заступник міністра.

За словами Вискуба, перші кроки в цьому напрямку вже зроблені після запуску порталу державних послуг «Дія».

«Я можу назвати вам десяток базових реєстрів, в яких діє неконтрольований доступ і, найгірше, навіть не логуєтся, хто заходив. Дивно, що багато хто піднімає ці питання в контексті «Дії», коли» Дія «починає поступово наводити порядок в цьому хаосі «, — підкреслив Вискуб.

Перший заступник міністра назвав кроки, які планується здійснити для наведення порядку в цій сфері.

«До чого ми хочемо прийти? Перше: запит до держреєстру повинен бути тільки один і на підставі конкретної законодавчої події, наприклад, реєстрація допомоги при народженні, і, безумовно, з логуванням, хто і коли мав доступ. Ми оптимізуємо реєстри, прибираємо дублювання і неактуальність. Ми знаходимося в ситуації, коли є купа реєстрів із записами про 46 млн громадян, у яких інформація неактуальна або дубльована. Найголовніше — більшість цих реєстрів не повинні були накопичувати інформацію. Наше завдання — зменшити обсяг даних, а не збільшити», — повідомив він.

Першим кроком, за його словами, стане призначення CDTO (Chief Digital Transformation Officer, керівник цифрової трансформації. — ред.). Це повинно відбутися протягом найближчих декількох тижнів.

«Протягом двох-трьох тижнів в кожному міністерстві. Це буде заступник з цифрової трансформації, людина на стику IT і держуправління. Призначати його буде Кабінет міністрів», — повідомив Вискуб.

При цьому, за його словами, це не будуть точкові реформи. Зміні підлягають бізнес-процеси на основі цифрових технологій.

«Ми хочемо, щоб міністри або візіонери розвитку галузей почали інакше планувати реформу держустанов. Ми не хочемо отримати покращений реєстр, ми хочемо повністю змінені бізнес-процеси на основі цифрових технологій. Точкові електронні реформи не дають потрібний результат», — підкреслив Вискуб.