Депутатів покарають за прогули: а їм не все одно?

Верховна Рада проголосувала за законопроект, який передбачає штрафи для депутатів-прогульників. Чи допоможе це?

265 народних депутатів проголосували за законопроект, яким пропонується позбавляти нардепів виплат, якщо вони пропускають засідання без поважної причини. Тепер якщо депутат пропускає понад 30% засідань і більше половини засідань свого комітету, він втрачає право на виплати, пов’язані з його депутатською діяльністю. Зараз депутатські виплати досягають 30 тис. гривень. Глава фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив, що гроші, отримані від штрафів, будуть повертати в загальний бюджет. Арахамія додав, що сам із задоволенням би звільняв депутатів за прогули.

Закон недостатньо жорсткий

Експерт з конституційного права Олександр Москалюк зазначив, що простих українців за прогули можуть звільнити з роботи. Нардепів же тільки оштрафують. На його думку, в цій частині документа варто було б зробити більш жорстке покарання. Москалюк нагадав, що в деяких країнах пропуски засідань караються позбавленням мандата. Наприклад, в Туреччині та Португалії. Експерт вважає, що схвалений законопроект підходить для країн з усталеною демократією, а Україна потребує більш радикальних засобів. Але для того, щоб прийняти законопроект, який дозволив би позбавляти депутатів мандата, необхідно вносити зміни до Конституції.

Екс-нардеп Леонід Ємець заявив, що депутати не бояться штрафів. На його думку, цей законопроект підготували не для депутатів, а для тих, хто готовий цей інформаційний привід «з’їсти». За словами екс-депутата, побороти прогули можна було б, якби карати депутатів виправними роботами. Відповідний документ, до речі, зареєстрований у Верховній Раді. Ємець додав, що багато депутатів навіть зарплату свою не забирають. Їм штрафи не страшні.

Що кажуть експерти?

Політолог Василь Яблонський заявив, що обмеження не завжди працюють, а іноді вони просто неефективні. Експерт вважає, що прийнятий законопроект не буде ефективно працювати, оскільки систему завжди можна перехитрити. Він нагадав, що депутати завжди прагнули обійти закони. Тому культура депутата, його дії та рішення — це питання його особистої політичної відповідальності. Яблонський додав, що для більшості депутатів штрафи не стануть вагомим аргументом. Політолог Кость Бондаренко вважає, що у президента вибрали не найкращий спосіб боротьби з прогулами. За словами експерта, краще було б технічно вдосконалити систему, а не придумувати, як покарати депутатів.

Політичний експерт Михайло Чаплига негативно оцінив прийнятий законопроект. За його словами, нова влада намагається перетворити роботу депутатів в банальне протирання штанів. З парламентаріїв, на його думку, роблять «місцеблюстителів». Насправді ж для ефективної роботи депутати повинні більше працювати в комітетах, зустрічатися з виборцями, спілкуватися з експертами. Чаплига переконаний, що в Україні викривлене поняття про депутатську роботу. За його словами, основна робота повинна бути зміщена в комітети, а не в зал засідань.

Політолог, екс-нардеп Тарас Чорновіл вважає, що штрафами проблему прогулів не вирішити, оскільки вони не істотні для багатьох депутатів. Схвалений законопроект експерт назвав профанацією. За словами Чорновола, найбільше депутати дорожать своїм мандатом. Екс-депутат додав, що раніше був зареєстрований законопроект, який дозволяв відбирати мандат у злісних прогульників. Політолог додав, що на даний момент до кінця незрозуміло, що таке «поважна причина». Це породжує неясність і подвійні трактування.

Можуть бути проблеми

Політичний експерт Володимир Кацман зазначає, що в трудовому законодавстві чітко прописані випадки, коли людину можуть оштрафувати або звільнити з роботи. На його думку, прийняття законопроекту про штрафи нардепів може завести нас в правову колізію. Кацман пояснює, що розібратися в прийнятому документі можуть тільки люди з серйозною юридичною кваліфікацією.

 

Раніше RabinovichTV писав, чому обрушився рейтинг Володимира Зеленського.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий