Economy 2.0 18 лютого: в Україні почала дорожчати гречка

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 18 лютого 2020

Фінанси

Експерти МВФ зібралися в Київ . Команда в складі кількох експертів Міжнародного валютного фонду відвідає Київ, заявив постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман. Команда МВФ їде в Україну для обговорення технічних обговорень політики, спрямованої на досягнення потужного зростання і забезпечення стабільності. Раніше Міжнародний валютний фонд відзначив прогрес України в проведенні реформ.

Споживчі настрої українців різко погіршилися . Споживчі настрої українців в січні 2020 року погіршилися на 3,1 пункту — до 89 пунктів за 200-бальною шкалою, свідчать дані дослідницького агентства Info Sapiens. У січні 2020 року найсильніше за все (приблизно на 6 п.) Знизилися індекси поточного особистого доходу (до 79), розвитку економіки в найближчий рік (до 92,9) і доцільності робити великі покупки (до 81,7). Найбільш песимістичні настрої властиві особам старшого віку (60 років і більше). У той же час експерти вказали, що індекс очікувань особистого доходу зріс на 4,1 п. — до 93,0.

Україна в 2019 році заробила понад 500 млн грн на малій приватизації . За 2019 рік у державний бюджет України надійшло 536,5 млн грн від приватизації об’єктів малої приватизації. У 2019 державними органами приватизації виставлено на електронні аукціони, через електронну торгову систему ProZorro, продажу 467 об’єктів малої приватизації. За результатами торгів відбулися електронні аукціони з продажу 368 об’єктів на загальну суму 560 893,66 тис. Грн, що на 40% перевищує їх загальну стартову ціну.

Агрокомплекс

«Аграрний фонд» знижує процентну ставку для аграріїв . ПАТ «Аграрний фонд» знижує процентну ставку для аграріїв. У минулі роки вона становила від 22,5% до 25% в гривні і 15-18% з прив’язкою до курсових коливань. Відтепер процентна ставка становить 17,5% без прив’язки до курсу і 8,8% з прив’язкою. Також, Аграрний фонд в цьому році виділяє 2 млрд грн. на програми фонду, а саме — у вигляді мінерального добрива, дизельного палива і грошової підписки.

В Україні триває зростання цін на гречку . В Україні з початку сезону зберігається тенденція підвищення цін на зерно гречки. Ситуація, що склалася обумовлена ​​рекордно низьким виробництвом зернової в Україні в 2019 році, зважаючи на істотне скорочення посівних площ під нею. З початку сезону ціни попиту на зерно гречки виросли більш ніж в 1,5 рази. За словами учасників ринку, сільгоспвиробники реалізовують гречку недостатньо активно і переважно малотоннажними партіями за максимальними або наближеним до них цінами.

Металургія

На легалізацію ринку ломозаготовки знадобиться 3-5 років . Легалізація діяльності зі збору металобрухту буде відбуватися поступово і займе від 3 до 5 років, вважає нардеп Кисилевський, співавтор законопроекту про детінізацію ринку металобрухту. Рада вже схвалила документ в першому читанні. Законопроект передбачає усунення надлишкових бюрократичних процедур і вимог до пунктів прийому металобрухту. Ринок металобрухту оцінюється в 20 млрд грн. З яких 16 млрд перебуває в тіні. Законопроект має на меті ввести їх в легальне поле. Держава отримає в рік близько 900 млн грн додаткових надходжень, коли пункти почнуть працювати легально і будуть платити податки. Разом з тим буде розірвана корупційна зв’язок між приймальниками і поліцейськими.

Енергетика

«Нафтогаз» прогнозує значне зниження цін на імпортний газ . НАК «Нафтогаз України» прогнозує зниження середньої ціни імпортного газу в 2020 році на 23% — до 4 340 грн за за 1 тис. Куб. м, в порівнянні з ціною в 2019 році. Очікувана митна вартість імпортного газу згідно з прогнозними котируванням в 2020 році складе 4 340 грн 1 тис. Куб. м, що на 23% менше, ніж в 2019 році, і на 46% нижче, ніж в 2018 році. Така низька вартість газу робить менш привабливим інвестування істотних коштів в буріння на виснажених українських родовищах.

Корпорації

Apple обмежує поставки iPhone через коронавирус . Американська корпорація Apple заявила про те, що не розраховує домогтися наміченої прибутку в кварталі, який закінчується в березні поточного року, на тлі наслідків коронавируса нового типу 2019 nCoV. Apple почала відновлювати роботу на території Китаю, проте повернення у звичне русло відбувається повільніше, ніж очікувалося. У компанії пояснили, що одним з основних чинників є обмеження поставок смартфонів iPhone по всьому світу, а другим — зниження попиту на продукцію Apple в КНР через коронавируса.

«Укрзалізниця» оголосила 72 аукціону на оренду майна . «Укрзалізниця» в січні 2020 року оголосила 72 електронних аукціону з оренди майна залізниць на майданчиках «ProZorro.Продажі», тоді як за аналогічний період 2019 року жодного одного аукціону оголошено не було. Із загального числа оголошених в січні аукціонів 9 завершилися з визначенням переможця. В цілому в січні укладено 13 договорів, загальний розмір місячної орендної плати за якими становить 316,5 тис. Грн (без ПДВ). Протягом 2019 року «Укрзалізниця» отримала надходжень від передачі в оренду майна на загальну суму 136,22 млн грн.

Регулятори

Тіньові операції становлять четверту частину від ВВП . Четверту частину від офіційного ВВП України або 846 млрд грн складають тіньові операції. Ernst & Young провела подібні дослідження в 33 країнах світу, серед яких Чехія, Польща, Словенія, Словаччина, Хорватія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Сербія і інші країни. Рівень тіньової економіки серед зазначених країн вагався від 10,1% до 26,9% від обсягу ВВП. За результатами дослідження української економіки, 846 млрд грн або 23,8% від офіційного ВВП за 2018 рік перебуває в тіні. У зв’язку з цим, центральний банк докладає чимало зусиль для розвитку безготівкових розрахунків та створення у населення звички платити по безналу.

Українські банки знизили ставки по гривневих кредитах для бізнесу . Українські банки за четвертий квартал 2019 року знизили процентні ставки по гривневих кредитах для бізнесу на 2,4 процентних пункту (п.п.) — до 15,7% річних, реагуючи на зниження облікової ставки Національним банком України. Здешевлення гривневих кредитів для фізосіб було менш відчутним — за четвертий квартал 2019 року ставки знизилися на 0,5 п.п. — до 33,6% річних. Разом з тим, ставки за валютними кредитами суб’єктам господарювання перебувають на історично низьких рівнях — 4,6% в грудні 2019 року. Також наголошується, що ставки по депозитах фізичних осіб почали знижуватися тільки в грудні слідом за зниженням ставок державними банками.