Economy 2.0 26 лютого: до кінця року інфляція в Україні прискориться

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 26 лютого 2020

Фінанси

Мінекономіки сподівається заробити на приватизації близько $5 млрд . Міністерство розвитку економіки України планує залучити в державний бюджет від процесу приватизації державних підприємств близько $ 5 млрд. Зараз підприємств, які треба віддати до Фонду держмайна на приватизацію, більше трьохсот. Пізніше там буде близько 1 000 підприємств із загальною балансовою вартістю активів близько $ 3 млрд. З огляду на ті коефіцієнти зростання в системі «Прозорро.Продажі» і історичного зростання від приватизації в Україні, це близько $ 5 млрд від приватизації. Після продажу цих держактивів міністерство розраховує на додаткові інвестиції в ці підприємства з боку нових власників.

До кінця року інфляція в Україні прискориться . Уповільнення інфляції на початку року обумовлено як ефектом торішнього зміцнення гривні, так і падінням цін на світових ринках, зокрема, на нафту і газ. Ці ж фактори будуть впливати на динаміку споживчих цін і в найближчі місяці, тому інфляція може навіть сповільнитися до рівня нижче 3%. Шкода від низької інфляції — це те, що за нею може ховатися дефляція. Тобто ситуація, коли ціни знижуються. Це небезпечно з кількох причин. НБУ вже зараз реагує на зниження інфляційного тиску для того, щоб надати економіці стимули за рахунок зниження облікової ставки.

Агрокомплекс

Експорт української риби і рибної продукції зріс на 25%. У 2019 Україна поставила на зовнішні ринки 11,8 тис. Тонн риби та продукції з водних біоресурсів на загальну суму $ 46,4 млн. Такий результат в грошовому вираженні на $ 9,2 млн (25%) більше, ніж за аналогічний період 2018 року . Так, 37% всього українського експорту рибопродукції (в грошовому вимірі) здійснені в країни Європи. У держави СНД поставлено 30% продукції та країн Азії — 29%. Протягом 2019 року в Україні вироблено 67,8 тис. Тонн товарно-харчової рибної продукції.

Україна стала найбільшим експортером соняшникової олії і шроту в 2019 році . Україна за результатами 2019 року посiла перше мiсце в світі з експорту соняшникової олії і шроту. Загальна сума експорту соняшникової олії в минулому році зросла на 4% в порівнянні з попереднім роком — до $ 4,3 млрд, соняшникового шроту — на 11%, до $ 975 млн. Також Україна в 2019 році посіла друге місце в світі з експорту ріпаку з показником $ 1,3 млрд, збільшивши вивезення цієї культури на 27%.

Металургія

Авдіївський коксохім заявляє про дефіцит сірчаної кислоти через імпортних квот . Запаси сірчаної кислоти на Авдіївському коксохімічному заводі впали до рекордно низького рівня. У лютому на підприємство було відвантажено 387т сірчаної кислоти при потребі 1020 т. Її недолік ставить під загрозу повноцінну діяльність підприємства. У той же час в Україні діють квоти на імпорт сірчаної кислоти, які обмежили можливості покривати дефіцит на українському ринку за рахунок імпортних поставок. Уряд вирішив скасувати квоти на імпорт сірчаної кислоти і олеума 21 лютого, і тепер розглядає можливість введення мит на заміну.

Україна піднялася на 12-е місце в Топ-15 світових виробників сталі . Світове виробництво сталі в січні 2020 року склало 154,4 млн. Тонн, що на 2,1% більше, ніж в січні 2019 року. Виробництво сталі в Китаї в січні 2020 року склало 84,3 млн тонн, збільшившись на 7,2% в порівнянні з січнем 2019 року. Індія справила 9,3 млн т сталі, що на 3,2% менше, ніж в січні 2019 року. Японія здійснила 8,2 млн т сталі в січні-2020 року, що на 1,3% більше, ніж роком раніше. Виробництво сталі в Південній Кореї в січні 2020 року склало 5,8 млн т, знизившись на 8%. Виробництво сталі в Україні склало 1,8 млн. Тонн, що на 0,4% нижче за рівень січня 2019 року.

Енергетика

Споживання вугілля в січні скоротилося на чверть . Споживання вугілля в Україні в січні 2020 року склало 3,42 млн тонн, що на 6,3% більше, ніж у попередньому місяці, але на 24,2% менше, ніж в січні 2019 року. Споживання газу в січні 2020 року склало 4,42 млрд кубометрів, що на 14,8% більше, в порівнянні з груднем, але на 10,3% менше, ніж у січні 2019 року. За даними Держмитслужби, Україна в січні 2020 року зменшила імпорт вугілля кам’яного та антрациту на 8,4% (на 149,17 тис. Тонн) у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року — до 1,63 млн т.

Білорусь почне імпорт нафти українським нафтопроводом . Білорусь почне імпорт нафти на свої нафтопереробні заводи (НПЗ) українським нафтопроводом Одеса-Броди в березні 2020 року. Зараз ведеться робота по закупівлі альтернативної нафти з використанням південного маршруту, через Україну.

Корпорації

«Укрпошта» відновила прийом посилок в Китай . АТ «Укрпошта» оголосила, що з 26 лютого відновлюється прийом всіх видів експортних відправлень в Китай. Це стало можливим завдяки допомозі Посольства Китайської Народної Республіки в Україні. Компанія нагадує, що зараз ніяких заборон з боку Національної пошти Китаю з прийому посилок немає. Імпортні відправлення з Китаю продовжують доставлятися в Україну. Національна пошта Китаю і інші логістичні партнери, які здійснюють доставку в Україну, не мають ніяких заборон від ВООЗ та Всесвітнього поштового союзу на вивезення пошти з території Китаю.

FlixBus планує запустити внутрішні перевезення в Україні . Автобусний оператор FlixBus анонсував в 2020 році розвиток внутрішніх рейсів в Україні. Успіх на українському ринку спонукав компанію до подальшого розвитку в регіоні. Тільки за офіційними даними, міжміським автобусним сполученням в Україні користуються 148 млн пасажирів на рік, при цьому на сьогоднішній день пропозицій по комфортним, безпечним і доступним автобусним подорожей недостатньо. У 2019 FlixBus вийшов на український ринок, запустивши регулярні міжнародні рейси, які сьогодні об’єднують 10 українських міст прямим з’єднанням з 44 містами Європи.

Регулятори

Пенсійний фонд чекає міжнародна перевірка. Прем’єр-міністр Олексій Гончарук анонсував аудит Пенсійного фонду для вирішення проблеми його витрат. Аудит планується міжнародний. Кабмін подивиться, як адмініструють ці гроші і вирішить, де вони можуть бути заощаджені рахунок зменшення адміністративних витрат.

В Україні спростять ліцензування небанківських фінустанов . Розроблений Нацбанком законопроект про платіжні послуги, що регулює діяльність українського ринку платежів і переказу коштів, крім іншого, передбачає істотне спрощення ліцензування небанківських фінансових організацій, які перейдуть під контроль НБУ з 1 липня поточного року відповідно до закону про «сплите». У новому законі буде змінений підхід: якщо зараз у нас ліцензуються фінпослуги, то в новому законі буде ліцензуватися діяльність, наприклад діяльність фінкомпанії. Тобто, якщо коло послуг не буде змінюватися, то буде автоматичний перевипуск ліцензій. Згідно із законопроектом про платіжні послуги мікрокредітной організації можуть паралельно надавати послуги з переказу коштів вже на підставі своєї основної ліцензії на кредитування.