Economy 2.0 31 січня: Нацбанк напророкував Україні зростання економіки

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 31 січня 2020

Фінанси

Протягом більшої частини року інфляція буде нижче мети . Протягом більшої частини 2020 року інфляція буде перебувати нижче цільового діапазону 5%, але повернеться в його межі в кінці року. Уповільнення інфляції, за оцінками НБУ, триває. Починаючи з січня і протягом більшої частини року вона буде нижче цільового діапазону 5% ± 1 ст. п. Однак вона прискориться в четвертому кварталі і складе 4,8% за підсумками 2020 року. У той же час трохи вище, ніж в минулому році, будуть темпи зростання адміністративно регульованих цін, перш за все, через подальше приведення акцизів на тютюнові вироби до європейського рівня. У 2021-2022 рр. інфляція внаслідок пом’якшення монетарної політики буде перебувати на рівні середньостроковій мети 5%.

НБУ поліпшив прогноз економічного зростання України . Економічне зростання прискориться з 3,3% в 2019 році до 3,5% в 2020 році, а в наступні роки складе близько 4%. На думку НБУ, прискорення темпів економічного зростання буде сприяти пом’якшення монетарної політики. Високий рівень приватного споживання та інвестицій залишатиметься основним двигуном економічного зростання. У той же час внесок чистого експорту у ВВП і далі буде негативним через значну потреби реального сектора економіки в інвестиційному імпорті. Досить високі темпи зростання реальних доходів населення також зумовлять подальше скорочення розриву в заробітних платах порівняно з сусідніми країнами.

Агрокомплекс

Україна увійшла до трійки найбільших імпортерів турецьких томатів . Україна увійшла в топ-3 імпортерів турецьких томатів за підсумками 2019 року, закупивши в Туреччині цих овочів в минулому році на $ 30 млн. В цілому, експорт томатів приніс сільгоспвиробникам більш $ 304 млн (роком раніше було майже 292 млн). Сьогодні томати в Туреччині закуповують 56 держав світу. У топ-3 імпортерів турецьких томатів поряд з Росією ($ 86 млн) також увійшли Румунія (обсяг закупівель більш $ 36 млн) і Україна (близько $ 30 млн).

Госпродпотребслужба проведе позапланові перевірки виробників масла . У Миколаївській, Одеській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Харківській і Дніпропетровській областях будуть проведені позапланові перевірки низки виробників вершкового масла. Підставою для проведення зазначених перевірок є передані в Госпродпотребслужбу результати лабораторних досліджень зразків масла солодковершкового, відібраних громадськими активістами і журналістами під час масштабного медійного проекту «СТОП фальсифікат. Масло». За результатами лабораторних досліджень було встановлено, що 16 з 77 відібраних зразків масла — фальсифікат.

Металургія

Україна залишилася на 13 місці в рейтингу світових виробників сталі . Україна зберегла 13 місце в рейтингу найбільших виробників сталі за версією Worldsteel Association. У той же час виробництво сталі в Україні в 2019 році скоротилося на 1,2%, в порівнянні з 2018 роком, — до 20,8 млн тонн. Євросоюз також справив в 2019 році менше стали на 4,9% — 159 млн тонн. В асоціації відзначили, що виробництво сталі в 2019 році скоротилося в усіх регіонах, крім Азії і Близького Сходу. Однак в цілому світове виробництво збільшилося на 3,4% і досягло 1,87 млрд тонн. У тому числі частка Китаю виросла з 50,9% в 2018 році до 53,3% в 2019 році. У цьому місяці Україна скоротила виробництво сталі на 17,2% в порівнянні з груднем 2018 року — до 1,56 млн т. Але за результатами місяця піднялася на 12 місце в рейтингу з 64 країн.

Енергетика

«Нафтогаз» підвищив тариф на транзит російського газу мінімум на 2%. Російський «Газпром» платитиме НАК «Нафтогаз України» за транзит газу в Європу в 2020 році як мінімум на 2% більше, ніж в попередньому, випливає з проекту договору між компаніями. Контракт, розрахований на найближчі 5 років, до 2024 року, був укладений наприкінці 2019 року. Як уточнили джерела, в підписаній версії документа ці умови збереглися. Разом з основним контрактом були укладені додаткові угоди, які впливають на підсумкові умови транзиту газу. Загальний обсяг транзиту газу на найближчі 5 років складе 225 млрд куб. м: 65 млрд куб. м в 2020-м і по 40 млрд куб. м в 2021-2024 роках. Тариф на прокачування цих обсягів не розкриває.

Зріджений газ з польського терміналу вже надходить в Україну . В Україні почав надходити скраплений газ, що поставляється з США, Катару та Норвегії на термінал в Польщі, повідомив глава Оператора газотранспортної системи України Сергій Макогон. Статистика поставок LNG на термінал в Польщу. Частина цього газу вже в Україні, повідомив Макогон.

Корпорації

«Нафтогаз» анонсував «новий продукт» для споживачів . В Україні можуть по-новому зафіксувати ціни на газ, у зв’язку з чим НАК «Нафтогаз України» готується вивести на ринок ще один продукт. За словами глави компанії Андрія Коболєва, ціна буде фіксуватися, наприклад, до кінця березня цього року. І, незважаючи на коливання ринку, якщо клієнт вибрав такий варіант — це його свідомий вибір застрахувати себе від будь-яких коливань ціни. Для тих, хто не вибере страхову ціну, буде діяти ринкова модель.

Регулятори

НБУ знизив облікову ставку до 11%. Правління Національного банку прийняло рішення знизити облікову ставку до 11% річних з 31 січня 2020 року. При цьому Національний банк прогнозує зниження облікової ставки до 7% на кінець 2020 року завдяки швидкому поліпшенню макроекономічної ситуації в країні. Очікується, що облікова ставка знизиться протягом першого півріччя поточного року. Це вплине на зниження вартості кредитів для бізнесу і населення, а також стимулюватиме ділову активність. У разі прискореної реалізації реформ і істотного припливу інвестицій можливе зниження облікової ставки більш прискореним темпом.

В НБУ назвали причини падіння гривні . Національний банк України не міняв свою політику на валютному ринку і продовжує дотримуватися принципів гнучкого курсоутворення, заявив заступник глави НБУ Дмитро Сологуб, коментуючи питання про причини ослаблення гривні в січні після стрімкого зміцнення в минулому році. Регулятор продовжує бути присутнім на ринку, згладжуючи надмірні коливання і поповнюючи резерви.

НБУ готовий викупити у «Нафтогазу» $ 2,9 млрд від «Газпрому». Національний банк готовий викупити надійшли НАК «Нафтогаз України» $ 2,918 млрд від російського «Газпрому», заявив глава НБУ Яків Смолій. «Ми очікуємо, що кошти, які отримав «Нафтогаз» від «Газпрому», в $ 3 млрд будуть продані і враховані в держбюджет. Ми будемо на ринку і викупимо цю валюту », — сказав він, відповідаючи на питання, за рахунок чого покращено прогноз по зростанню міжнародних резервів в поточному році до більш ніж $ 29 млрд.