Гроші потрібно заслужити: МОН придумали порядок фінансування ВНЗ

МОН змінило розподіл фінансування між вищими навчальними закладами.

Тепер кошти розподілятимуть, ґрунтуючись на діяльність університетів, а не за кількістю студентів, як було раніше.

Про це повідомила в Facebook міністр освіти Анна Новосад.

За її словами, новий підхід до розподілу коштів заробив з 1 січня 2020 року.

«Більше фінансування отримали університети з кращими результатами діяльності. Додатково ми підтримуємо університети в регіонах, щоб розвивати вищу освіту не тільки в великих містах», — сказала міністр.

Новосад зазначила, що при розрахунку враховувалися такі фактори:

  • позиції в міжнародних рейтингах;
  • обсяг коштів на дослідження, залучені від бізнесу або міжнародних грантів;
  • регіональний коефіцієнт;
  • масштаб університету;
  • контингент (фактична кількість студентів-бюджетників).

За словами міністра 94 ВНЗ в цьому році отримають 100-120% від свого бюджету 2019 року. При цьому фінансування 17 українських університетів збільшать на 15 млн грн і більше.

«У 2021 Додати показник працевлаштування випускників, які МОН буде відстежувати через онлайн-систему. А також з 2021 під дію формули будуть підпадати університети МОЗ та Мінкульту. Вага контингенту буде надалі зменшуватися і збільшуватися роль інших показників», — зазначила Новосад.

Такий розподіл коштів має забезпечити підвищення якості вищої освіти та відхід від кількісного підходу, коли основним фактором фінансування було кількість студентів в університеті, які навчалися на бюджетних місцях.

«Отримавши більше грошей, університети можуть вкласти їх в підвищення мотивації викладачів та поліпшення якості освіти. А у тих, що отримали менше, є час і можливість поліпшити свої показники. Або не поліпшити та швидко перестати отримувати державне фінансування. Кожен показник — це стимул до певної поведінки закладів. Одним з таких є економічний стимул до об’єднання університетів з більш ефективним управлінням ресурсами», — зазначила Новосад.