Як знову не потрапити в газову «пастку», – «Червона картка» №982

Що обіцяє нам нова газова угода?

Нашій країні малюють нові газові перспективи. Я нагадаю, 31 серпня у Варшаві був підписаний новий меморандум з енергобезпеки — між Україною, Польщею та США. Згідно з ним, Сполучені Штати будуть поставляти більше скрапленого газу в Польщу, а та — в Україну.

Йдеться про 6 млрд кубів газу на рік, а це — приблизно половина всього нашого газового імпорту. Зараз Україна купує газ у Європі — за формулою «Дюссельдорф плюс», тобто, за ціною європейських хабів плюс доставка. Але по факту ми набуваємо все той же російський газ, лише через європейських посередників і з додатковою націнкою. При цьому після 1 січня «лавочка» може закритися, так як продовження транзиту російського газу через Україну під великим питанням.

І ось над цим питанням сьогодні поговорити і детально спробує розповісти Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в середу, 11 вересня.

Під польським «аргументом мається на увазі українська сторона, готуючись до переговорів з» Газпромом «щодо транзиту, намічених на 16 вересня. Ще 14 серпня з посиланням на слова заступника міністра закордонних справ Олени Зеркаль, що» Україна розробляє меморандум, який буде в основі нового контракту з РФ щодо газу. Документ розробляється за підтримки США і Польщі «. Теоретично цей меморандум можна використовувати в переговорах з Росією, в надії зробити» Газпром «більш поступливим. Втім, обіцяти — ще не означає одружитися. Цей меморандум ще нічого не означає. Це лише заяву про наміри, і не факт, що воно буде реалізовано.

Наприклад, поки взагалі немає технічної можливості постачати заявлені обсяги газу, і незрозуміло, коли і за чий рахунок буде створена необхідна інфраструктура. Плюс — є питання по ціні. Зріджений газ, як правило, на 20-30% дорожче трубопровідного. І ще неясно, чи не буде в ціні польського інтересу. І чи не отримаємо ми замість формули «Дюссельдорф плюс» — «Свіноуйсьце плюс» (в польському Свіноуйсьце знаходиться термінал з прийому американського скрапленого газу).

З’явилися і конспірологіескіе версії, за якими США хоче підсадити Україну на свій газ, щоб потім — через нашу ГТС — диктувати газові умови всій Європі, а такде прибрати до рук українські газосховища (про них, до речі, в меморандумі дійсно йдеться. Хоча і в досить розпливчастих формулюваннях).

Секретар РНБО Олександр Данилюк, який представляв нашу країну на переговорах у Варшаві, написав на своїй сторінці в Facebook, що меморандум — ще один крок на шляху до енергетичної незалежності не тільки України, але і всієї Європи. Представник польського уряду щодо стратегічної інфраструктури Петро Наїмський заявив, що до 2021 року Польща зможе поставляти нам близько 6 млрд кубів газу. «Це приблизно половина всього нашого газового імпорту, тобто, мова йде про досить великих обсягах», — говорить глава Житлового союзу України Олександр Скубченко. Варто відзначити, що польський маршрут не є для нас абсолютно новим. Україна вже отримує скраплений газ з Польщі, але в набагато менших обсягах — 1-1,5 млрд кубів на рік. «А максимальна пропускна здатність польської труби становить 2,3 млрд кубів на рік. Тому перше питання — як ми зможемо отримати 6 млрд кубів і що для цього потрібно зробити. Поки це — чиста фантастика, Повинні, як мінімум, з’явитися нові трубопроводи з Польщі в Україні

У Польщі обіцяють — газова інфраструктура буде. З одного боку, до 2022 року має завершитися будівництво газопроводу Baltic Pipe. Через цей трубопровід реально буде поставляти до 10 млрд кубів газу з Норвегії в рік. З іншого — розшириться потужність порту в Свіноуйсьце — до 2021 року до 7,5 млрд кубів на рік (зараз — 5 млрд). Поки під питанням прокачування через Германовіце. Її максимальні річні обсяги — трохи більше 2 млрд кубів.

Ключовими для експорту в Україну є газопроводи Польщі в напрямку Сілезія-Підкарпатті. Але, питання — за чий рахунок будуть розширювати потужності напрямки Сілезія-Підкарпатті-поки залишається відкритим. Можна припустити наступне. Чи то МВФ, чи то ще хтось зажадають термінової побудови інтерконнектора з Польщею за рахунок природно Києва. З подальшою передачею в управління тим, кому скажуть. Тепер стає зрозуміло, чому фрау Меркель і Путін настільки оперативно перейнялися транзитом і Нормандські форматом.

«Ще в 2016 році» Укртансгазу «і польська Gas-System SA підписали угоду про правила взаємного проектування інтерконнектора Польща-Україна. Він був включений в список» проектів спільного інтересу «, тобто пріоритетних завдань. Але з тих пір нічого так і не зроблено . «Нафтогаз» порахував, що нам інвестиції в такий проект невигідні, вони, нібито, ніколи не окупляться. Підтвердити або спростувати ці висновки складно, так як техніко-економічного обгрунтування ніхто не бачив. Вартість такого проекту оцінюється, як

Поки відкритим залишається і питання ціни. Зріджений газ з США з урахуванням складної логістики на 20-30% дорожче російського газу, який Україна зараз закуповує під виглядом європейського. Зрозуміло, що з’являються нові технічні рішення, розширюється інфраструктура. Не виключено, що з часом ця цінова різниця нівелюється. Адже ще кілька років тому скраплений газ був дорожче трубопровідного на 50%. Але це ще не означає, що нам американський газ буде діставатися дешево. Україна закуповувала газ у Польщі в період акції «прикрутити», коли були перебої з поставками газу. І тоді польські хлопці виставили нам ціну майже вдесятеро вище, ніж ми набували до цього. Так що питання «польського інтересу» залишається відкритим. Не виключено, що Польща буде продавати Україні той же трубопровідний газ з Росії, але вже за ціною американського скрапленого. А з урахуванням того, що з 2020 року у нас відміняються «соціальні» тарифи на газ для населення, закупівлі більш дорогого газу тут же підвищать ціни на опалення і гарячу воду. Тобто, платіжки для пересічних українців ризикують стати і зовсім непідйомним. Чомусь знову не йдеться про те, що Україна буде закуповувати газ у того продавця, який запропонує кращу ціну. Ми домовляємося про постачання, навіть не знаючи, скільки доведеться платити.

Для США питання нарощування поставок зрідженого газу в Європу — стратегічний. По-перше, на хвилі сланцевої революції в Штатах зростає видобуток газу. По-друге, збільшення частки на європейському ринку для США — це ще й політичне питання і можливість потіснити Росію.

Звичайно на проект з постачання американського скрапленого газу Україні «варто дивитися». «Адже газові маршрути потрібно диверсифікувати, від залежності від російського газу — позбавлятися. Але чи не вийде так, що залежність все одно залишиться», — говорять експерти. Плюс — незрозуміло, як наша «газова самостійність» позначиться на транзиті російського газу, на якому Україна заробляє 3 млрд на рік. Нагадаємо: «Газпром» не хоче укладати довгостроковий контракт (як пропонує українська сторона). Його ідея — укласти контракт на рік. Якраз за цей час будуть добудовані і запущені обхідні газопроводи — Турецький потік і Північний потік-2, які дозволяє прокачувати в Європу той обсяг газу, який зараз йде через Україну.

Українська ж сторона хоче укласти 10-річний контракт на транзит газу з «Газпромом», заклавши як мінімальні нинішні обсяги транзиту. Що не подобається росіянам, які хочуть мінімізувати залежність від української труби. Момент полягає ще в тому, що влаштовуючи глобальні стратегічні ігри планетарного масштабу, у нас в країні якось забуваю про тих, хто дає можливість грати — тобто про простих платників податків. Для яких, цей газ нібито купують і які платять за нього аж надто непристойні гроші…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий