Якою мовою розмовляють українці? — дослідження

У цей день, 8 листопада, два роки тому в Україні ввели мовну квоту на телерадіомовлення на рівні 30%. Як до цього ставляться українці, і якою мовою спілкуються громадяни країни в колі сім’ї.

Згідно з дослідженнями, 66% українців вважають, що державна мова в Україні повинна бути одна.

При цьому вдома українською мовою спілкуються 46% громадян України (чи завжди переважно), ще 28% — російською мовою, пише «Інтерфакс-Україна» з посиланням на дані аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2019 році».

Українська мова домінує в освіті, кінопрокаті, книговиданні і радіо, але здає позиції на телебаченні і в сфері послуг.

Варто зазначити, що сьогодні в Україні рівно два роки, як діє мовна квота на радіо-телемовлення.

8 листопада 2017 року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо частки музичних творів державною мовою в програмах телерадіоорганізацій».

Згідно з документом, частка пісень державною мовою на радіо повинна збільшитися з 25% до 30%, а частка ведення передач українською мовою — з 50% до 55%.

А з 8 листопада 2018 року обов’язкову частку української музики на радіо збільшили до 35%.

За останній рік частка української мови в прайм-тайм провідних телеканалів зменшилася з 64% до 40%, а російського — зросла з 7 до 27%. В аналітичному огляді відзначається, що решту часу займають двомовні російсько-українські програми.

«Такий регрес можливий через компромісних формулювань в законі» Про телебачення і радіомовлення «, які створюють лазівки для русифікації телеефіру», — вважають автори дослідження.

Загальнонаціональні радіостанції випускають в ефір 56% всіх пісень українською мовою і 90% часу радіопрограми ведуться українською мовою. Обидва показники зросли за рік і значно перевищують встановлені законом квоти (35% для пісень і 60% для мови ведення).

«Можна констатувати, що українська мова стала природною для радіоефіру в усіх регіонах країни», — йдеться в огляді.

Частка школярів, які здобувають освіту українською мовою, за рік зросла з 91 до 92%, а частка першокласників — з 95 до 96%. У 7 областях України українською мовою навчаються 100% першокласників.

«Разом з тим реальна мовна ситуація в навчальних закладах часто не відповідає офіційній статистиці і значна частина освітнього процесу всупереч закону здійснюється російською мовою», — заявляють в «Просторі свободи».

З 374 фільмів, що вийшли в цьому році в кінопрокат, 47 зняті в оригіналі українською мовою, 194 дубльовані, а 152 — озвучені з іноземної мови на українську, 78 фільмів мають українські субтитри. У 89% випадків фільми в кінотеатрах транслюються на українському як мовою оригіналу або дубляжу, в інших випадках — озвучені або з субтитрами українською.

Частка газет, що видаються українською мовою становить 33% від сумарного тиражу. У той же час число книг українською мовою зростає як в абсолютному, так і у відносному вимірах, і становить 85% від сукупного тиражу виданих в Україні книг.

За підсумками моніторингу кафе і ресторанів в 26 містах (всі обласні центри, крім окупованих, а також Кривий Ріг, Маріуполь, Краматорськ і Сєвєродонецьк) тільки 37% закладів харчування мають українську вивіску, тільки в 75% є меню українською та тільки в 51% закладів персонал обслуговує україномовних клієнтів українською мовою.

Моніторинг автовокзалів і пасажирських міжміських автобусів в 20 містах показав, що персонал перевізників в 37%, а працівники кас і довідкових служб автовокзалів в 40% випадків використовують російську мову в обслуговуванні україномовних клієнтів. Російська мова зафіксований в 11% звукових оголошень на автовокзалах та в 10% табличок на міжміських автобусах.

Огляд базується на даних державної статистики, соціології та моніторингових досліджень.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий