Історичний момент: SpaceX вперше запустила в космос ракету з людьми

Для США стався знаменний день — країна повертає втрачені із закриттям програми Space Shuttle у 2011 році позиції, і сама запускає астронавтів

У суботу, 30 травня, в історії космонавтики була написана нова сторінка: вперше в навколоземний простір люди вирушили на транспорті, створеному приватною компанією. SpaceX бізнесмена Ілона Маска в кооперації з NASA запустили на орбіту ракету Falcon 9 з частково багаторазовим пілотованим кораблем Crew Dragon.

На борту в тест-місії — досвідчені астронавти Аерокосмічного управління США, двічі літали на човниках Space Shuttle: 49-річний пілот Роберт «Боб» Льюїс Бенкен і 53-річний командир Даглас «Даг» Джеральд Херлі. В останній раз екіпаж з двох американців стартував з території США в 1982 році (STS-4).

Херлі входив в екіпаж місії STS-135 човника Atlantis — заключного польоту американців в космос на своїй ракеті / кораблі. Було це 8 липня 2011 року, тобто майже дев’ять років тому. Розроблявся проект Constellation (ракета Ares I / корабель Orion) закрили при минулому президента Барака Обаму.

З того часу США змушені бронювати місця на політ до МКС і назад тільки на «Союзах» (хоча почали літати на ньому і раніше), причому цінник з кожним роком зростає: на 2020 й вартість відправки одного астронавта на російському кораблі перевалила за $ 86 млн .

КОРАБЕЛЬ . NASA Герасимчука самостійно розробляти новий корабель для польотів на Міжнародну космічну станцію замість човників, а влаштувало конкурс серед приватних компаній США, в якому в 2014-му перемогли Boeing і SpaceX. Перші створили Starliner, другі — Сrew Dragon.

Якщо безпілотний тест-політ «Старлайнер» був невдалим, то порожній «Дракон» для екіпажу злітав минулої весни до МКС бездоганно. У SpaceX кажуть, що зможуть возити людей на станцію, в тому числі і росіян — з обміну, приблизно за ціною $ 50-55 млн за людину (а весь запуск — майже $ 210 млн). У Boeing цінник буде чи не в два рази більше: $ 90 млн і $ 350 млн відповідно.

Одне з основних якісних відмінностей тандему Falcon 9 / Crew Dragon від чільників — то, що у транспорту Маска є система аварійного порятунку екіпажу на випадок НП.

Crew Dragon може взяти на борт сім чоловік, але на замовлення NASA буде возити за рейс тільки чотирьох. Більш того, для кожної зафрахтувати NASA місії капсула екіпажу буде нової, а повторно їх, можливо, використовують в майбутніх туристичних польотах. Мабуть, основне візуальне відміну пілотованої версії Dragon V2 від першої, вантажний: він не крилатий. Тобто виставлених в сторони сонячних панелей у нього немає, ними облицьовано вантажний відсік корабля.

ЕКІПАЖ . Боб Бенкен народився 28 липня 1970 року в штаті Міссурі. Освіта: бакалавр у фізиці і машинобудуванні (Вашингтонський університет), магістр і доктор в машинобудуванні (Каліфорнійський технологічний інститут). Колишній льотчик-випробувач на F-15, F-16 і F-22, капітан ВПС США. Прийшов в NASA в 2000-му, через дев’ять років отримав підполковника.

Двічі літав на орбіту на човнику Endeavour (STS-123 в 2008-му і STS-130 в 2010-му) — всього 708 ч, і кожен раз тричі виходив у відкритий космос (в сумі близько 37,5 ч). Одружений на астронавтці NASA Кетрін Макартур, захоплюється скелелазінням, трекингом і лижами.

Даг Херлі народився 21 жовтня 1966 року в штаті Нью-Йорк. Освіта: бакалавр в інженерних науках (Університет Тулейн). Льотчик-випробувач морської авіації, освоїв понад 25 типів літаків з нальотом понад 5500 год. Полковник корпусу морської піхоти США. Потрапив в NASA в тому ж році, що і Бенкен.

Два рази побував у космічному польоті — всього 683 ч — в місіях Endeavour (STS-127 в 2009-му) і Atlantis (STS-135 в 2011-му). У відкритий космос не виходив. Одружений на Карен Найберг — астронавтці NASA; є дитина. Захоплюється альпінізмом, ганяє в NASCAR і є завзятим мисливцем.

Дублери екіпажу — 51-річний командир Майкл Скотт Хопкінс і 44-річний пілот Віктор Джером Гловер.

ПОЛІТ . Ракета стартувала з комплексу LC-39A космічного центру ім. Кеннеді в штаті Флорида, який побудований ще в 1960-і для Saturn V, використовувався для запуску човників, а в 2014-му перейшов на 20 років в оренду SpaceX. На випадок аномалії в кораблі передбачена система аварійного порятунку.

Перший ступінь ракети через кілька хвилин після старту м’яко посадили на плавучу платформу Of Course I Still Love You в Атлантичному океані. Де і коли над Європою та іншими регіонами планети пролетить корабель, можна подивитися тут.

Crew Dragon з серійним номером C206 повинен автоматично — без допомоги маніпулятора Canadarm2 на МКС — зістикуватися із станцією через адаптер IDA-2 на модулі Harmony. «Дракон» хочуть провести через безліч перевірок, тому політ займе майже 19 годин.

Зараз на орбіті працює експедиція МКС-63 (американець Крістофер Кессіді, росіяни Іван Вагнер і Анатолій Іванишин); вони прибули туди 9 квітня і пробудуть там до 22 жовтня.

Термін перебування на МКС екіпажу Crew Dragon ще не визначений — від 30 до 119 діб: це вирішать по ходу місії. Корабель спроектований так, що може залишатися на орбіті до 7 місяців. Повернеться на Землю біля берегів Флориди екіпаж також на «Драконові»: капсулу виловить в Атлантичному океані морське судно SpaceX Go Navigator.