Коли Україна повністю перейде на безнал?

Щорічно в Україні зростає обсяг безготівкових розрахунків, активно розвивається платіжна інфраструктура. Коли ж українці повністю відмовляться від паперових грошей?

Обсяги безготівкових платежів в Україні вже наздогнали обсяги готівки, якою користуються українці. При цьому за кількістю операцій банківські карти вже п’ять років перемагають готівку. Українці все більше звикають розраховуватися картками і все рідше носять з собою кеш. Добре це чи погано?

Безготівковий рай

Готівкові гроші виходять з обігу по всьому світу. У розвинених країнах більшість розрахунків відбувається за допомогою банківських карт, а готівкові гроші залишаються лише для дрібних витрат. Наприклад, в 2016 році в Естонії та Фінляндії половина всіх покупок була оплачена за допомогою карт. А в США готівку використовували лише 24% громадян. У Південній Кореї сьогодні кеш використовують менше 20% населення. В Україні 49% платежів здійснюються картами, але за прогнозами, вже в наступному році їх стане більше.

В чому причина?

Діджіталізація платежів відбувається паралельно з іншими змінами в нашому житті. Все більше дій ми здійснюємо онлайн — від покупок до виклику таксі та читання новин. Крім цього, на зростання популярності безготівки впливають й інші фактори. По-перше, розрахунок картами став більш зручним. З’явилися безконтактні карти, а також можливість розплачуватися телефоном ( apple Pay, Google Pay). Представник Visa Олександр Стельмах відзначає, що популярність безготівкових платежів зростає завдяки збільшенню частки безконтактних терміналів в магазинах і закладах.

Що далі?

Топ-менеджер Альфа-Банку Олександр Беззубов розповідає, що наступний крок для України — це робота apple Pay і Google Pay в інтернеті. Сьогодні, щоб оплатити товар, придбаний в мережі, потрібно вводити дані своєї карти. Це довго, незручно, а часто і небезпечно. Якщо в мережі почне працювати платіжна система зі смартфона, шопінг стане набагато приємнішим. За словами Беззубова, зараз найбільші інтернет-платформи в Україні працюють над тим, щоб впровадити цю технологію платежів.

Крім цього, популярність набирають розрахунки за допомогою QR-кодів. Ця технологія прийшла з Китаю, де за допомогою коду можна оплатити навіть покупки на ринку. Українські компанії активно використовують QR-коди для поширення інформації про себе. Зручність їх ще і в тому, що для їх використання не потрібні інвестиції і закупівля спеціального обладнання.

Що кажуть експерти?

Фінансовий аналітик Михайло Демків нагадав, що всього п’ять років тому близько 80% розрахунків в Україні проходили за допомогою готівки. За його словами, Україна дуже швидко розвивається в цьому напрямку. Демків зазначає, що популярність безготівкових розрахунків зростає завдяки розвитку онлайн-торгівлі і появи 3G. Однак не всі користуються цим благом. За словами експерта, 40% дорослого населення не мають банківських карт.

Фінансовий аналітик Василь Невмержицький заявив, що популярність безготівкових розрахунків в Україні зростає без будь-якого втручання з боку держави. На його думку, українці самі вибирають нові технології. Невмержицький наголошує, що не варто змушувати торговців встановлювати термінали, вони самі їх встановлять, коли зрозуміють, що втрачають до половини покупців.

Економічний експерт Олександр Охріменко вважає, що збільшення частки безготівкових платежів дозволить Україні вбудуватися в глобалізацію і стати частиною європейської економіки. Також це може допомогти Україні залучити в країну такі корпорації як Amazon. Охрименко наголошує, що безготівкові платежі — це європейська практика, і справа тут не тільки в боротьбі з тіньовою економікою. За словами експерта, чим більше безготівкових платежів в країні, тим краще працює економіка.

Але не всі позитивно ставляться до повної відмови від готівки. За словами фінансового журналіста Пітера Гая, відмова від кеша — це як відмова від приватного життя. На його думку, людям не варто так довірливо ставитися до банків і платіжних систем.

 

Раніше RabinovichTV писав, як українцям заробити на податках та декларуванні.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий