МОЗ про COVID-19: як захиститися та куди бігти, якщо захворіли

У МОЗ розповіли нові відомості про китайський вірус, який невпинно поширюється у світі: як протікає хвороба, скільки помирає, як захиститися.

Епідемія нового коронавірусу в Китаї пішла на спад, і вже є деякі висновки щодо хвороби: одужання людей із легким перебігом захворювання триває близько двох тижнів, а смертність за межами епіцентру вірусу становить 0,7%.

Станом на сьогодні, 26 лютого 2020 року, у світі зареєстровано 81 005 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 2 762 — летальні. Одужало вже 30 109 осіб.

За даними МОЗ, в Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано.

«24 лютого 2020 року відбувся пресбрифінг Генерального директора ВООЗ щодо COVID-19, де були оголошені перші результати місії до Китаю. Команда зробила ряд висновків про передачу вірусу, важкість захворювання та вплив вжитих заходів. Вони виявили, що епідемія В Китаї досягла свого піку між 23 січня і 2 лютого і з тих пір неухильно знижується. Рівень смертності становить від 2% до 4% в Ухані і 0,7% за межами Ухані. Для людей з легким перебігом захворюванням термін одужання становить близько двох тижнів, в той час як люди з важким перебігом одужують протягом трьох-шести тижнів», — повідомлють у Міністерстві охорони здоров’я України.

Що це за зараза така: як розповсюджується та як її уникнути?

Відповідно до даних ВООЗ вірус, який викликає захворювання COVID-19 називається SARS-CoV-2.

Найбільш ймовірними природними резервуарами для SARS-CoV-2 є кажани, але вважається, що вірус подолав видовий бар’єр для людини від іншої проміжної тварини-господаря. Цими проміжними тваринами-господарями можуть бути домашні, дикі або одомашнені дикі тварини, яких ще не ідентифіковано.

В цілому, коронавіруси дуже стабільні в замороженому стані згідно з дослідженнями інших коронавірусів, які показали виживання до двох років при -20 ° C. Дослідження, проведені на SARS-CoV і MERS-CoV, показують, що ці віруси можуть зберігатися на різних поверхнях протягом декількох днів в залежності від комбінації параметрів, таких як температура, вологість і світло.

Наприклад, при температурі охолодження (4°C) MERS-CoV може залишатися життєздатним до 72 годин. Сучасні дані про інші штами коронавірусів показують, що, хоча коронавіруси, мабуть, стабільні при низьких і заморожувальних температурах протягом визначеного періоду, гігієна харчових продуктів і належні методи забезпечення безпеки харчових продуктів можуть запобігти їх передачі через харчові продукти. Зокрема, коронавіруси є термолабільними, що означає, що вони чутливі до нормальної температури приготування (70°C). Тому, як правило, слід уникати споживання сирих або недоварених продуктів тваринного походження. З сирим м’ясом, сирим молоком або сирими органами тварин слід поводитися обережно, щоб уникнути перехресного забруднення сирої їжі.

SARS-CoV і MERS-CoV схильні до найбільш застосовуваних протоколів очищення і дезінфекції, і поки немає ніяких ознак того, що SARS-Cov-2 поводитися по-іншому.

Китай переглянув своє керівництво по класифікації випадків для COVID-19, виключивши класифікацію «клінічно діагностований». Тепер залишаться лише дві класифікації: «підозрювані» та «підтверджені» для всіх областей. Підтверджені випадки будуть зареєстровані лише після лабораторного аналізу.

Саме тому, очікується, що деякі повідомлені раніше «клінічно діагностовані» випадки будуть виключені протягом найближчих днів, бо проводиться лабораторне тестування, а деякі, як було встановлено, є COVID-19 негативними.

CDC оприлюднило тимчасові рекомендації для підприємств та роботодавців щодо реагування на COVID-19:

  • Працівники із симптомами гострих респіраторних захворювань мають повідомити свого керівника та залишатися вдома.
  • Якщо на роботу вийшла людина з гострим респіраторним захворюванням, її слід відокремити від інших працівників та негайно направити додому.
  • Варто регулярно проводити прибирання на робочому місці: очищати поверхні, стільниці та дверні ручки відповідними засобами для чищення.
  • Працівники мають обробляти руки дезінфекційними спиртовмісними засобами або мити руки з милом не менше 20 секунд.

На сайті Кабінету Міністрів України публіковано розпорядження від 03.02.2020 №93-р “Про заходи щодо запобігання занесенню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV“.

У МОЗ розповіли, у яких лікарнях будуть діагностувати новий коронавірус : «Тест-система знаходиться у вірусологічній референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Для дослідження зразки будуть направлятися саме в цю лабораторію».

Для визначення результату від моменту отримання зразка лабораторією, як повідомляється, в середньому необхідно 5-7 годин робочого часу.

«Діагностика буде здійснюватися виключно у випадках, що відповідають епідеміологічному і клінічному визначенню хвороби, зазначених в рекомендаціях ВООЗ. Тестування буде проводити вірусологічна референс-лабораторії Центру громадського здоров’я України. Купити тест-систему для самостійного користування неможливо», — повідомили в Міністерстві.

У МОЗ заспокоїли, що отриманих тест-систем та реагентів, які розраховані на близько 30-ти досліджень, вистачить до моменту отримання чергових реагентів. Також лабораторному діагностуванню на коронавірус підлягають лише випадки, які чітко підпадають під критерії ВООЗ як підозрілі.

«Підготовку пацієнта до діагностики має забезпечити лікар. Усі лікарі отримали настанови та рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо ведення пацієнтів з підозрою на нову коронавірусну інфекцію. Також заклади охорони здоров’я отримали методичні рекомендації щодо забору зразків та транспортування до лабораторії», — повідомляє МОЗ.

Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

  • часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;
  • під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;
  • якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

 Водночас, у ВООЗ заявили, що світ не готовий до зустрічі із коронавірусом.

Таку думку висловив глава міжнародної групи експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я в Китаї Брюс Ейлворд одразу після повернення з Китаю.

«Загальний висновок для світу — він просто не готовий. Нам доводиться боротися дуже швидко, щоб запобігти пандемії», — сказав Ейлворд.

Представник ВООЗ додав, що боротьба з коронавірусом може викликати труднощі в тих країнах, де немає такої системи епіднагляду за хворобами, як в Китаї.

«Сотні людей в Китаї не заразилися COVID-19 через цю агресивну відповідь», — резюмував Ейлворд.

За словами Ейлворда, це швидко наростаюча епідемія в різних точках світу.