Навіть закон не зупинив: у Раді знову зловили кнопкодава

Скоро весна, потрібні конкретні дії. Рябошапка відкрив перше кримінальне провадження через те, що нардеп «кнопкодавив» за закон про ринок землі.

Генеральний прокурор вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом вчинення одним з народних депутатів України неодноразового голосування замість іншого народного депутата на пленарному засіданні Верховної Ради України від 21 лютого 2020. Це перша кримінальна виробництво про це повідомили в прес-службі Офісу Генерального прокурора.

«Відповідна інформація була оприлюднена засобами масової інформації. Таким чином впроваджено в дію новелу  Кримінального кодексу України щодо відповідальності народних депутатів України за неособисте голосування. Досудове розслідування доручено слідчим Центрального апарату Державного бюро розслідувань», — йдеться в повідомленні.

Як повідомило рух «ЧЕСНО», під час голосувань 21 лютого зафіксували перший випадок кнопкодавства у Верховній Раді, яке сталося після вступу в силу закону про криміналізацію неособистого голосування. Цього разу на кнопкадавстві попався позафракційний мажоритарник із Закарпаття Владислав Поляк. Він неодноразово натискав кнопки колег на пульті під час голосування за поправки до проекту закону про ринок землі.

На відео видно, як під час голосування за поправку №1223 законопроекту про обіг земель сільськогосподарського призначення (№2178-10) Поляк спочатку проголосував на порожньому місці праворуч (місце закріплено за депутатом групи «Довіра» Василем Петьовкою), а потім натиснув на кнопку на своєму пульті. Відповідно на табло голосування системи «Рада» видно, що «ЗА» проголосували з обох місць.

Також Поляк кнопкодавів під час голосування щодо поправки №1420 до того самого законопроекту. На фото-кадрах видно, що депутат спочатку натискає на кнопку на своєму пульті, а потім голосує на порожньому місці праворуч від нього. На табло видно, що проголосували з обох місць. 

Крім того, нардеп Поляк навіть кнопкодавив і при електронній реєстрації на засідання: спочатку натиснув на кнопку на місці праворуч, потім – на своєму місці. На табло видно, що на обох пультах відбулася реєстрація. 

Нагадаємо, з 16 січня 2020 року набрав чинності закон №404-IX (законопроект 2148) щодо забезпечення особистого голосування народними депутатами на пленарних засіданнях парламенту. Відповідні зміни вже підписав Президент України Володимир Зеленський.

За кнопкодавство нардепу загрожує штраф в розмірі 51-85 тисяч гривень, проте для цього провину парламентарія необхідно буде спочатку довести в суді. За розслідування правопорушення має взятися Державне бюро розслідувань, але спочатку Генпрокурор повинен зареєструвати відповідне кримінальне провадження.

У разі визнання депутата винним у кнопкодавстві і вступу в силу обвинувального вироку нардеп буде достроково позбавлений мандата (стаття 81 Конституції України).

До слова, поки керівництво парламенту не поспішає впроваджувати обіцянки сенсорну кнопку. Але ж вона (сенсорна кнопка — ред.) повинна працювати не як реакція на тепло, а як реакція на відбиток пальця. Така кнопка потрібна для боротьби з кнопкодавством народних депутатів, тобто, щоб вони не могли голосувати ще за когось, крім себе.