Рік роботи НАЗК: антикорупційна політика

НАЗК є органом, який відповідає за формування антикорупційної політики в Україні на основі якісних та об’єктивних даних про корупцію, а також приведення антикорупційного законодавства України до міжнародних стандартів.

Минулого року цей напрям роботи НАЗК очолив кандидат юридичних наук Дмитро Калмиков. До того, як приєднатися до нашої команди, Дмитро понад 10 років присвятив вивченню проблем злочинності та корупції в Україні, працював за відповідним напрямом у Центрі політико-правових реформ та інших профільних установах.

«Найбільш вагомим досягненням НАЗК за рік роботи за напрямом антикорупційної політики є розробка проєкту нової Антикорупційної стратегії, яка грунтується на результатах вивчення ситуації щодо корупції в Україні та оцінці ефективності впровадження попередньої антикорупційної політики, а також враховує міжнародні зобов’язання України у сфері запобігання та протидії корупції. У червні — серпні проєкт цього документу пройшов широке громадське обговорення, у вересні цей проєкт було схвалено Урядом та визначено Президентом як невідкладний, а на початку листопада — прийнято Парламентом у першому читанні», — говорить Дмитро Калмиков.

Основні здобутки НАЗК за напрямом формування антикорупційної політики протягом року роботи нової команди:

  • Відновлено проведення щорічних загальнодержавних соціологічних досліджень , які дозволяють встановлювати та порівнювати загальні показники та причини корупції в Україні, її сприйняття населенням, рівень довіри населення до антикорупційних та інших державних інституцій тощо.
  • Налагоджено ефективну співпрацю з Парламентом, Урядом питаннях формування антикорупційної політики України. Представники НАЗК брали участь у засіданнях ВРУ та її комітетів (передусім, Комітету з питань антикорупційної політики), урядових комітетів, засіданнях КМУ та Національної ради з питань антикорупційної політики під час обговорення найбільш важливих законодавчих ініціатив у цій сфері. Забезпечено підтримку та супровід законопроєкту № 3450 щодо впорядкування окремих питань захисту викривачів.
  • Запроваджено постійний моніторинг законотворчого процесу , що передбачає визначення та аналіз законопроєктів, що можуть вплинути на державну антикорупційну політику чи на стан корупції в Україні. Як наслідок — підготовлено 39 висновків щодо зареєстрованих у ВРУ законопроєктів у сфері антикорупційної політики.
  • Запроваджено принципово новий підхід до підготовки щорічних національних доповідей та їхнього змісту. Проєкт Національної доповіді щодо реалізації засад антикорупційної політики у 2019 році став фундаментом для підготовки проєкту Антикорупційної стратегії.

Найважливіші завдання на 2021 рік — це супровід ухвалення Верховною Радою Антикорупційної стратегії на 2021–2025 роки, розроблення проєкту Державної антикорупційної програми, координація, моніторинг і оцінка реалізації цих документів.