Рік роботи НАЗК: запобігання політичній корупції

Серед найбільших досягнень Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за рік роботи в напрямі запобігання політичній корупції – розроблення електронного Єдиного державного реєстру звітності політичних партій POLITDATA . НАЗК розробило Реєстр за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES).

Впровадження Реєстру POLITDATA сприятиме підвищенню ефективності контролю за діяльністю політичних партій та спростить процедуру подання таких звітів.

«Створення електронного Реєстру POLITDATA – важливий крок до прозорості політичного фінансування в Україні. Це дасть нам можливість ще ефективніше перевіряти фінансові звіти, які політичні партії подають до НАЗК. Наразі ми активно працюємо, щоб у найкоротший строк запустити Реєстр у промислову експлуатацію, триває тестування Реєстру.

Ми розуміємо, що для партій подання звітності у новому форматі – також новий виклик. Саме тому ми розробили серію відеоінструкцій з користування Реєстром POLITDATA та підготували відповіді на найбільш поширені запитання про цей Реєстр», – розповідає керівниця Департаменту запобігання політичній корупції Ганна Чорнуцька.

Рік тому Ганна доєдналася до НАЗК, посиливши команду завдяки своєму досвіду проведення низки резонансних внутрішніх аудитів діяльності державних підприємств, за результатами яких правоохоронними органами розпочаті кримінальні провадження. Завдяки її роботі стала можливою повна трансформація роботи Департаменту та застосування сучасних інноваційних заходів для виявлення правопорушень.

Окрім розроблення Реєстру POLITDATA, у 2020 році Департамент запобігання політичній корупції досягнув таких результатів:

  • НАЗК як розпорядник бюджетних коштів, упродовж 2020 року забезпечило розподіл та щоквартальне перерахування політичним партіям коштів , виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності.

При здійсненні контролю за законним та цільовим використанням таких коштів, було встановлено факти зазначення недостовірних відомостей у поданих політичними партіями звітах, що призвело до зупинення державного фінансування двом парламентським політичним партіям до усунення ними виявлених порушень.

  • Повністю змінено методи і підходи до перевірки звітів політичних партій.

Зокрема НАЗК розпочало збір інформації про усі ризикові операції політичних партій. Створено спеціальний відділ. Завдяки цьому НАЗК системно моніторить діяльність партій, не тільки в рамках одного кварталу.

У грудні 2020 року IFES в Україні провела опитування серед представників політичних партій та організацій громадянського суспільства. За його результатами встановлено, що переважна більшість учасників опитування позитивно оцінили результати роботи НАЗК у сфері державного контролю за дотриманням правил політичного фінансування у 2020 році .

Продовжуємо працювати для того, аби забезпечити доброчесність політичних партій, створити прозорі умови їхнього фінансування та усунути вплив фізичних та юридичних осіб на політичні еліти країни.