Великі інвестори тікають з України: в чому прорахувалися Слуги народу?

Замість обіцяних 50 млрд інвестицій Україна може залишитися без найбільших платників податків. Через «Слугу народу» з України збираються піти тютюнові фірми.

Відразу чотири міжнародні компанії, які працюють в Україні, заявили про плани закрити фабрики, якщо в силу вступить прийнятий Верховною Радою законопроект, який робить тютюнове виробництво в Україні нерентабельним. Розбираємося, хто винен і що робити?

Скандальна правка.

На засіданні Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики була підтримана правка депутата від «Слуги народу» Олександра Дубінського до законопроекту №1049. Сам документ стосується створення єдиного рахунку для сплати податків і зборів. Але правка дивним чином зачіпає інтереси міжнародних виробників тютюнових виробів в Україні. Згідно з документом, виробники сигарет повинні будуть продавати товар оптовикам за ціною не вище 80% від максимальної роздрібної ціни. Оптові компанії не повинні продавати сигарети роздрібним точкам за ціною вище 87%. Сьогодні акцизи, ПДВ і податки становлять близько 65% від ціни сигарет. Якщо врахувати собівартість продукції, її просування та інші витрати, вийде більше 80%. По суті, нардепи пропонують компаніям працювати собі в збиток.

Реакція учасників ринку.

Відразу кілька найбільших виробників сигарет в Україні заявили, що скоротять, а в подальшому закриють виробництво на території України через рішення Верховної Ради регулювати торговельну націнку на їх продукцію. Проти поправки виступили міжнародні компанії British American Tobacco (BAT), Philip Morris International (PMI), Japan Tobacco International (JTI) і Imperial Tobacco (IT). Показово, що всі ці компанії входять в топ-10 найбільших платників податків 2018 року і разом виробляють близько 90% сигарет в Україні.

Гендиректор групи ВАТ Саймон Уелфорд заявив, що тютюнову галузь в Україні чекають серйозні наслідки, якщо закон запрацює. За його словами, виробники не до кінця розуміють, як виконувати цей закон. В Imperial Tobacco відзначають, що закон призведе до ще більшої тінізації ринку тютюнових виробів. За словами гендиректора IT Растіслава Чернака, тіньовий ринок і так виріс за останні три роки через регулярне підвищення цін. Все це коштувало українському бюджету близько 5 млрд гривень на рік. Чернак заявив, що законопроект призведе до втрати ще як мінімум 7 млрд гривень. Представники міжнародних компаній нагадали, що документ порушує домовленості України в рамках СОТ. Вони закликали нардепів переглянути законопроект і вилучити з нього скандальну правку.

Рада підприємців при Кабміні просить президента ветувати законопроект. Зате в асоціації «Виробники тютюнових виробів» документ підтримали, заявивши, що він захищає економічну конкуренцію і створює єдині правила для всіх учасників ринку — українських і міжнародних. В асоціації вважають, що документ допоможе зірвати заплановану монополізацію ринку міжнародними корпораціями.

Це катастрофа!

Експерти вже б’ють на сполох, заявляючи, що відхід тютюнових гігантів загрожує Україні катастрофою. Економіст Ігор Смолов зазначає, що це буде мати як мінімум три серйозних наслідки.

По-перше, близько 4,5 тис. українців втратять роботу. І роботу хорошу, оскільки перераховані вище компанії є одними з кращих роботодавців в Україні. Саме ці компанії офіційно працевлаштовують своїх співробітників, платять їм «білу» зарплату і оплачують медичне страхування.

По-друге, постраждає держбюджет, адже чотири з 10 найбільших платників податків закриють виробництво. У минулому році ці компанії в сумі перерахували в бюджет 48 млрд гривень. Найбільше від закриття фабрик постраждають Прилуки і Кременчук та їх місцеві бюджети.

По-третє, українці перейдуть на «пальонку», тому що ціни на якісну продукцію зростуть. Як на здоров’я українців вплинуть низькопробні підробки і так зрозуміло.

Що кажуть експерти?

Професор КНУ Валерій Воротін заявив, що скандальна правка — це спроба депутатів перерозподілити фінансові потоки на ринку тютюнових виробів. За його словами, компанія одного з членів податкового парламентського комітету працює на оптово-роздрібному ринку. Воротін вважає, що законопроект призведе до великого інвестиційного скандалу в Україні. При чому скандал торкнеться відразу кілька країн, адже тютюнові компанії мають головні офіси в США, Британії, Японії та Швейцарії.

Економіст Михайло Кухар заявив, що «Слуги народу» обіцяли податкову лібералізацію і амністію капіталів. Але замість цього українці отримали фіскалізацію, удар по ФЛП і тотальне декларування. За словами експерта, всі ці неліберальні ініціативи належать нардепу Данилу Гетьманцеву, який «творить власну економічну і податкову політику», виходячи зі своїх особистих поглядів і переконань. Кухар вважає, що всі ці ініціативи знижують рейтинг Зеленського.

Підводячи підсумок Ігор Смолов зазначив, що скандальна поправка вигідна лише роздрібним мережам і посередникам, чиї представники стали народними депутатами. Держава ж не отримає від цього ніяких дивідендів, адже це не податок, а корупційна схема.

Раніше RabinovichTV писав, що потрібно зробити владі, щоб залучити в Україну інвесторів.

Читайте нас в Facebook   і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.  

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий