Вибори по-новому: який Виборчий кодекс схвалила Рада

Український парламент перед зимовими канікулами все ж схвалив новий Виборчий кодекс. Він вступить в силу вже на майбутніх місцевих виборах.

1 січня 2020 року в силу вступить новий Виборчий кодекс, який схвалила Верховна Рада, врахувавши побажання президента Володимира Зеленського. Це означає, що осінні місцеві вибори пройдуть вже за новими правилами, багато з яких навряд чи порадують українців. Що ж сховали у Виборчому кодексі «слуги народу»?

Скасування мажоритарки

Ключовим нововведенням Виборчого кодексу стало скасування мажоритарки. Депутати скасували змішану систему, тому тепер парламент буде формуватися тільки політичними партіями. Самовисуванці не зможуть брати участь у виборах як раніше. Правда, виборцям дадуть можливість вирішувати, хто саме пройде до парламенту. Тепер українці будуть голосувати не тільки за партію, а й за кандидатів, які будуть розподілені по регіонах. Відзначимо, що прохідний бар’єр залишили на рівні 5%. Натомість ввели гендерні квоти. Тепер в кожній п’ятірці обов’язково повинно бути не менше двох кандидатів однієї статі.

Що кажуть експерти?

Політолог Андрій Золотарьов вважає, що новий Виборчий кодекс дозволить переформатувати український політикум. На думку експерта, команда «Зе» з його допомогою зможе забезпечити ротацію політичних еліт в Україні. На думку політолога Олександри Решмеділової , схвалений документ змінить правила гри для всіх, починаючи з виборів до ОТГ, закінчуючи виборами до Верховної Ради.

Політолог Руслан Бортник відзначив, що Виборчий кодекс має багато прихованих ризиків. Особливо, якщо не буде підвищена ефективність роботи правоохоронної та судової систем. Бортник вважає, що проблема була зовсім не в кодексі, а в неефективності українських судів і поліції. Політолог попереджає, що вибори за новим кодексом будуть дуже складні для виборчих комісій, а також досить складні для виборців. На думку експерта, перемагати в мега-округах тепер зможуть тільки дуже відомі політики, які мають фінансові та інформаційні ресурси.

Політолог Олександр Радчук нагадав, що відкриті списки і процедура їх визначення почне діяти тільки з 2023 року. На даний момент вона заплутана і складна, але експерт сподівається, що до виборів українцям зможуть пояснити всі нюанси, щоб система стала зрозумілою. Радчук звернув увагу на те, що деякі норми кодексу по суті воскрешають мажоритарку, змушуючи політиків змагатися за місце в парламенті зі своїми ж однопартійцями. Експерт погоджується з колегами, що підрахунок голосів за новими правилами буде непростим. Крім цього, Радчук звернув увагу на ще одну важливу норму, яка може серйозно вплинути на результати виборів. Тепер кількість депутатських мандатів у кожному регіоні буде залежати від активності виборців. Чим більше людей проголосує в області, тим більше депутатів від цієї області зможе потрапити в парламент. На думку експерта, це може привести до перекосів представництва регіонів.

Політтехнолог Олег Постернак вважає, що схвалений Виборчий кодекс — найгірший з усіх документів з виборчого права за всю історію України. За його словами, українці отримали замасковану мажоритарку, яка до того ж сформує нерівність виборчих регіонів.

Раніше RabinovichTV писав, чому ціни в Україні не падають разом із курсом долара.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий