У гаманцях українців поменшає монет і банкнот – соціальний експеримент

Українські реалії: монети замість банкнот і відмова від дрібних копійок. Куди приведуть новації НБУ.

Залишилось небагато часу і в Україні перестануть приймати частину грошей. Зокрема, українці незабаром не зможуть розраховуватися звичними копійками і банкнотами. З обороту виведуть купюри номіналом одна, дві, п’ять і 10 грн. Також перестануть вважатися грошима одна, дві та п’ять копійок.

Крок перший – у жовтні 2019 року

Отже, вже в наступному місяці українців чекають одразу два грошових нововведення. По-перше, перестануть приймати копійки номіналом одна, дві та п’ять копійок.

Копійки краще обміняти в будь-якому українському банку їх прийматимуть до 20 вересня. А в «Ощадбанку», «ПриватБанку» та в «Авалі» – до 30 вересня 2022 року. Ті, хто не встигнуть здати дрібні гроші, більше не зможуть їх використати за призначенням.

Крім того, почнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 і 5-ти, 25 копійок поки залишаться в готівковому обігу. Ними можна буде розплачуватися, – пояснили в НБУ.

По-друге, з’явиться купюра номіналом у 1000 грн . Глава НБУ Яків Смолій, презентуючи нововведення, пояснив: номінальні доходи українців збільшилися, гривня втратила частину своєї вартості, тому вже немає сенсу друкувати одну, дві, п’ять гривень. Вони швидко зношуються, а реальна купівельна спроможність цих купюр низька.

«Враховуючи зростання рівня доходів і цін, українці вже фактично не використовують монети дрібних номіналів, зате з’явилася потреба у банкноті вищого номіналу, ніж 500 гривень», – відзначає регулятор.

Крок другий – до 2020 року

Поступово в Україні виведуть з обороту 25 копійок, 2, 5 і 10 гривень. Все це відбудеться до кінця наступного року. Паралельно з’являться монети номіналом в 5 і 10 гривень. Це допоможе скоротити витрати НБУ на друк грошей.

Що цікаво, купюри 1,2 і 5 грн в середньому служать лише близько року, підрахували в Нацбанку. Для порівняння: 500 грн, які рідше використовують і до яких дбайливо ставляться, можуть «прожити» до 8 років. Поступово «папірці» зношуються, Національний банк забирає їх з обороту і друкує нові. На друк, а це складний процес з кількома рівнями захисту, іноді витрачають більше, ніж «варта» купюра.

Таким чином, судячи судячи з вищесказаного можна зробити висновок, що життя українців покращується. За словами глави НБУ номінальні доходи українців збільшилися. А колись, два десятиліття тому за одну гривню можна було купити пакет молока, картоплю, батон, морозиво тощо. Журналісти «Сьогодні» з’ясували, чи можна ще щось придбати за таку суму на сьогоднішній день.

Наприклад, відвідувачі столичного ринку не вірять, що цих грошей може на щось вистачити. «Упаковка з десяти коробок сірників зараз коштує 3,5 грн, конверт – я навіть не знаю, скільки коштує. Газета коштує п’ять гривень», – каже одна з опитаних киянок.

Інший житель столиці зазначає, що на 8 гривень можна купити талончик або жетончик. «Навряд чи за гривню щось можна придбати», – каже ще одна киянка. Але журналісти все ж спробували щось придбати саме за одну гривню. Спочатку вирушили в магазин канцтоварів.

«Три конвертики можна купити, ось такі, без марки», – каже продавщиця.

Далі – спробували купити їжі. Продавщиця на ринку кладе на терези одну маленьку грушу. На неї грошей вистачає. Чи існують інші продукти, які можна купити за таку суму? Виявилося, що можна купити яйце. А ось м’ясний відділ довелося покинути з порожніми руками.

Але врешті-решт був знайдений десерт за гривню. Це чотири бублика.

Таким чином, за одну гривню в 2019 році можна придбати: одну грушу, одне яйце, чотири бублика або три конверти без марки.

Ну що ж, куди саме приведуть новації та на що вплинуть «грошові» нововведення фінансового регулятора поки невідомо. Але багато економістів пророкують зростання інфлації і девальвацію гривні.

Якщо українці будуть бачити, що гривня знецінюється, в тому числі шляхом введення купюр вищого номіналу, у них це спровокує бажання скуповувати так звані тверді іноземні валюти. А це провокує підвищення попиту на іноземні валюти. І, відповідно, може спровокувати більш високі темпи девальвації гривні, — пояснив експерт. 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий