Україні потрібні 20 років, щоб наздогнати Польщу в економіці

За словами представника МВФ, щоб наздогнати сусідню Польщу, українській економіці потрібно рости хоча б на 6% в рік

Україна зможе досягти рівня Польщі за 20 років і за рахунок структурних реформ. При цьому часткові реформи і зростання середнім темпом в 4% вирішить це завдання тільки наполовину. Таку заяву зробив постійний представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман.

За словами представника МВФ, щоб наздогнати сусідню країну, українській економіці потрібно рости хоча б на 6% в рік.

«Це довгостроковий проект, неможливо завершити реформи протягом декількох років. Україна повинна підтримувати ці реформи все 20 років, потрібно терпіння, щоб хоча б наздогнати сусідів», — сказав він на макроекономічної дискусії Американської торгової палати в Києві, передає Інтерфакс-Україна.

Люнгман пояснив, що структурні реформи дозволять забезпечити необхідні для такого зростання інвестиції і підвищення продуктивності. Йдеться про досягнення рівня ВВП на душу населення майже в $ 30 тис. За паритетом купівельної спроможності.

«Україні треба рости на 7% в рік, щоб наздогнати сусідні економіки», — додав провідний економіст по регіону Європейського банку реконструкції і розвитку Дімітар Богів.

За його словами, якщо Україна на 50% скоротить відставання в рівні управління в порівнянні з країнами G-7, це додасть 1,2% зростання щороку. «Основна загроза — це втрата макроекономічної стабільності, яка є основою зростання», — додав економіст ЄБРР.

Люнгман нагадав, що Україна потрапила в число 18 країн світу, економіки яких скоротилися за період з 1990 по 2017 роки, показавши п’ятий з кінця результат — в середньому «мінус» 0,2% щорічно. А інвестиції склали всього 20% від ВВП.

У МВФ назвали судову систему і верховенство права сферами, які потрібно реформувати в першу чергу. Також в цей список віднесли товарні ринки і фінансовий сектор.

Представник МВФ описав три сценарії можливого розвитку України. Перший передбачає повне реформування (подолання вищеописаного відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6,2% щорічно, що дозволить населенню стати багатшими на 60% за 20 років. У цьому випадку Україна до 2040 року досягне 110% від нинішнього рівня ВВП Польщі за ППП і 62% — від ВВП Польщі 2040 року.

Другий варіант — часткові реформи (збереження розриву в судовій системі і ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення найбагатше на 20%.

У третьому сценарії — відкату реформ (без ринку землі) і зростання темпами до 1,5% — населення через 20 років стане на 20% біднішими, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

Згідно представленої презентації, нинішній темп реформ в Україні — це сценарій між другим і третім. 

За даними заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Сергія Ніколайчука, офіційний показник ВВП на душу населення в Україні занижений. На це впливає високий рівень (30-40%) тіньової економіки.

Нагадаємо, раніше міністр економрозвитку Тимофій Милованов повідомив, що зарплати в Україні можуть досягти рівня Польщі вже через 7 років. Зараз же реальна зарплата в нашій країні приблизно в 3,5 рази менше, ніж в сусідній.

А в недавньому інтерв’ю президент Володимир Зеленський заявив, що він і його команда будуть робити все можливе, щоб вже до кінця його каденції українці в нашій країні отримували не менше громадян сусідньої держави.