Уряд позбавить бюджетників надбавок, – «Червона картка» №1000

Від уряду технократів вражаючих зарплат чекати не варто.

У наступному році українці, які працюють в бюджетній сфері, можуть залишитися без надбавок до зарплат. Найскандальніша історія зараз розгортається з педагогами.

Ще в липні, напередодні виборів, Кабмін Гройсман а прийняв постанову з безпрецедентним зростанням окладів — від 20% до 70%. Причому, доплати покладаються не тільки шкільним вчителям, але вихователькам дитсадків, тренерам дитячих спортшкіл, тобто, тим, про кого традиційно «забували», верстаючи зарплатні бюджети. Згідно з цією постановою, навіть молодий учитель буде отримувати не менше 7 тисяч гривень, а педагоги зі стажем — 10 тисяч і більше. Але, як виявилося, в бюджеті на наступний рік, який вже взяв в роботу новий парламент, грошей на підвищення вчительських зарплат немає.

Чому розбиратися з цим буде Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у понеділок, 7 октября …

Замість підвищень та інших булочок для викладачів, насправді в бюждет «діра» — близько 45 млрд гривень. Як влади будуть викручуватися з ситуації — незрозуміло. Постанова колишнього Кабміну ніхто не відміняв, і скасувати його зараз — значить розгубити рейтинги, тим більше, що на хвилі своєї передвиборної кампанії Володимир Зеленський обіцяв педагогам зарплати ще більше — по 4 тисячі доларів. Але зарплатні інтриги зараз плетуться не тільки в дитсадках і школах. В очікуванні також медики. Колишня влада звітували про різке зростання доходів докторів, і це, нібито, було заслугою медреформи Уляни Супрун .

Зарплати по 20 тисяч у сімейних лікарів дійсно були, хоча і не у всіх. Але після того, як передвиборні пристрасті вщухли, і за окладами медперсоналу ніхто «зверху» вже не стежить, багато головні лікарі просто познімали рекордні доплати. Новий міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька обіцяла «подумати» як підвищити зарплати медикам. Такі обіцянку вона дала і на зустрічі з профспілками, — розповів завідувач відділом з правових питань Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергій Кубанський. Втім, знову таки, в бюджеті грошей на доплати лікарям теж поки немає. А мова, як і в випадку з учителями, йде про додаткові десятки мільярдів, які незрозуміло де взяти.

Та й в цілому по бюджетній сфері великих індексацій на наступний рік не передбачається. Мінімальна зарплата, згідно з проектом бюджету, виросте на 12,2% (або 550 гривень), до 4,7 тисяч. Тарифні розряди (а праця працівників бюджетної сфери монетизують за спеціальною тарифною сіткою з 25 розрядами) проїндексируют і того менше — всього на 9,4%. Тобто, бюджетник 15 розряду, а це кваліфікований учитель або лікар, отримає надбавку до окладу приблизно в 470 гривень. А представники найвищого 25 розряду (як правило, керівники) — 816 гривень. Тобто, схоже, що обіцяне Зеленським закінчення «епохи бідності» для бюджетників переноситься до кращих часів.

Вчителям зростання окладів на 20-70% вже з 1 вересня цього року анонсували в розпал літніх канікул. У липні Кабін затвердив постанову, в якому не просто переглянув оклади, а й фактично поміняв систему оплати праці педагогів. У Міністерстві освіти, яке розробляло проект постанови, відійшли від традиційної для всіх бюджетників тарифної сітки в рамках якої розподіляються оклади (сума залежить від тарифного розряду). Там вирішили зробити прив’язку до прожиткового мінімуму, який змінюється і відображає економічну ситуацію в країні «, — пояснювала тепер уже екс-міністр освіти Лілія Гриневич.

За цією схемою визначили мінімальний посадовий оклад — 1,75 прожиткового мінімуму. Причому, є ціла шкала його підвищення — аж до 3,5-4 прожиткових мінімумів до 2023 року. При такому розкладі зарплата молодого вихователя дитсадка має зрости з нинішньої мінімалки в 4,2 тисячі гривень до 6,4 тисяч, а вчителі без досвіду роботи — до 7,6 тисяч гривень без надбавок і до 8,7 тисяч — з надбавками (за престижність вчительської праці, перевірку зошитів, групу подовженого дня та ін.). Вчителям вищої категорії обіцяно по 10,5 тисяч гривень.

На всі заплановані нововведення потрібно 45 млрд гривень, — підрахував вже нове керівництво Міносвіти. Лілія Гриневич в своїй час запитувала в бюджеті на 2020 рік від 19 млрд до 25 млрд «зайвої» фінансування. Але ні 19 млрд ні тим більше 45 млрд на вчительські зарплати в бюджеті так і не передбачили. У проекті на 2020 рік, який верстався, по суті, на базі напрацювань попереднього Кабміну, на освіту закладено 136,4 млрд гривень, що всього на 7,7 млрд більше, ніж в цьому році.

До слова, Мінфін ще на етапі прийняття постанови по вчительських зарплат попереджав, що такі надбавки можливі лише в тому випадку, якщо «оптимізувати» штатний розклад, тобто, попросту звільнити частину вчителів, а їхні оклади розподілити між рештою.

До речі, вчительський питання викликало скандал в Раді, де глава Мінфіну Оксана Макарова презентувала проект бюджету. Депутати прямо запитали — де гроші на зарплати педагогам і, якщо їх немає, то чому тоді уряд не скасовує постанову про надбавки. «Якщо немає грошей — скасовувати, а не відкидаєте — так виконуйте», — заявили депутати. Як розповіли самі вчителі, в школах зараз все на взводі — чекають обіцяних зарплат по 10 тисяч, на які у людей вже «є плани». Як будуть викручуватися влади з цієї ситуації — поки неясно.

Зріє зарплатний скандал і в медичному середовищі. У минулому році Кабін відзвітував — за підсумками медреформи вдалося сильно підвищити доходи сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. Зарплати, нібито, доходять до 20-25 тисяч гривень. І такі оклади дійсно були, хоча і далеко не у всіх. Все залежало від головлікарів — деякі пускали отримані від наслужбу здоров’я гроші за підписані декларації на збільшення зарплат, деякі — закуповували обладнання, робили ремонти.

«Показових зарплат» для звітності вимагали також в міських управліннях охорони здоров’я. Але як тільки вибори закінчилися, влада втратила будь-який інтерес до зарплати лікарів, і в багатьох клініках доплати почали знімати. «Справа в тому, що ці зарплати були» на розсуд керівництва «, тобто, розподілялися в ручному режимі. Зарплати медиків, як і всіх бюджетників, залежать від тарифної сітки. Нічого не зроблено, щоб підвищити ці розряди, їх тарифікацію або поміняти саму систему оплати праці. Все, що доплачували, це за рахунок економії з зарплатного фонду або інших доходів

Нова міністр охорони здоров’я Зоріна Скалецька обіцяла, що «буде думати» як переглянути зарплати лікарям. Це ж вона обіцяла і профспілкам медиків. Найбільш ймовірний варіант, що законодавчо пропишуть частина ставки по декларації, яка гарантовано повинна йти на зарплату. «Орієнтовно, це 20-30% (від 110 гривень за пацієнта на рік.

Але чи знайдуться на це гроші в бюджеті — теж питання. Адже в проекті на наступних рік закладено всього 108 млрд гривень, на 10 млрд більше, ніж в цьому році. Але на нову схему фінансування «гроші йдуть за пацієнтом» претендуватиме вже не тільки первинка, але і вторинну ланку.

В очікуванні поки і все решта бюджетники. Те, на що вони можуть розраховувати, — це підвищення мінімалки, яке вже прописано в проекті бюджету, і невеликі індексації зарплат. Зрозуміло, що на голій ставці сидять далеко не всі бюджетники. Є ціла система премій, різних доплат і бонусів, які в підсумку можуть виявитися вище, ніж сам оклад. Але ці гроші розподіляються в ручному режимі і можуть містити чималі корупційні ризики, скажімо, не рідкість випадки, коли керівництво виписує собі космічні премії за неіснуючі досягнення.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий