Здобутки та виклики 2020 року у сфері захисту викривачів корупції – підсумки від НАЗК та експертів ACREC

Результати впровадження антикорупційної державної політики у сфері захисту викривачів презентували, у понеділок, 28 грудня, представники Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) та експерти Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції ACREC під час пресконференції в Українському кризовому медіа-центрі.

Підсумки роботи НАЗК у сфері захисту викривачів у цифрах:

  • 70 – кількість судових справ та супроводів, які здійснює НАЗК;
  • 23 – кількість завершених судових справ у 2020 році;
  • 34 – кількість судових справ, які були відкриті з початку 2020 року;
  • 15 – кількість виграних справ у 2020 році.

З початку року набув чинності закон №1010 про захист викривачів корупції. Він впроваджує ряд правових механізмів для захисту прав людей, які повідомляють про корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення.

Сергій Деркач , керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК, розповідає, що завдяки закону за рік Агентство змогло значно розширити співпрацю з викривачами. Це стало можливим, оскільки роль НАЗК доповнилася такими повноваженнями як перевірка дотримання законодавства про захист викривачів, внесення приписів про усунення порушень трудових прав викривачів та право ініціювати перегляд судових рішень за участю викривача.

 « У ході роботи з викривачами корупції ми маємо успіхи по декільком справам, де НАЗК захищає конкретних людей. Зокрема, йдеться про справи судді та митника, які будучи викривачами зазнали заходів негативного впливу. Завдяки діяльності НАЗК їхні права були відновлені, що є прикладом для інших викривачів, що викриваючи корупцію вони будуть захищені », – зазначає керівник Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Сергій Деркач. 

Наприкінці року парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт, який створює Єдиний портал повідомлень викривачів і призначає відповідальним за його адміністрування НАЗК.

За словами керівника Управління захисту викривачів та обробки повідомлень про корупцію Департаменту запобігання та виявлення корупції НАЗК Василя Луцика , портал дозволить забезпечити високі стандарти захисту інформації, яка отримується від викривачів, створить єдиний підхід до обробки повідомлень, зменшить ризик несанкціонованого доступу до повідомлень викривача і зекономить значні кошти державного бюджету.

Також законопроєкт пропонує здійснювати правовий захист викривачів лише адвокатами системи Безоплатної правової допомоги, а не працівниками НАЗК, як це передбачено зараз. Це обґрунтовується тим, що: 

  • працівники НАЗК не є адвокатами;
  • відповідний структурний підрозділ НАЗК складається лише з 17 осіб;
  • НАЗК не має територіальних підрозділів, тоді як система БПД є в усіх областях України;
  • НАЗК має повноваження перевіряти дотримання законодавства про захист викривачів з внесенням обов’язкових приписів та накладанням штрафів, що створюватиме конфлікт інтересів та порушуватиме принцип рівності сторін у суді.

 « Приписи НАЗК є ефективним інструментом  захисту  прав викривача. Завдяки внесенню приписів НАЗК було відшкодовано викривачам недоотриману заробітну плату, поновлено їх на посадах, забезпечено право викривачів на конфіденційність. Приписи дозволяють оперативно відреагувати на поновлення прав викривачів та захистити їх в позасудовому порядку », – підкреслює керівник Управління захисту викривачів та обробки повідомлень про корупцію НАЗК Василь Луцик.

На початку року низка антикорупційних громадських організацій підготували рекомендації щодо організації роботи НАЗК у сфері захисту викривачів.

Андрій Білецький , адміністративний директор Міждисциплінарного науково-освітнього центру протидії корупції ACREC, член Громадської ради при НАЗК так оцінює результати роботи Агентства: « Національне агентство з питань запобігання корупції за рік після оновлення зробило для захисту викривачів набагато більше, ніж попередній склад НАЗК спромігся за 4 роки. Наразі, Національне агентство покроково реалізує рекомендації щодо захисту викривачів, які надавались громадськістю ».