Зеленський має очолити процес: коли Україна подолає корупцію

Корупція – це проблема, яку українці вважають набільшим викликом для країни. Такі результати дослідження, яке напередодні опублікували соціологи. Кожна нова влада намагаєься побороти це явище і у жодної поки не вийшло.

Три впливові соціологічні служби – Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, Центр Разумкова та Київський міжнародний інститут соціології у грудні 2019 року провели дослідження.

Интересно! Як у Європі: чому населення в Україні різко скоротилось

Людей питали, які проблеми вони вважають найбільшими, хто є рушієм змін в країні, хто навпаки гальмує процеси та які реформи є першочерговими.

Громадяни вважають, що найбільше заважають розвитку України: корупція (69%), війна на Донбасі (68,9%), засилля олігархів в економіці (31%), відсутність професіоналів у владі (25%) та міграція, виїзд працездатного населення з країни (25%).


Українці про проблеми, які не дають розвиватися державі

Тож цілком логічно, що найбільш очікуваною реформою є боротьба з корупцією. Змін в охороні здоров’я, системі освіти чи навіть реформу ЗСУ, і це дивно, очікують значно менше.

На думку людей, очолити процес подолання корупції має президент. Адже саме Зеленського 60% вважають головним рушієм змін. І боротися він має, судячи з усього, насамперед з олігархами – понад половина опитаних вважає їх найбільшим гальмом у поступі країни вперед.


Український президент Володимир Зеленський

Агресивну політику Росії гальмом вважає лише 19% українців, а діяльність фракції «Європейська солідарність» сприймається як проблема серед 22%. Як на мене, це дивовижно. Але так думають українці, тож щось таки не так робить п’ятий президент Перто Порошенко у своїй політичній діяльності.

Обратите внимание! Гучні звільнення Зеленського: як змінилась Рада після виборів

У цьому досліджені ще багато цікавого в частині викликів, шляхів вирішення та головних рушіїв змін. Але мене зацікавило більше інше: яку роль громадяни віддають державі та чого від неї очікують.

Більшість населення України (71%) вважає, що держава повинна надавати максимум безкоштовних послуг – освіту, медицину, пенсію. Навіть якщо доведеться збільшити податки.


Українці про необхідність реформ

70% вважає, що більшість людей в Україні не зможе прожити без постійної турботи та опіки з боку держави. Крім того, 38% переконані, що держава повинна нести повну відповідальність за забезпечення кожної людини всім необхідним.

І це, як на мене, найцікавіші цифри цього дослідження. Виходячи з них, можна зробити висновок, що українці дуже співчутливо ставляться до незаможних співгромадян. І, принаймні на словах, готові більше платити податків, аби допомогти їм. І це ніби чудово.

Але саме в цьому і є основна причина української корупції. Бо що таке корупція? Використання влади у власних інтересах. Тобто чим більше ми даємо державі грошей, тим більше чиновники можуть на них збагачуватися.

Глобально існує тільки два шляхи подолати корупцію: або змусити державу працювати прозоро й постійно контролювати її, або просто забрати у чиновника гроші, які він може вкрасти. Україна вже багато років йде першим шляхом. І попри те, що поступ справді є, він дуже незначний.

Другий шлях не користується популярністю у суспільстві, українці бояться залишитись віч-на-віч зі своїм життям. І дуже розраховують на підтримку з боку держави. У такий спосіб ми створюємо благодатний ґрунт для корупції.

Чи може бути по-іншому? Так, якщо держава відмовиться від усіх невластивих функцій, продасть непотрібні підприємства у приватні руки, і дозволить заробляти у тих сферах, де зараз крадуть.

Ми не просто отримаємо зменшення корупції – це створить нові робочі місця, а значить і додаткові зарплати. І турбота держави просто стане непотрібною. Не знаю, наскільки ви особисто згодні з висловленим мною припущенням, але це дослідження прямо показує, що саме таким шляхом Україна і піде найближчими роками.


Україна має шанс подолати корупцію

Адже серед людей, яким понад 60 років, лише 43% вважають, що держава повинна забезпечити людям однакові «правила гри» у житті, а далі сама людина несе відповідальність за те, як вона ці шанси використає. Серед молоді 18-30 років це твердження підтримують 62%.

Це означає, що майбутні політики вже не зможуть маніпулювати виборцями, обіцяючи підняти пенсії і запровадити нові пільги. Все більше українців насамперед розраховують на себе.

Тож щоб отримати владу вже на наступних виборах, мало буде просто брехати і обіцяти солодке життя. Майбутні політики точно будуть змушені забирати гроші у чиновника і віддавати їх у реальний сектор економіки.

К теме: Зарплати чиновників – скільки має отримувати урядовець і які оклади в ЄС

Саме так протягом наступних 10-15 років і буде подолана корупція, саме так і буде розвиватися економіка. Саме так ми нарешті побудуємо притомну країну.