Дешевый сыр и мышеловки: как нас ловят на крючок в интернете

Осторожно, интернет-мошенники / Пиксабей

Накануне Дня Независимости получила интересное сообщение. В тексте мне радостно заявляли, что отныне я обладательница 76000 гривен компенсации НДС. Именно столько насчитал мне к выплате «Единый Компенсационный Центр Возвращения Невыплаченных Денежных Средств». А чтобы ее получить, нужно лишь оплатить комиссию 170 гривен. И уже через 5 минут мне обещали всю сумму на счету. Далее – на украинском.

Хм, за що така компенсація і чому про неї не говорять у всіх медіа?

Щоправда, є один «невеликий нюанс». Комісію потрібно сплатити на цьому чудовому сайті «центру». Тобто, ввести туди всі дані своєї карти: номер, термін дії, cvc. Одним словом – люб’язно відчинити двері та запросити крадіїв до власної хати.

Ви, звісно подумали: “Тю, зрозуміло ж, що це шахраї!” Але статистика, що наведена мною у книзі “Як не стати овочем”, переконує, що так ми думаємо, коли подібні повідомлення отримує хтось із знайомих. Та побачивши подібні повідомлення, думаємо “Чому б не спробувати? А раптом. Це ж 170 гривень, а отримати можна ого-го!”.

Цей тип шахрайства є одним з таких, що апелює до відчуття «нас завжди дурили, може, хоч до Дня Незалежності, щось виплатять». Пам’ятаєте, як при Совєтах під державні свята премії видавали? От і я не пам’ятаю, а цільова аудиторія таких розводів дуже добре пам’ятає.

В чому суть цього шахрайства і який алгоритм

 • Масова реклама – з фото Алли Мазур, Наталії Мосійчук та інших відомих людей або ж просто паспортом та грошима. І це далеко не повний перелік. Основне – впізнавана особистість, що одразу надає такій афері авторитетності, що нас і спантеличує.
 • Клікаєте на рекламу і вам відразу пропонують розрахувати компенсацію. Швидко і без запаморочливих алгоритмів. Щоб швидше вкрасти ваші гроші .
 • Потрібно ввести свій емейл та 6 останній цифр карти. Тут без коментарів: якщо хтось вимагає ваші особисті дані – ви знаєте, що з цим НЕ робити.
 • Не важливо, що ви там напишете. Процес пошуку запуститься і буде на ваших очах ретельно перебирати різні бази в розрахунку саме вашої компенсації. Імітація на 5+.
 • Вже тут вам паралельно показують відгуки «людей», які сумнівалися, але ризикнули і от уже отримали свої 30, 40 чи 100 тисяч гривень компенсації.
 • Бінго – ваша компенсація розрахована і вона чудова (в мене 76 000 грн). Хочете її отримати – тисніть на кнопку «зв’язатися з юристом».
 • Запускається процес пошуку вільного юриста і ось ви уже спілкуєтеся з ним у чаті.
 • Юрист перевіряє чи не виплатили вам вже компенсацію – держава не може виплачувати двічі!
 • Нарешті юрист повідомляє: «Ні, ви раніше її не отримували». Тоді заповніть анкету. Нічого надзвичайного: ім’я, вік, стать, номер карти. Теж можна написати будь-що.
 • Потім радісний меседж від юриста: «Виплата компенсації займе 5 хвилин і гроші будуть у вас на карті. От тільки сплатіть комісію в 170 грн».
 • І ось він – момент істини – форма для оплати з усіма даними карти.

І так, на кожному етапі вас супроводжують відгуки «людей», які не вірили, але ризикнули і от уже отримали свої тисячі гривень. Вони «підбадьорюють» та впевнено підштовхують до лап шахраїв.

В чому шкода для вас?

Ви віддаєте шахраям все, що потрібно — номер, термін дії, cvc. Там ще посилання є – не забудьте підняти ліміт для оплати в інтернеті.

У вас вкрадуть усі можливі гроші з карти. Все, що дозволить ліміт.

Тут прекрасно все. Вічна класика онлайнового шахрайства! І надалі, поки ви не помітите, що сталася біда, шахраї зможуть скористатися вашою картою для будь-чого. Адже ви самі необачно дали їм на це карт бланш.