Під «покровом ночі» Рада прийняла скандальний закон про ринок землі

Рада заради кредиту МВФ все-таки «продавила» закон про ринок землі: що потрібно знати, як тепер будуть продавати землю.

Верховна Рада України під час позачергового засідання в ніч з 30 на 31 березня під «покровом ночі», що називається, в гірших традиціях української політики в другому читанні і в цілому проголосувала за проект закону № 2178-10 про відкриття ринку землі в Україні з 1 липня 2021 року.

У сесійній залі був присутній президент України Володимир Зеленський, а також голова Верховної ради Дмитро Разумков, який був відсутній під час розгляду поправок.

Крім того, незважаючи на застереження опозиційних депутатів не розпродавати землю під час пандемії коронавируса і світової економічної кризи, в залі знайшлося 259 голосів «ЗА» народних депутатів, серед них, проти — 24, утрималися — 3, не голосували — 29. Так, фракція «Слуга народу» віддала 206 голосів, «Європейська солідарність» — 23 голоси, «Голос» — 13, депутатська група «Довіра» — 12 і 5 голосів від позафракційних.

При цьому фракції ОТЗЖ, «Батьківщина» і депутатська група «За майбутнє» не підтримали прийняття закону. Голосування пройшло вночі, о 00:40.

«Я ставлю на голосування прийняття в другому читанні і в цілому з техніко-юридичними правками, з урахуванням всіх поправок в додатковій таблиці … Прошу підтримати і проголосувати. За — 259. Рішення прийнято», — заявив перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук.

Суть закону, що передбачає земельна реформа:

Запуск ринку землі в Україні відбудеться 1 липня 2021 роки (у попередній редакції з 1 жовтня 2020 року).

Основні положення прийнятого законопроекту № 2178-10:

До 1 січня 2024 року купувати землю зможуть тільки фізичні особи-громадяни України.

Допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливе лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.

Землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.

Концентрація землі в одні руки в перші два роки після запуску земельної реформи обмежена площею 100 га.

З 1 січня 2024 року купувати землю дозволять українським юридичним особам в концентрації не більше 10 тис. га.

Розрахунок за покупку ділянок буде проходити тільки в безготівковій формі.

Банки можуть бути власниками земельних ділянок у межах стягнення застави. Такі ділянки повинні бути відчужені на торгах протягом 2-х років.

Юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, забороняється купувати землю навіть за умови проведення референдуму.

Іноземним громадянам забороняється купівля земельних ділянок у 50-км зоні від державного кордону України, незалежно від рішення референдуму.

Ціна продажу ділянок сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їх нормативної грошової оцінки. Дана норма буде діяти до 1 січня 2030 року

Зокрема, до проекту, яка була опублікована 30 березня, зазначено, що до 1 січня 2024 року:

громадяни України можуть набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею до 100 га. Зазначене обмеження не поширюється на земділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим абзацом;

забороняється купівля-продаж або іншим способом відчуження на користь юросіб земельних ділянок, які перебувають у приватній власності і віднесені до земель для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім переходу до банків права власності на землі як предмет застави, передачі земділянок у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу ділянку з однаковою нормативною грошовою оцінкою, або різниця між нормативними грошовими оцінками яких становить не більше 10% та відчуження земельних ділянок для суспільних потреб.

При цьому до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

Відзначимо, станом на 6 березня Рада пройшла 3298 поправок до другого читання законопроекту з 4018 внесених. 

До слова, Міжнародний валютний Фонд вимагає від України прийняття законів про банки і про ринок землі. У разі їх схвалення парламентом можливе збільшення програми МВФ до 8 млрд доларів.

Як повідомляв  Rabinovich TV , 30 березня Верховна Рада звільнила міністра охорони здоровʼя Іллю Ємця і і з другої спроби призначила новим главою Міністерства охорони здоров’я Максима Степанова.