Порошенко может не вернуться из своего «турне»

Ждать ли возвращения пятого президента / Коллаж 24 канала

Подозреваемый в госизмене Петр Порошенко не планирует возвращаться в Украину раньше первой половины января. Мол, он имеет право на отпуск как «парламентарий». Далее читайте на украинском.

Це «турне» майже офіційна робоча поїздка заради України. Не просто січнева відпустка на Мальдівах, як могли б спочатку неправильно подумати про Петра Інкогніто.

Законні канікули Порошенка

Якщо без жартів та сарказму, то жодних претензій до Петра Порошенка дійсно і бути «не може». Він цілком у своєму праві, адже в депутатів дійсно просто довжелезні різдвяно-новорічні канікули.

Рахуймо разом. Останній раз народні обранці зібралися у напівпорожній сесійній залі 17 грудня, а наступний раз у тій залі мають зійтися аж 25 січня, тобто з різницею у майже 40 днів.

Повний випуск «Pro новини» на 24 каналі: дивіться відео

Петро Порошенко направду ж такий самий депутат, як і решта. Він має право «відгуляти» 40 днів, де йому заманеться. Хоч по Європах, формуючи коаліцію на захист себе чи України, хоч на Мальдівах, де він точно знає, що в січні там непогано.

При цьому також треба розуміти, що тут же у нас наче на носі російське вторгнення. В Україні будуть потрібні всі без винятку депутати для того, щоб боронити країну зі зброєю в руках.

Якщо депутати комісовані за станом здоров’я, то хоча б щоб оголосили воєнний стан, адже це якраз саме компетенція парламенту. Утім, як бачимо, якщо це буде, то вочевидь без Петра Порошенка. Він чи то втомлений, чи то у відпустці. Повернеться не раніше середини січня. Якщо повернеться.

Фінансування терористів за гроші України

Припущення, що він не повернеться випливають винятково із серйозності оголошених йому обвинувачень. Це держзрада й фінансування терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР». За цими обвинуваченнями Порошенкові як мінімум світить в Україні домашній арешт.

Такий самий, який нині має і головний фігурант цієї справи Віктор Медведчук.

Що саме закидають Порошенкові? Зокрема, що він у змозі з верхівкою російської влади придумав як за гроші України фінансувати терористів-сепаратистів. У який саме спосіб це відбувалося? Мовиться про відновлення Україною купівлі вугілля з окупованого Донбасу.

Направду Україна дійсно не мала б там нічого купувати, щоб не давати економіці «молодих республік» живих грошей. На ті гроші бойовики з Україною й воювали.

Певний час Україна навіть дотримувалася цілком розумних правил та нічого в них не купували. Натомість переорієнтувалися на альтернативу – купівлю потрібного вугілля в Африці.

У Порошенка були альтернативи з вугіллям

З офіційних закидів Петрові Порошенкові, що він альтернативи – африканські вугільні контракти фактично зірвав, скориставшись своєю владою і повноваженнями. Він переорієнтував Україну назад до купівлі донбаського вугілля і від того в терористів знову з’явилися гроші на існування .

Так само як чималі гроші від того з’явилися й у безпосереднього «посередника» схем. Мовиться про кума Володимира Путіна Віктора Медведчука, який за часів Віктора Януковича був в Україні фактично «ніким», але при Порошенкові він став в Україні буквально «всім». І багатієм, і медіамагнатом, і впливовим політиком та депутатом.

Порошенко допоміг Медвечукові здобути впливовість / Фото Getty Images

Іще раз. Порошенкові закидають, що це він за часів свого президенства повернув практику купувати вугілля з окупованих територій, чим Україна ті окуповані території фактично й узялася фінансувати.

Сама Україна за президентства Порошенка і давала бойовикам гроші на існування й на війну з нами. Тоді як цього можна було від самого початку уникнути, якби ми й далі продовжили купувати потрібне вугілля в Південно-Африканській Республіці. Україна вже купувала його, поки втрутився Порошенко.

Медведчук би з того не багатів би й ми б не мали історії з проросійським ОПЗЖ в українському парламенті й усіх проросійських телеканалів у нашому телевізорі:

  • «112 Україна»;
  • NewsOne;
  • ZIK.

Раніше дійсно у багатьох були підозри, що Порошенко, мовляв, опосередковано причетний до збагачення Медведчука і його становлення в Україні як політика. Проте тепер обвинувачення вже офіційно стверджує, що він виявляється до того причетний безпосередньо.

А ще до того, що бойовики мали гроші на війну з Україною не тільки від Росії, але й від України.

Коментувати обвинувачення я не беруся, але при цьому я чітко розумію, що прихильники п’ятого президента все одно жодних аргументів й обвинувачень і слухати навіть не будуть. Ті, хто Порошенка не люблять, вони жодних аргументів та доказів також не потребують.

Чи боротиметься п’ятий президент

Цікаве питання 2 таборам тепер в іншому. Чи наважиться Порошенко повернутися тепер повернутись в Україну, щоб у законний спосіб спростувати всі обвинувачення та захищати себе в судах? Він може і не наважитися, якщо розумітиме, що йому в Україні загрожуватиме арешт.

Якщо він вирішить не повертатись в Україну, то це, як на мене, буде безглуздям і неправильним рішенням. Звісно, він може попросити там політичного притулку, щоб уникнути в Україну депортації, бувши оголошеним Україною в міжнародний розшук.

Треба чітко розуміти, що за таким сценарієм він втратить тут в Україні усе. Не тільки бізнес і власність, а головне – репутацію і політичне майбутнє.

Якщо Порошенко вирішить залишитися за кордоном, то дійсно матиме там і свободу, і гроші зі своїх закордонних рахунків, яких, я певен, у нього достатньо для безбідної старості. Проте ж у такий спосіб Порошенко просто повторить долю Януковича. Він нині у Росії на свободі та з грошима, але він там «ніхто» і звуть його там «ніяк».


Порошенко втратить репутацію, якщо не повернеться / Фото Getty Images

Точніше, його ніхто нікуди й не зве, а сидить на крадених грошах у Ростові й потроху спивається та люто ностальгує за тими часами, коли він в Україні був значущою персоною.

Чи хоче й собі такого майбутнього Порошенко? Я певен, що ні. Йому обов’язково треба в Україну повертатися і направду чим раніше він те зробить, тим краще буде для нього самого.

По-перше, для його іміджу, бо зараз він себе реально виставляє боягузом . По-друге, для іміджу його соратників. Їм більше не доведеться червоніти й опускати очі, розказуючи, що їхній лідер у Європі, мовляв, чи то у відряджені, чи то у відпустці, чи то на лікарняному, чи то вже в екзилі.

Порошенкові варто якнайшвидше повернутись

Що саме вирішить Порошенко? Переховуватися по Європах чи повернутися в Україну? Сподіваюсь, дізнаємося вже незабаром.

Повторю свою думку. Порошенкові було б найкраще якнайшвидше повернутися в Україну, щоб і далі не виставляти себе боягузом. Просто взяти ту повістку-підозру і гідно захищатися по судах.

Благо в нього вдосталь і грошей на адвокатів. Закиди йому не те, що залізобетонні. Там дійсно є про що роками судитися.

Судитися, але при цьому паралельно будувати собі й далі політичне майбутнє в Україні, розказуючи виборцям, що, мовляв, бачте, як конкурент мене боїться, що аж за ґрати хоче запроторити.

Якщо Порошенко не повернеться, залишиться за кордоном та проситиме притулку через, мовляв, політичні переслідування в Україні, то він цим лише підтвердить усі найгірші щодо себе підозри.