Прийняття Верховною Радою законопроєктів № 2194 та №2195 дозволить ліквідувати низку корупційних ризиків у сфері земельних відносин

Цього пленарного тижня Верховна Рада України розглядає законопроєкти № 2194 щодо земельної децентралізації та № 2195 щодо електронних земельних торгів.

Згідно з висновками Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) законопроєкти зможуть суттєво зменшити частину ідентифікованих корупційних ризиків у сфері земельних відносин.

Законопроєкт № 2194 обмежує контроль Держгеокадастру за використанням земельних ділянок на місцях. Натомість контроль за цільовим використанням ділянок та самозахопленням земель будуть виконувати громади.

Крім того, проєкт Закону скасовує експертизу землевпорядної документації, реформує інститут інженерів-землевпорядників, змінює порядок видачі та анулювання їхніх кваліфікаційних сертифікатів, запроваджує обов’язкове страхування відповідальності розробників документації із землеустрою та інше.

Законопроєкт № 2195 переводить продаж землі в електронну форму. Він передбачає оновлений порядок продажу земель в електронній торговій системі, що є важливим кроком для мінімізації поширених корупційних практик.

Завдяки цьому законопроєкту впроваджується:

  • прозоре та ефективне розпорядження землями;
  • діджиталізація й автоматизація торгів;
  • публічна інформація про земельні торги в режимі реального часу.

Переведення земельних торгів на електронні майданчики мінімізує вплив зацікавлених осіб на торги, робить неможливим внесення неправдивої інформації про лот із метою «обходу» аукціону, а також усуває контакти між організаторами та учасниками торгів, що значно зменшить можливості для змови.

Докладніше про поширені корупційні схеми в земельній сфері читайте у звіті НАЗК за посиланням.

30_anticor_land