Проект постанови Уряду, підготовлений Мінрегіоном, покликаний забезпечити участь громадян у плануванні забудови міст, містить корупційні ризики — НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проекту постанови Кабінету міністрів України « Про зміни до Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні». Його розробником є Міністерство розвитку громад та територій України.

У чому суть документу?

Щоби врахувати інтереси громадськості під час визначення порядку використання територій, законодавство встановлює процедуру громадських слухань під час розробки проектів містобудівної документації.

Проте зараз ця законодавча процедура містить значну кількість неточностей та прогалин, що дає змогу ігнорувати подані під час проведення громадського обговорення пропозиції та вносити зміни до проекту в інтересах окремих забудовників.

Проект постанови Уряду пропонує врегулювати порядок обговорення комплексних планів як нового виду містобудівної документації на місцевому рівні, визначити представників громадських слухань від населених пунктів зі складу громади та затвердити Порядок проведення громадських слухань.

Які корупційні ризики виявило НАЗК?

НАЗК провело антикорупційну експертизу проекту постанови Уряду та виявило наступні корупційні ризики:

  • обмежується коло осіб, які можуть брати участь у громадських слуханнях;
  • немає чіткого механізму голосування та врахування результатів;
  • не зазначається обов’язок замовника завчасно інформувати громадськість про проведення слухань.

Такі норми можуть призвести до того, що справжня думка містян не буде врахована. Водночас такі норми допоможуть забудовникам лобіювати свої інтереси.

Що рекомендує НАЗК?

Для прозорого проведення громадських слухань та врахування інтересів містян НАЗК пропонує:

  • врегулювати в проекті права учасників громадських слухань;
  • передбачити, що замовник зобов’язаний забезпечити подання пропозицій учасників громадських слухань із дотриманням регламенту та фіксуванням їх зауважень в протоколі;
  • встановити чіткі строки для завчасного інформування громадськості про проведення слухань. Для цього розробник проекту має розмістити інформацію про слухання на своєму офіційному вебсайті, сторінці Facebook та на інших інформаційних ресурсах;
  • визначити чіткий перелік інформації, яку замовник зобов’язаний оприлюднити в повідомленні про проведення громадських слухань.

Докладніше з висновком антикорупційної експертизи можна ознайомитися за посиланням.

Дізнатися більше про корупційні ризики в процедурі розробки містобудівної документації, зокрема й  у межах проведення громадських слухань проекту, можливо в дослідженні НАЗК.