Влада не може поділити МОЗ, – «Червона картка» №1042

Вся правда про те, чому почався бунт в МОЗ.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що зовсім скоро більшість медичних послуг в країні будуть безкоштовними. Він зазначив, що для цього на засіданні уряду прийняли програму медичних гарантій.

За його словами, з 1 квітня 2020 року держава фінансувати всі витрати за надання екстреної медичної допомоги, послуги профільного лікаря, до якого направив сімейний лікар, а також медичну допомогу при складних захворюваннях (онкологія, СНІД, ускладнення в післяопераційний період). Також держава оплатить обслуговування невиліковних хвороб (знеболювання, догляд за пацієнтом, підтримка життєдіяльності, допомогу сім’ям пацієнтів) і медичну реабілітацію. Безкоштовними також стануть лікування дітей до 16 років і медична допомога при пологах. «Щоб це працювало, до 1 квітня 2020 медичні установи повинні укласти договори з Національною службою здоров’я. Саме за допомогою НСЗУ держава буде фінансувати всі ці послуги», — написав він.

Однак для того, щоб це взагалі працювало, хотілося б зауважити пану Гончаруку, що для здійснення процесу взагалі потрібні люди. Кадри, як такі. А з цим у вітчизняній галузі охорони здоров’я намічаються великі проблеми.

З цією ситуацією розбирається Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в понеділок, 30 грудня.

Справа в тому, що українській охороні здоров’я фактично загрожує професійний управлінський голод. Тому що з Міністерства охорони здоров’я йдуть співробітники, які працювали в МОЗ ще при Уляні Супрун . Воно то б звичайно, ну і нехай йдуть, тому що Уляна Супрун залишила після себе не тільки тисячі вельми неприємних мемів в інтернеті, але і напіврозвалену медицину. Але міняти співробітників на кого будуть? До кінця року глава директорату стратегічного планування та євроінтеграції Ірина Литовченко збирається звільнитися з МОЗ разом з багатьма членами своєї команди. Йдеться приблизно про 10 співробітників. Уточнимо, що керівник директорату — вища неполітична посаду в міністерстві, він йде піт рангу відразу після міністра та заступників. Причина звільнення, яку публічно озвучила Литовченко — «ціннісні і світоглядні розбіжності, які роблять неможливою подальшу роботу в Міністерстві охорони здоров’я». Нагадаємо, що з цим же формулюванням про розбіжності цінностей та відсутності стратегічного бачення в новій політичній команді заяву на звільнення написав глава Національної служби здоров’я Олег Петренко. Його відставку вже прийняв уряд. І думаю, варто нагадати, через що взагалі розгорівся сир-бор.

Конфлікт між новим керівництвом МОЗ (міністром Зоряною Скалецького та її командою заступників) і співробітниками директоратів назрівав давно. Все почалося зі скандалу в кінці вересня, незабаром після того, як посаду зайняла нова міністр. Раніше детально про цю ситуацію ми вже програму робили, можете поритися в ютубі, вона там є. Якщо коротко, керівники двох директоратів — стратегічного планування та євроінтеграції (який очолює Ірина Литовченко), а також директорату медичних послуг (директор — Оксана Сухорукова) заявили про те, що нове керівництво намагається змусити їх піти. Вони обидві працюють в МОЗ з 2018 року — коли його ще очолювала Уляна Супрун . «Піти по-хорошому», за словами керівників директоратів, їм запропонував заступник міністра Скалецького — Михайло Загрійчук. Крім того, Загрійчук заявив про плани управляти міністерством «за поняттями, а не за правилами». Запис цієї розмови злили журналістам. Тоді частина співробітників МОЗ написала відкрите звернення прем’єр-міністру Олексію Гончаруку, в якому заявили, що їх витісняють з міністерства, а також стверджують, що «тиск на керівництво директоратів — приклад політичних репресій». Правда, Гончарук на цю заяву ніяк не відреагував.

У МОЗ ж пояснювали це тим, що саме напередодні скандалу керівництво МОЗ вирішило провести аудит роботи директоратів, включаючи ті, які очолюють Литовченко і Сухорукова. І запис розмови з Загрійчук, як заявляли в МОЗ, злили в мережу якраз тоді, коли держсекретар підписав наказ про аудит. Втім, за підсумками аудиту нікого з директоратів не звільнили. Але пройшло два з гаком місяці і Литовченко зробила заяву. Я процитую. «За 100 днів уряду нас лякали аудитом та перевірками, труїли СБУ, погрожували ТІТУШКИ, підсовували підсадних співробітників, давали нереалістичні доручення, які суперечать один одному, — повідомила в своєму Фейсбуці Ірина Литовченко. — Вони не змогли вигнати нас силою, погрозами або залякуваннями, але змогли своєю тупістю і ницістю «. Кінець цитати. Фінальною крапкою до звільнення, за словами Литовченко, послужив наказ видалити з сайту МОЗ всі згадки про роботу попередньої політичної команди під керівництвом Супрун . Втім, керівництво МОЗ в своїй заяві вже спростувало подібний наказ і заявило, що глибоко поважає роботу Уляни Супрун . Однак Литовченко наполягає, що наказ був. «Це відверта брехня, про яку знає все міністерство», — заявила вона.

Знаєте, чому я взагалі люблю наших молодих звільняються чиновників? Вони не знають законів зграї. Не знають, що можна, а що не можна говорити по законам ділового корупційного етикету, і тому вивалюють купу цікавої інформації, яка за ідеєю ніколи не мала б була дійти до вух громадськості. Ось і Литовченко розповіла про інші проблеми, які були в МОЗ, про яких ми б ніколи не дізналися, не думай пані Литовченко звільнитися. Я процитую: «Ще на першому або другому тижні роботи цього міністра мене змусили переписувати всі протоколи міжнародних зустрічей і довідки про попередній співпраці, щоб ніде не було згадано прізвища Супрун ,» тому що Зоряна нервує «. Так сказала Литовченко і прийняла рішення, що разом зі своїми підлеглими все-таки звільняється з МОЗ.

Втім, за час війни з » Супрун ятамі» в рядах команди Скалецького теж зріділо. В середині жовтня пішов радник міністра Дмитро Раїм, який фактично на 2,5 місяці замінив собою прес-службу міністерства (яка, до речі, підзвітна директорату Ірини Литовченко). У МОЗ він займався питаннями інформаційної політики, зв’язком з громадськістю та PR. В інтерв’ю пресі Раїм зізнався, що у нього виник з міністром на грунті «незрозумілих» для нього призначень, додавши, що на грунті цього останній тиждень перед звільненням з міністром він не розмовляв.

Кадрові перестановки на цьому не закінчилися. Нещодавно Кабмін звільнив з посади і заступник міністра Загрійчук, який оскандалився в розмові з Литовченко. На початку листопада стало відомо, що Скалецька звільнила всіх своїх колишніх радників. Тобто кадровий склад ТОП-керівництва Міністерства за три місяці грунтовно перекроїв.

Всі ці кадрові перестановки, які відбуваються МОЗ з моменту приходу Скалецького, дають підстави говорити про переділ сфер впливу у відомстві: міністр намагається посилити свій вплив на відомство, прибираючи, з одного боку, тих людей, яких нав’язав Радуцький, а з іншого, колишніх соратників Супрун , хоча команда » Супрун » вже давно і так збиралася йти. Ми вже розповідали про скандал з Литовченко. Виходить, що її потихеньку видавлювали. Вона по річної атестації не отримала оцінки, на які розраховувала. Там є питання по деяких документів. Вона зрозуміла, що її будуть звільняти як неефективну, і вирішила піти зараз сама на скандалі. Але це лише наслідок. Причина — в загальному кадровому хаосі. За словами експертів така війна керівництва МОЗ на два фронти — і проти Радуцького, і проти «членів команди Супрун робить положення чинного міністра нестійким. Президента вже налаштовують на те, щоб вигнати Скалецького з командою. Або другий варіант — доживуть до відставки Кабміну, — так стверджують експерти. і кажуть, що відставки Олега Петренка та Ірини Литовченко не випадкові: вони переслідують політичні амбіції. Петренко, за словами джерел в Кабміні, розглядаються як можливий кандидат на зміну Скалецького, а Литовченко претендує ует на посаду заступника міністра. Але ось питання. Поки в міністерстві ділять ковдру, в чергах в поліклініки щодня стоять тисячі людей, яким потрібна допомога. Їм плювати, хто буде міністром. Їм потрібна якісна медична допомога і грамотна система охорони здоров’я, яку обіцяють наші младополітікі? які в боротьбі за теплі крісла, по ходу, геть забули, для чого ці крісла взагалі існують. А вони існують для того, щоб робити життя платників податків легше. І платники податків, до речі, дають зі своїх кишень на це дуже великі гроші…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий