Чим закінчилася «зачистка» нелегальних АЗС, – «Червона картка» №1049

Боротьба з нелегальними АЗС, схоже, виявилася разовою акцією?

Зачистка ринку нелегальних АЗС, яку влада пообіцяла «чесним» заправникам в обмін на зниження тими цін на автомобільне паливо, офіційно закінчилася. Кабмін відвів досить конкретний термін на цю кампанію і ось в регіонах повинні були прикрити всі або майже всі «бочки».

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук на своїй сторінці в Facebook відзвітував, що правоохоронні органи, починаючи з 26 грудня припинили діяльність 620 АЗС, з яких 243 станції демонтували. Всього провели більше 2,2 тисячі перевірок, в ході яких «накрили» майже 1,4 тисячі нелегальних заправок. Але третина з них, поки йшли перевірки оформили ліцензії. Як думаєте, чи вплинуло це на ринок бензину в Україні? Давайте подивимося, що вийшло з урядової ініціативи.

Розбереться докладніше Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у вівторок, 21 січня.

Уже зараз зрозуміло, що до повної перемоги над нелегалами ще далеко. «Статистика не сходиться. В Україні близько тисячі, а то й більше «бочок». Крім того, не прибрали причини, за якими з’являються нелегальні АЗС, а це контрабандне паливо і його не враховано у виробництво на міні-НПЗ, відсутність контролю та інше. А значить немає ніяких гарантій, що нелегали вже невдовзі не повернутися на свої місця», — говорить керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев. Керівник компанії «А-95» Сергій Куюн і зовсім підозрює, що озвучені владою цифри можуть виявитися дутими. «Почали надходити повідомлення від учасників ринку, що хтось відкупився відразу, когось дійсно закрили, але на 95% ці об’єкти незабаром відкриються знову», — відзначає експерт. Тобто, боротьба з нелегалами, схоже, виявилася разовою акцією, — додав Рябцев. Такою ж разовою акцією може стати і зниження цін на автопаливо. На зустрічі у Зе в кінці грудня минулого року заправники встановили цінову планку для бензину – не дорожче 25,6 гривень за літр. І ціни дійсно почали падати. Правда, не так стрімко, як вимагала влада. А зараз і зовсім намітилися тенденції для підвищення цінників. Чим можуть скористатися заправники, щоб відіграти передноворічні знижки. Експерти іронізують, що влада зробила вигляд, що поборола нелегальні АЗС, а заправники – що знизили ціни.

Очистити ринок від нелегальних заправок влада пообіцяла після зустрічі представників великих мереж АЗС у Зе за цінами. Тоді заправники поскаржилися, що не можуть сильно знижувати ціни, незважаючи на різке зміцнення гривні, так як у них помітно впали продажі через тіньовиків. Ті торгують без сплати податків, отже, можуть виставляти низькі прайси, і переманюють клієнтів. А «чесним» АЗС, щоб вижити, доводиться збільшувати націнки. За даними експертів, за останній рік останні помітно зросли – на 7-10 центів на літрі, а це близько 1,7-2,5 гривень. Тобто, фактор сірого ринку вкрай важливий в питанні зниження цін на бензин. Адже на нелегалів на сьогоднішній день доводиться половина ринку. Впритул зайнятися зачистками ринку влада збиралася вже після новорічних свят, але потім передумали і почали раніше – з кінця грудня. А тепер відрапортували про перемогу над нелегалами. Втім, насправді все не так гладко, як в звітах чиновників.

Обласна та центральна влада рапортують, що закривають станції пачками. З боку нагадує справжнє соцзмагання: ДФС закрила 264 об’єкта, а СБУ рапортує про 300. Гончарук повідомив, що за три тижні правоохоронні органи перевірили 787 АЗС, з яких 439 нелегальних об’єктів припинили свою роботу, а 111 примусово демонтовані. Робота кипить, незважаючи на самі затяжні в році свята. Краса!.. Проблема в одному — ці цифри неможливо перевірити. Немає ні адрес ліквідованих станцій, ні імен, нічого. Тим часом силовики неодноразово були спіймані на тому, що для повідомлення в соцмережах сурмили про деякі перевірки та ліквідації, постили фоточки з місця подій, але по гарячих слідах з’ясовувалося, що в кращому випадку була проведена документарна перевірка без будь-яких подальших санкцій.

Тут проглядається аналогія з зачисткою 2018 року, яку проводила Генпрокуратура. За підсумком прокурори просто зістригли «капусти» з кого треба і з кого не треба і тому все працює донині. Є підстави вважати, що те ж саме відбувається і сьогодні. Запущена прем’єром хвиля під кінець минулого року досягла регіонів, сигнали звідти прийшли виразні. Але потім почали надходити повідомлення від учасників ринку, що хтось відкупився відразу, когось дійсно закрили, але на 95% ці об’єкти незабаром відкриються знову. Принаймні так вважають експерти.

Представники АЗС кажуть, що правоохоронці, щоб полегшити собі роботу, просто взяли неофіційну карту нелегальних АСЗ, складену активістами, і пішли громити всі заправки, які там вказані. В тому числі, і легальні, що потрапили в «чорний список» випадково. А нелегалів, яких на карті не виявилося, перевіряючі обійшли стороною. Тобто, претензії до об’єктів були не на підставі перевірок всього пакету документів, а просто тому, що станція є в списку. Це говорить про формальний підхід і про швидке відновлення роботи тимчасово закритих об’єктів. Якщо робити по розуму, то це не тільки закрити АЗС, а й домогтися демонтажу станції, а це судові процеси, які швидко не відбуваються.

Експерти відзначають, що зачистка ринку була погано спланованою. «Не у всіх областях були створені робочі групи. Проте експерти кажуть, що прогрес все ж є. Заправники з різних регіонів підтвердили, що пішли перевірки і багатьох нелегалів закрили. Втім, аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук каже, посилаючись на свої джерела в середовищі АЗС і міні-НПЗ, що «їм просто дали команду змінити місце розташування або в окремих випадках закритися до весни». Прийнято вважати, що головна проблема – це типові підколодні заправки, як правило, торгують одним-двома видами палива. Але це не зовсім так. Ключова проблема – торгівля паливом повз каси, без видачі чека або з видачею липового фіскального документа. Це оборот палива за готівку, це податкові ями, скручування, коли в приході бензин, а на виході банани і т. д. Саме це дає основну маржу, дозволяє демпінгувати і тим самим деформує ринок. і ця проблема набагато ширша, ніж бочки під парканом, і ось нею якраз ніхто особливо не займається.

Ще не все неясно і з цінами. Після зустрічі у президента більшість заправок знизили цінники. Але вони помітно вищі, ніж встановлена ​​президентом планка – 25,5 гривень. З одного боку, ще пройшло не так багато часу, і ціни можуть і далі падати, тим більше, що і національна валюта і ціни на нафту особливого приводу для занепокоєння не дають. Але все ж, АЗС можуть не тільки «заморозити» подальше зниження цін, але включити зворотний процес — почати їх підвищувати. Формально для цього зараз є привід – невизначена ситуація з поставками нафтопродуктів з Білорусі (а це нашого 40% імпорту). Росія зараз проводить так званий податковий маневр, намагаючись стимулювати експорт не нафти, а нафтопродуктів. В рамках цієї кампанії вирішено відвантажувати Білорусі нафту за ціною, що становить 83% від середньоєвропейської. Білорусів такий цінник не влаштовує і вони намагаються виторгувати для себе вигідніші умови. А до прояснення ситуації прийнято рішення призупинити відвантаження нафтопродуктів, тобто, до нас зараз вони не заходять. За неофіційною інформацією – як мінімум, до кінця січня. Що буде далі – незрозуміло.

Якщо «блокада» затягнеться, доведеться шукати нові джерела поставок, а це і більш високі ціни. Не виключено, що трейдери спробують використовувати білоруський фактор для підвищення цін. Тобто, не виключено, що зниження цін на АЗС виявилося разовою акцією, як і боротьба з нелегальним ринком.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.