Economy 2.0 13 березня: МВФ готовий до роботи з новим урядом України

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 13 березня 2020

Фінанси

МВФ готовий до співпраці з новим урядом України . Новопризначений уряд України поінформував Міжнародний валютний фонд про бажання продовжувати тісну співпрацю з МВФ, в тому числі в рамках підтриманої Фондом програми, повідомив представник МВФ Джеррі Райс. МВФ готовий до такої співпраці і повністю залучений в продовження підтримки зусиль України щодо проведення реформ і політики, спрямованої на досягнення цих цілей. Президент, Нацбанк і попередній уряд України на початку грудня 2019 року домовилися з менеджментом МВФ про відкриття нової трирічної програми розширеного фінансування EFF на $5,5 млрд. Відкриття нової програми МВФ дозволить уряду отримати макрофінансову допомогу від ЄС і кредит Світового банку.

В НБУ перерахували можливі ризики для економіки України . Висновок нової програми з МВФ зменшить уразливість економіки України в період турбулентності на світових ринках за часів пікових виплат за державним боргом. Також, за даними НБУ, на сприйняття України інвесторами будуть впливати рішення українських судів про відповідальність і зобов’язання екс-власників неплатоспроможних банків перед державою. У той же час, поширення коронавируса може привести до рецесії світової економіки і значного уповільнення економічної активності в Україні. Актуальними, за даними НБУ, залишаються також ризики ескалації військового конфлікту на сході країни і нові торгові обмеження з боку Росії.

Агрокомплекс

Ірак зняв обмеження на ввезення з України м’яса птиці . Ірак зняв обмеження на ввезення з України продукції птахівництва, введені у зв’язку зі спалахом пташиного грипу в Вінницькій області в січні. Також зазначається, що 7 березня вступило в силу рішення Європейської комісії щодо зонування з грипу птиці в Україні. Таким чином Європейська комісія скасувала обмеження на сертифікацію продукції птахівництва для експорту в країни-члени ЄС по всій території України, а це значить, що з 7 березня 2020 року експорт курятини в країни ЄС відновлений.

Аграріям компенсуватимуть чверть вартості сільгосптехніки . Аграрії зможуть отримувати компенсацію в розмірі 25% від вартості української сільськогосподарської техніки та обладнання у 2020 році. Згідно з бюджетним розписом, планується почати виплати з 2 кварталу 2020 року. Також, постанова передбачає виплату компенсацій за техніку, придбану в жовтні-грудні 2019 року. Нагадаємо, що на програму державної підтримки АПК в держбюджеті на 2020 рік закладено 4 мільярди гривень, а також додаткові 240 мільйонів гривень на створення фонду часткового гарантування кредитів під покупку землі.

Металургія

«Метінвест» придбав близько 73% акцій «Дніпровського коксохіму» . Metinvest B.V. (Нідерланди), материнська компанія групи «Метінвест», завершила операцію з придбання частки ПрАТ «Дніпровський коксохімічний завод» і в даний час володіє близько 73% акцій підприємства. АМКУ дав згоду Metinvest B.V. на встановлення контролю над ДКХЗ в зв’язку з додатковими зобов’язаннями групи, а також введенням безпрецедентних обмежень. До цього «Метінвест» отримав ряд дозволів антимонопольних органів інших країн на придбання даного підприємства, однак про завершення угоди офіційно не повідомлялося, переведення заводу в групу не була підтверджена.

Енергетика

Україна почала закачування газу в сховища . Україна 11 березня 2020 року почала закачування природного газу в свої підземні сховища, свідчать оперативні дані ТОВ «Оператор ГТС України». Станом на 11 березня в ПСГ знаходиться 15 млрд 808,81 млн куб. м газу. Такий обсяг газу навіть перевищує рівень запасів при входженні в опалювальний сезон 2016/17 рр., Коли в сховищах знаходилося 14,732 млрд куб. м (12 жовтня 2016 року).

Ціна імпортного газу в лютому знизилася майже на 4%. Середня ціна імпортного природного газу в Україні в лютому 2020 року склала $ 168,49 за 1 тис. Куб. м, що на 3,8% менше, ніж в січні 2020 року. Державна митна служба України розрахувала середню вартість імпортного природного газу, що склалася в процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України в період з 1 по 29 лютого 2020 року, яка становить 4129,4566 грн, або $ 168,49 за 1 тис. Куб. м. У січні 2020 року середня ціна імпортного газу в Україні склала $ 175,26 за 1 тис. куб. м.

Корпорації

Apple відновила роботу своїх магазинів в Китаї. Компанія Apple Inc заявила про те, що в п’ятницю, 13 березня, відновиться робота всіх 42 фірмових магазинів компанії в Китаї. Всі китайські магазини компанії були закриті в зв’язку зі спалахом коронавируса. У лютому компанія продала в Китаї менше півмільйона телефонів, згідно зі статистикою, опублікованою владою країни в понеділок. Спалах коронавируса привела до скорочення попиту на смартфони.

Акції Ferrexpo, «Кернел» і «Астарти» подешевшали на 13-19%. Курс акцій гірничорудної компанії Ferrexpo у четвер, 12 березня, впав на Лондонській фондовій біржі на 13,2%, а акції найбільших українських виробників соняшникової олії «Кернел» і цукру «Астарта» за минулий день подешевшали на Варшавській фондовій біржі відповідно на 14,6 % і 19,3%. Найменше в четвер знизилися в ціні акції провідного українського виробника курятини МХП — на 1,3%. Курс акцій британської JKX Oil & Gas з основними активами в Україні на Лондонській фондовій біржі знизився 12 березня на 5,4%, а менш ліквідних акцій агрохолдингу ІМК на Варшавській фондовій біржі — на 8,3%. В цілому за останній місяць падіння курсів акцій українських компаній на міжнародних біржах склало від 15,4% у ІМК до 40,1% у «Астарти». Папери МХП за цей час подешевшали на 25,3%, Ferrexpo — на 32,6%, «Кернел» — на 34,6%, а JKX — на 33%.

Регулятори

НБУ перегляне прогноз по інфляції . У січні-лютому споживча інфляція сповільнилася швидше, ніж передбачала прогнозна траєкторія — до 3,2% в січні і 2,4% в лютому в річному вимірі. За даними НБУ, інфляція знаходиться нижче цільового діапазону. Також трохи нижче прогнозу була базова інфляція. Січневий прогноз Національного банку передбачав інфляцію 4,8% на кінець 2020 року, проте він може бути переглянутий в квітні в залежності від подальшого розвитку подій.

НБУ знизив облікову ставку до 10%. Правління Національного банку прийняло рішення знизити облікову ставку до 10% річних з 13 березня. За даними прес-служби, Нацбанк продовжує пом’якшення монетарної політики, щоб повернути інфляцію в цільовий діапазон і підтримати економічне зростання в Україні в умовах падіння світової економіки. Національний банк очікує зниження облікової ставки до 7% до кінця цього року.

НБУ заявив про готовність знезаражувати гривневі банкноти . На час введеного в Україні в рамках запобігання поширенню коронавируса карантину банківська система буде працювати в звичайному режимі. У НБУ відзначили, що банки сьогодні є досить стійкими, високоліквідними і капіталізованішими і продовжують безперебійно обслуговувати клієнтів. Національний банк готовий заспокоїти валютний ринок, при необхідності і далі проводячи валютні інтервенції для згладжування курсових коливань. Сьогодні ми маємо достатній запас міцності: міжнародні резерви України перевищують $ 26 млрд. Також НБУ заявив, що готовий знезаражувати гривневі банкноти в сховище.