Economy 2.0 13 лютого: як коронавірус вплине на економіку України

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 13 лютого 2020

Фінанси

У Мінекономіки оцінили можливий вплив коронавируса на Україну . Міністерство розвитку економіки розглядає два найбільш вірогідних сценарії розвитку ситуації з коронавірусів — з урахуванням його локалізації на відносно обмеженій території або подальше його поширення. За першим сценарієм вплив на економіку України може виявитися мінімальним і не викличе значних змін в структурі фінансів, виробництва і споживання. За другим сценарієм для України можуть бути як позитивні, так і негативні наслідки. З одного боку, за рахунок «вимивання» дешевого китайського імпорту за певними категоріями високотехнологічної продукції, їх місце будуть займати більш цінні товари аналогічного призначення. В цілому зменшення пропозиції на світових ринках буде призводити до певного зростання цін. Крім того, очевидно, будуть існувати можливості для збільшення обсягів українського експорту продовольства і сировини, заявили в міністерстві.

У Кабміні пояснили, чому в січні виросли суми в платіжках . Українці отримають трохи більші платіжки за житлово-комунальні послуги за січень 2020 року, ніж за грудень 2019 року, проте в лютому платіжки будуть найнижчими за всю зиму, заявив прем’єр-міністр Олексій Гончарук. За його словами, розмір платіжки в січні виріс, в тому числі, через те, що зросла ціна на газ для населення. Однак в лютому платіжка буде нижче. «За підсумками цієї зими українець заплатить значно менше, ніж минулої зими», — підкреслив глава уряду.

Агрокомплекс

В Україні з’явився реєстр для боротьби з підробленою органічною продукцією . Кабінет міністрів затвердив порядок ведення Державного реєстру виробників органічної продукції, Держреєстру органів сертифікації в сфері органічного виробництва та обігу органічної продукції, а також Державного реєстру виробників органічних насіння і садивного матеріалу. Реєстри знаходитимуться у вільному доступі. Це дозволить громадянам, суб’єктам ринку органічної продукції та іншим зацікавленим особам отримувати актуальну і достовірну інформацію щодо виробників органічної продукції, органів сертифікації такої продукції, наявності органічного насіння і садивного матеріалу. Цими базами даних зможуть користуватися всі учасники ринку для здійснення своєї господарської діяльності.

Металургія

У січні виробництво прокату в Україні зросла на 7,3%. У січні гірничорудні і металургійні підприємства України скоротили виробництво сталі, чавуну, але збільшили — прокату. За даними «Укрметаллургпрома», в січні 2020 року гірничорудними і металургійними підприємствами України вироблено: залізорудного концентрату — 5,46 млн т (103,4% відносно січня 2019 р); агломерату — 2,65 млн т (97,0%); окатишів — 1,77 млн ​​т (93,6%); коксу валового (6% вл.) — 0,83 млн т (92,3%); чавуну — 1,73 млн т (96,7%); стали — 1,84 млн т (99,6%); прокату — 1,68 млн т (107,3%); трубної продукції — 65,8 тис.т (76,1%). Станом на 12 лютого, з основних діючих виробничих потужностей в експлуатації перебувають: 16 з 21 доменних печей, 8 з 9 мартенівських печей, 11 з 16 конвертерів, 6 з 15 електропечей і 15 з 15 машин безперервного лиття заготовки.

Енергетика

Україна за добу «спалила» 50 млн кубів газу . Обсяг газу в підземних сховищах України станом на 11 лютого зменшився до 16,485 млрд куб. м. За останніми даними, за добу в ПСГ України газ не закачувався. У той же час, 11 лютого з ПСГ України відібрано 50,57 млн ​​куб. м газу. При цьому в даних за 11 лютого зазначено, що в Україні за добу надійшло зі Словаччини — 19,85 млн куб. м, з Польщі — 953 тис. куб. м, з Угорщини — 7,78 млн куб. м газу. На території України без урахування Криму — 12 ПСГ загальною активною ємністю 31 млрд куб. м.

Корпорації

В Україну зайшов найбільший портовий оператор світу . Один з найбільших портових операторів світу DP World оголосив про намір придбати контроль в контейнерному терміналі ТИС (порт «Південний», Одеська область). Операцію супроводжувала інвестиційна компанія SD Capital. Її суму в компанії не розкривають, але підкреслюють, що це найбільша інвестиція в інфраструктуру за всю історію незалежності України. Серед першочергових планів DP World — впровадити новітні IT-рішення і глобальну експертизу групи, сфокусуватися на розвитку интермодального сегмента вантажоперевезень і розвитку на власних, вже викуплених ТИС землях індустріального парку за прикладом найбільшої вільної економічної зони Jebel Ali Free Zone.

Регулятори

Українські банки зафіксували рекордний прибуток . Платоспроможні банки України за 12 місяців 2019 року отримали 59,6 млрд грн чистого прибутку, що в 2,7 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року. За даними НБУ, доходи банків січень-грудень 2019 року зросли на 19,5% до 244,4 млрд грн, тоді як витрати — на 1,4% до 184,8 млрд грн. При цьому банки вдвічі скоротили відрахування в резерви (з 23,8 млрд грн до 11,8 млрд грн). Найбільше банкам дали процентні доходи — 154,3 млрд грн, комісійні доходи — 62,1 млрд грн, результат від переоцінки від угод купівлі-продажу — 16,2 млрд грн.

Кабмін створив агентство для управління держборгом . Кабінет міністром створив Боргове агентство для того, щоб країна не мала проблем з погашенням раніше взятих запозичень. Створення агентства — необхідна умова виконання плану дій уряду по зниженню витрат на обслуговування боргів. Нагадаємо, державний і гарантований державою борг України за станом на 31 грудня 2019 року склав 1 998,28 млрд грн або $ 84,36 млрд.