Якою має бути антикорупційна програма: поради НАЗК уповноваженим

Антикорупційна програма — це стратегічний документ, від якого залежить ефективність запобігання корупції в органі влади. Програма має бути гнучкою до змін, оскільки корупційні виклики також змінюються.

Актуалізація антикорупційних програм передбачена нормами міжнародних стандартів ризик-менеджменту та організації антикорупційної діяльності. 

Національне законодавство визначає три процедури роботи з антикорупційними програмами: моніторинг, оцінка виконання та періодичний перегляд програми. 

Для того, щоб уповноважені могли якісно застосовувати згадані процедури, потрібно звернути увагу на такі їх особливості:

  • Моніторинг виконання антикорупційної програми будується таким чином, щоби на регулярній основі відслідковувати прогрес та факт виконання кожного конкретного заходу програми. Регулярність моніторингу встановлюється в самій програмі (наприклад, щокварталу або щопівріччя).
  • Оцінку виконання антикорупційної програми варто проводити на останньому етапі дії поточної антикорупційної програми, щоби визначити її результативність. Також оцінка допоможе зібрати корисну інформацію для розробки наступної програми.
  • Перегляд антикорупційної програми застосовується, якщо за результатами моніторингу виконання програми виявлена потреба у її коригуванні. Наприклад, зміни можуть стосуватися конкретних заходів, показників чи термінів виконання.

Зверніть увагу, що  антикорупційна програма переглядається за таких умов:

  • якщо буде визначено, що заходи усунення групи корупційних ризиків є недостатньо ефективними;
  • у зв’язку із внесенням змін до законодавства, що впливають на діяльність органу влади;
  • за умов визначення нових корупційних ризиків або суттєвим змінам у пріоритетності корупційних ризиків у діяльності органу влади.

Детальніше про моніторинг, оцінку та перегляд антикорупційних програм читайте у роз’ясненні.