Молоко в Україні буде на вагу золота?!

Дожилися! Виявляється, тваринництво в Україні просто стало невигідним. В Україні рекордно впало виробництво молока.

Через незрозумілу ситуацію з введенням ринку землі, а також неповних виплат компенсацій існуючих програм держпідтримки і чуток про істотне їх скорочення в 2020 році — в Україні рекордно скоротилося виробництво молока.

Отже, в 2019 році виробництво молока рекордно впало – до 9,69 млн тонн, або на 3,7%. У зв’язку з цим українські переробники недоотримали 377,1 тисяч тонн сировини. Про це з посиланням на дані Держстату повідомляє прес-служба Асоціації виробників молока.

«Усі роки незалежності українська молочна галузь демонструє скорочення виробництва молока. Однак саме в 2019 році вперше зафіксували такі рекордні темпи падіння, коли загальний збір молока «не дотягнув» до позначки в 10 млн тонн. Причина – скорочення поголів’я дійних корів.

Так, підприємства вирізали корів через незрозумілу ситуацію із запровадженням ринку землі, неповні виплати компенсацій існуючих програм держпідтримки, а також чутки про суттєве їх скорочення у 2020. Через це деякі підприємства або повністю закрили молочний напрямок бізнесу, або максимально скоротили поголів’я, поки що низькопродуктивної худоби, для акумуляції коштів», — йдеться у повідомленні.

 

При цьому Зазначається, що наймасштабнішим скорочення виробництва сировинного молока було серед господарства населення, де падіння становило 4,6% – 339,3 тис. тонн.

«Скорочення відмічалося майже по всіх регіонах, найбільше зменшили виробництво на Київщині – на 15%, на Вінниччині – 9,7%, на Запоріжжі – на 9,7%, на Миколаївщині – 9,6%, на Чернігівщині – 9,1%, на Черкащині – 8,6%, на Волині – 8,3%, на Житомирщині – 7,6%. У 2019 році загальний надій у приватному секторі становив 6,97 млн тонн», – підкреслили в Асоціації.

Серед молочно-товарних ферм скорочення виробництва було меншим – 3,7%, до 2,72 млн тонн з річними втратами 37,8 тис. тонн.

Зниження виробництва сировинного молока відбулося у більшості регіонів країни. Найбільше структурне падіння було серед господарств Закарпаття, яке в річному вимірі сягнуло 40%.

«Але оскільки це «найбідніший» на молоко регіон – тут виробляється лише 2 тис. тонн молока в рік, тому втрати в об’ємі 800 тонн на рік не є суттєвими для загального валу. В інших регіонах частка скорочення супроводжувалась серйозними фактичними втратами: так, в Чернівецькій області виробництво зменшилося на 20%, а це – 2,8 тис. тонн молока, у Рівненській – на 14,3%, а це 10,9 тис. тонн», – зазначають аналітики Асоціації.

За їхніми словами, у 2020 році очікується подальше скорочення виробництва сировинного молока.

Весь цей ланцюжок чинників призводить до того, що з експортоорієнтованої молочна галузь України почала перетворюватися в залежну від імпорту. І найсумніше в цьому всьому те, що тільки за 10 місяців 2019 року в Україну ввезли молока і вершків на 85% більше, ніж роком раніше. А за п’ять років імпорт виріс в шість разів, інформує «Сьогодні».

І, що найсумніше, вся ця нестача сировини призводить і до зростання його вартості і, як наслідок, ціни на кінцеву продукцію.

При цьому заступник міністра розвитку економіки Інна Метельова вважає, що сільське населення продовжить виробляти молоко — за умови певної фінансової підтримки від держави. А тому українське молоко буде. Інше питання – якої якості?..