Привіт, МВФ! «Антиколомойський закон» підписали усі

Президент підписав «антиколомойський закон», необхідний для співпраці з МВФ. Якщо суд визнає незаконним рішення щодо виведення банку з ринку, це все одно не може бути підставою для його скасування.

Президент України Володимир Зеленський поставив свою візу під так званим «антиколомойським законом», який, до самого олігарха Ігоря Коломойського жодного стосунку не має. Але це для влади абсолютно не важливо – важливо, що чергову вимогу МВФ виконано.

Законопроект №2571-д «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності» є однією із попередніх умов для нової програми співпраці України з МВФ, повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на джерело в Офісі президента.

Суть закону

Документом вдосконалюється регулювання діяльності банків, зокрема шляхом надання Національному банку необхідних інструментів впливу у цій сфері.

Передбачається визначити особливості судового провадження у справах про оскарження рішень Національного банку щодо віднесення банку до категорії неплатоспроможних, про відкликання у банка банківської ліцензії та ліквідації банку, рішень Фонду щодо введення тимчасової адміністрації в банку, про початок процедури ліквідації банку, про затвердження плану врегулювання і будь-яких інших рішень, ухвалених на його виконання, а також рішень про призначення уповноважених осіб Фонду, делегування їм повноважень, рішень Кабінету міністрів України про участь держави у виведенні неплатоспроможного банку з ринку, рішень Міністерства фінансів України, ухвалених на виконання таких рішень Кабміну, а також встановлення чітких законодавчих приписів про неможливість зупинення чи припинення розпочатих на підставі таких рішень процедур.

Документом передбачається також вдосконалення регулювання ліквідаційної процедури банків, механізму відшкодування збитків (стягнення збитків) із пов’язаних із банком осіб та інших осіб, якими банку та кредиторам банку було завдано збитків, розширення і вдосконалення механізмів участі держави у виведенні банку з ринку.

Із цього закону також випливає один дуже важливий момент: навіть якщо суд визнає незаконним рішення про виведення банку з ринку, це все одно не може бути підставою для скасування цього рішення. Іншими словами, колишні власники не зможуть повернути банк. Але при цьому власники і екс-власники банку, інтереси яких було порушено при виведенні банку з ринку, можуть отримати відшкодування збитку, але тільки у грошовій формі.

У законі також:

— прибрали норму про обмеження державної реєстрації. Питання може бути вирішено на рівні підзаконних нормативно-правових актів, без змін у закон;

— змінено процедури щодо призначенням судом аудиторської компанії, яка визначатиме розмір збитків;

— передбачено, що судові провадження, які почалися, але не отримали остаточне рішення до дня вступу в силу цього закону, вирішуються, розглядаються або переглядаються за новими правилами, передбаченими цим законом.

Нагадаємо, раніше в НБУ роз’яснили суть закону про банки. Нацрегулятор підкреслив, що суд не зможе скасувати або зупинити ліквідацію.

Міністр фінансів України Сергій Марченко раніше заявив, що МВФ погодиться вести переговори з Україною про нову програму тільки після схвалення Верховною Радою банківського законопроекту №2571-д.

Підкреслимо, що парламент ухвалив цей проект за основу в першому читанні в кінці березня 2020 року. До документа було подано рекордні понад 16,5 тисячі правок до другого читання. Для того, щоб закон не було заблоковано у Раді місяцями, було розроблено новий законопроект, в якому парламентарії передбачили спеціальну процедуру розгляду для даного проекту. Потім нардепи підтримали спецпроцедуру розгляду закону про банки у другому читанні.