Законопроект, який пропонує звільнити користувачів біопалива від екологічного податку, містить корупціогенні фактори – антикорупційна експертиза НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) провело антикорупційну експертизу проекту Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо встановлення нульової ставки податку за викиди двоокису вуглецю для установок, якими здійснюються такі викиди в результаті спалювання біопалива». Його розробником є Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективність).

Головна мета законопроекту – забезпечити, аби підприємства, які використовують тверде біопаливо були звільнені від екологічного податку. Адже тверде біопаливо є більш екологічним за інші види, тому держава має знайти стимули для бізнесу, який його використовує.

Що пропонує законопроект?

Автори законопроекту пропонують наступні зміни:

  • запровадити спеціальний Реєстр установок, які використовують тверде біопаливо як єдиний вид палива. Лише власники (користувачі), інформація про діяльність яких міститься у новоствореному Реєстрі, матимуть право на оподаткування екологічним податком за нульовою ставкою;
  • реєструвати установки у Реєстрі. Проте замість того, щоб регулювати процедуру на рівні закону, у законопроекті пропонують застосовувати окремі порядки, які будуть затверджуватися Кабінетом Міністрів України. 

Які можливі наслідки прийняття законопроекту?

На думку НАЗК,  у разі прийняття законопроект Держенергоефективності дозволить:

  • стимулювати використання біопалива; 
  • зменшити податкове навантаження на бізнес, який використовує більш екологічні альтернативи традиційному паливу.

Проте врегулювання процедури звільнення від оподаткування на рівні підзаконного акту є корупціогенним фактором. Це створює умови для запровадження непрозорого механізму вибору компаній, яким буде надано податковий стимул, а також лобіювання інтересів окремих представників бізнесу.

Щоб законопроект не створив умови для корупційних практик, надання пільг має бути врегульовано на рівні закону. 

Рекомендації НАЗК:

НАЗК пропонує розробникам доповнити законопроект положеннями щодо порядку внесення інформації про використання установок до Реєстру. На рівні підзаконного акту може бути врегульовано лише технічні аспекти адміністрування Реєстру.

Докладніше з висновком антикорупційної експертизи можна ознайомитися за посиланням.