Зворотний бік банківських технологій: як працюють шахраї

За минулий рік кількість махінацій, пов’язаних з банківськими технологіями та інтернетом, зросла майже вдвічі.

Загальна сума викрадених коштів шляхом використання прийомів соціальної інженерії, через інтернет-шахрайство і шахрайство в банкоматах у 2019 році зросла на 47,3% і досягла 361,99 млн грн.

Про це повідомила заступник директора української міжбанківської асоціації членів платіжних систем «ЕМА» Олеся Данильченко, передає «Інтерфакс-Україна».

За її словами, при цьому 66% від загальної кількості шахрайських операцій припадає на використання прийомів соціальної інженерії й інтернет-шахрайство, 24% — шахрайство в банкоматах з використанням скімінгових пристроїв.

«Зазвичай PIN-код до банківської картки зчитується за допомогою встановлюваної на банкоматі мініатюрної відеокамери, які останнім часом стали майже непомітними. З метою захисту необхідно прикрити набирається PIN-код рукою», — зазначила заступник директора «ЕМА».

Данильченко уточнила, що до операцій розкрадання коштів з використанням соціальної інженерії відносяться різні методи отримання інформації від власників платіжних карток. Такі операції можуть починатися з голосового дзвінка на мобільний телефон або СМС-повідомлення, наприклад про блокування картки або будь-якому виграші. До цієї групи також належать фіктивні продавці товарів через інтернет, а також шахраї, які за допомогою дубліката SIM-карти можуть отримати доступ до коштів на картковому рахунку.

За словами експерта, ЕМА вносить в «чорний» список фішингові та шахрайські сайти, з який можна ознайомитися на сайті асоціації. Ці такі дані також вносять банки в міжбанківський «чорний» список.

Данильченко додала, що крім зазначених методів почастішали й фізичні атаки на банкомати: якщо у 2018 році в Україні було тільки 20 таких випадків (вибух або злом банкомата), то у 2019 році — 77, то є більш ніж в три рази.

«Ця тенденція не є суто українською, вона прийшла з Європи, де така проблема існує вже давно. Ми скооперувалися з нашими європейськими колегами й отримали від них рекомендації та розробили свій власний інформаційний бюлетень для того, щоб зменшити кількість таких випадків», — додала Данильченко.

Вона також повідомила, що середня сума шахрайської операції в минулому році зросла з 3,620 тис. грн до 6,2 тис. грн.