30 березня 2023 року НАБУ і САП завершили розслідування стосовно директора ТОВ «Доненергоекспорт» та колишнього голови тендерного комітету ДП «Мирноградвугілля», підозрюваних у завданні 51,17 млн грн збитків трьом вугледобувним державним підприємствам.
У зв’язку із розшуком підозрюваних матеріали слідства стосовно їх дій були виділені в окреме кримінальне провадження у серпні 2020 року, а 24 березня 2023 року ВАКС надав дозвіл на здійснення стосовно них спеціального досудового розслідування.
Загалом у двох справах — 10 обвинувачених. Справу стосовно решти осіб скерували до суду ще у листопаді 2021 року.
За даними слідства, впродовж 2016-2018 рр. учасники корупційної схеми фактично встановили контроль над закупівлями трьох державних підприємств — ДП «Селидіввугілля», ДП «Мирноградвугілля» та ДП «Шахтоуправління Південнодонбаське №1». Йдеться про весь ланцюг: від моніторингу потреб держпідприємств у закупівлях, формування умов тендерів, комунікації з потенційними постачальниками до визначення очікуваної вартості закупівлі, переможця тендерів та контролю за розрахунками з ним.
У 69 закупівлях зазначених вугледобувних підприємств, які досліджували НАБУ та САП і в яких встановили факти порушення законодавства, договори на постачання отримувала одна компанія. При цьому йшлося про постачання найрізноманітніших позицій: паливно-мастильні матеріали, запасні частини до гірничо-шахтного обладнання, металовироби, кабельна продукція для шахт. Однак фактично ця компанія виконувала роль посередника, перепродуючи з націнкою товар, придбаний в учасників реального сектору. Ті ж через навмисно створені учасниками схеми перешкоди не мали реальних шансів співпрацювати з держпідприємствами напряму.
Упродовж майже трьох років ці три державні підприємства, виконуючи вказівки організаторів схеми, закупили за завищеними цінами різноманітне обладнання, запасні, витратні матеріали та інші товари, іноді навіть без нагальної потреби, на загальну суму майже 174,5 млн грн, незаконно переплативши понад 51,17 млн грн.
16 березня 2020 року детективи НАБУ повідомили про підозру трьом особам, задіяним у корупційній схемі, шістьом — 19 березня та одному з підозрюваних — у квітні 2020 року. Вже у серпні 2020 року НАБУ і САП завершили розслідування справи та відкрили вісьмом підозрюваним матеріали слідства для ознайомлення.
Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.