Антирейтинг: хто більше всіх платить за комуналку в Україні

Журналісти зібрали вартість основних комунальних послуг у всіх обласних центрах країни, порівняли і отримали дивовижний результат

Всім цікаво, скільки ми платимо за комунальні послуги. Ще цікавіше, хто платить дорожче: я або сусід. Де платять більше: на сході або на заході, на півдні або в центрі. В Україні немає офіційних даних, в яких регіонах комуналка дорожче.

Журналісти спробували відповісти на це питання і склали власний рейтинг міст за вартістю комунальних послуг, спираючись на затверджені місячні норми споживання. Результат виявився несподіваний, пише LIGA.net.

Отже, сумарну вартість комуналки порахували за допомогою затверджених Кабінетом міністрів норм споживання, які використовуються, якщо у споживача відсутні лічильники. Місячні норми детально розписані в постанові Кабміну №409 — на одну людину в місяць налічується 2 кубометра холодної води, 1,6 кубів гарячої і 3,6 кубометрів водовідведення. Також, згідно з постановою, одній людині в сім’ї в місяць «положено» 3,3 кубів газу і 70 кВт-год електроенергії.

Якщо в квартирі прописані більш однієї людини — плюс 30 кВт-год електроенергії за кожного додаткового члена сім’ї. Єдине правило: загальний розрахунок не повинен перевищувати 190 кВт-год.

Утримання будинку та тариф на тепло розраховуються за простою методикою: встановлений регулятором або місцевою владою тариф множиться на метраж квартири. Якщо ж у домогосподарства є лічильник на тепло — сума платіжки залежить від споживання.

Використовуючи дану методологію, були розраховані нормативних витрати на комунальні послуги однієї сім’ї з трьох осіб, які проживають в квартирі на 50 квадратів. У квартирі є всі зручності: гаряча / холодна вода, тепло, електроенергія і газ. Єдиний «мінус» — відсутні лічильники.

Реальні цифри напевно відрізняються від цих результатів, оскільки у кожного домогосподарства завдяки лічильникам індивідуальне споживання. І все ж рейтинг можна назвати показовим. По ньому можна простежити, в якому місті України сукупні тарифи на комуналку найвищі, а де вони нижче. Як правило, в різних містах зберігається пропорція вартості послуг за лічильником і за нормативами.

Наприклад, в Києві за опалення без лічильника треба платити 38,5 грн за кв/м, з лічильником — 1654,4 грн за Гкал, в Черкасах — 38,4 грн за кв/м і 1606 грн за Гкал, у Львові — 32,2 грн за кв/м і 1468,1 грн за Гкал. Хоча бувають і винятки. Наприклад, в Харкові без лічильника за тепло треба платити за тепло більше, ніж в Києві, а з лічильником — менша.

Дані, які були використані: тарифи, опубліковані Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальний послуг (НКРЕКУ); тарифи, опубліковані Міністерством розвитку загальний і територій; розрахунки Національної акціонерної компанії Нафтогаз України за газ на січень. Всі тарифи — з ПДВ.

Отже, лідером антирейтингу став Дніпро. З урахуванням всіх платежів, сім’я з трьох осіб, які проживають цьому місті в будинку без лічильників, може заплатити за комуналку 3466 грн.

Друге місце — за Кропивницьким, де без тарифу на утримання будинку і поставку гарячої води, фінальний платіж — 3 379,13 грн. Третю позицію зайняли Суми — 3350 грн.

У топ-10 також входять: Рівне (3335 грн), Луцьк (3266 грн), Тернопіль (3288 грн), Чернігів (3242 грн), Київ (3 145 грн), Маріуполь (3 040 грн), а також Харків (3035 грн) і Миколаїв (3018 грн). Замикають список рейтингу Ужгород, де без тарифу за опалення і постачання гарячої води, комуналка — 854,5 грн.

Перед ним розташувалися Чернівці — 1 840,8 грн (без платежу за утримання будинку та поставку гарячої води) і Херсон — 2331,9 грн (без тарифу на тепло і поставку гарячої води).

Останнє місце Ужгорода не можна назвати справедливим. Це як раз той випадок, коли нормативні розрахунки б’ються об сувору реальність. У зимовий період сумарна платіжка коливається від 1500 до 2000 грн, розповіли місцеві жителі. Основний витрата — рахунки за газ і електроенергію, так як замість опалення і подачі гарячої води, у городян є бойлери та котли.