Бійки та лайка в Раді: за що депутатів виганяли з зали засідань

У Раді Геращенко порівняла слуг народу з «зеленими чоловічками» в Криму і нарвалася на різку відповідь, однак вона не перший депутат, якого карають за неетичні висловлювання

У четвер, 12 вересня, на засіданні регламентного Комітету з питань Регламенту і депутатської етики парламентарія від Європейської солідарності Ірину Геращенко позбавили права відвідувати засідання Верховної Ради.

Причиною стали образи в сторону депутатів від партії «Слуга Народу», яких вона під час публічної перепалки зі спікером Ради Дмитром Разумковим порівняла з «зеленими чоловічками». Тепер рішення про відсторонення Геращенко повинні підтримати щонайменше 226 нардепів. Однак, Геращенко — далеко не перший нардеп, про якого йдеться дана санкція, пише Главред.

Слуг народу порівняли з більшовиками

Відзначимо, що покарання у вигляді відсторонення депутата від роботи в сесійній залі зазначено в статті 51 закону «Про регламент Верховної Ради». Згідно ч.4 цієї статті, якщо народний депутат виголошує образливі слова на адресу іншого народного депутата або депутатської фракції (депутатської групи), головуючий на пленарному засіданні попереджає цього народного депутата про неприпустимість таких висловлювань або припиняє його виступ.

Народний депутат або представник депутатської фракції (депутатської групи), на адресу яких були виголошені образливі слова, може звернутися до головуючого на пленарному засіданні з вимогою про надання слова для репліки. Головуючий на пленарному засіданні зобов’язаний надати слово для репліки народному депутату або представнику депутатської фракції (депутатської групи) відразу після звернення або після завершення обговорення питання.

У той же час, згідно з ч.5 цієї ж статті, якщо народний депутат, депутатська фракція (депутатська група), на адресу яких були виголошені образливі слова, вважають, що конфлікт не вичерпано і порозуміння між народними депутатами не досягнуто, то вони письмово звертаються в комітет, до предмета відання якого належать питання регламенту, і той розглядає це питання на своєму засіданні.

У таких випадках Верховна Рада без обговорення може прийняти рішення про позбавлення народного депутата права брати участь у пленарних засіданнях (до п’яти пленарних засідань). Це рішення доводиться до відома виборців через газету Голос України.

У випадку з Геращенко, ініціатором звернення від депутатської фракції «Слуги народу» став її глава Давид Арахамія.

Цікаво, що прихильники Ірини Геращенко стали в соцмережах порівнювати фракцію Слуги народу, а разом з нею — і президента Володимира Зеленського з більшовиками часів СРСР і згадувати про те, що таких випадків, коли висловлювання на адресу більшості в парламенті ставали приводом для відсторонення депутата, ще не було в українській історії.

«Можу сказати тільки одне: такого не дозволяли собі навіть регіонали в темні часи, а ось російські» зелені чоловічки «в Криму і на Донбасі раз всім незгодним швидко затикали рот. Тому, аналогія виявилася ще більш точної», — написав у своєму Фейсбуці колега Геращенко по ЄС Володимир Ар’єв.

Однак, як з’ясувалося, за безсторонні і провокаційні висловлювання депутатів усували і раніше. Причому практично завжди діставалося представникам опозиції до правлячої більшості.

Зокрема, в липні 2014 року, під час перебування тодішнього спікера парламенту Олександра Турчинова, Верховна Рада вже приймала рішення не допускати депутата від Партії регіонів Миколи Левченка до роботи протягом трьох парламентських засідань. Причиною цього стали заяви Левченко щодо ситуації в Донбасі після виборів 25 травня 2014 року, на яких переміг Петро Порошенко.

«Люди голосували за мир, люди сподівалися на те, що закінчиться війна. Сьогодні остаточно їх надії звалилися, сьогодні ми зрозуміли, що 15 кроків зі встановлення миру провалені. Сьогодні ми зрозуміли, що влада буде продовжувати вбивати українців», — говорив тоді Левченко, за що і був згодом покараний.

У липні 2014 роки за нападки на українську армію виганяли з залу екс-главу забороненої в Україні Компартії Петра Симоненка.

Тодішній депутат від «Свободи» Олексій Кайда зажадав від Турчинова видалити Симоненко із залу за те, що в інтерв’ю російським ЗМІ головний комуніст заявив, що влада в Україні «вбила багато тисяч українців, а в зоні АТО убитих розбирають на органи». Тоді спікер Турчинов не став ставити питання про «вигнанні» Симоненко на голосування, посилаючись на те, що «в регламенті існує певна колізія щодо кількості голосів, необхідних для видалення депутатів з залу». Однак свободівців це не зупинило, і вони виштовхали Симоненко із залу без жодного голосування.

За повторення «подвигу» Симоненко у вересні 2014 року дісталося і екс-регіоналка Олені Бондаренко.

«Влада, яка зараз тут знаходиться, ділить людей на українців і неукраїнців, посилає армію бомбити міста злочинно», — сказала Бондаренко, після чого спікер Олександр Турчинов вимкнув їй мікрофон. Правда, на відміну від Левченко і Симоненко, її вигнали ні з засідання, а лише через трибуни Ради, за якою вона виступала.

При цьому, отримували «червону картку» в Раді у вигляді видалення з засідань депутати і за бійки в сесійній залі.

Так, в березні 2015 при тодішньому спікерові Володимиру Гройсману парламент позбавляв права брати участь в п’яти пленарних засіданнях парламенту екс-народного депутата і екс-командира батальйону «Айдар» Сергія Мельничука за бійку з колишнім сопартійніком по «Радикальної партії» Олегом Ляшко.

Таке ж покарання, яке застосували до Ірини Геращенко, в листопаді 2015 року загрожувало і екс-фронтовику Андрію Тетерук за метання пляшки в голову представниці «Батьківщини» Олександри Кужель — його теж могли позбавити права відвідувати п’ять засідань. Однак для його застосування не вистачило голосів — за рішення про відсторонення проголосувало лише 106 депутатів. 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий