Боротьба з корупцією: міфи і реальність, – «Червона картка» №1032

Вся правда про те, хто насправді потрапить під кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

Я думаю, все вже чули, що в Україні повернули кримінальне покарання за незаконне збагачення. В остаточній версії закону з’явилося два важливих нововведення. У проекті до першого читання для корупціонерів прописували тюремний строк із конфіскацією та заборона займати державні посади протягом 3 років, але щоб потрапити під «уголовку», потрібно було «засвітити» непідтверджені законним чином доходи і майно мінімум на 14,4 млн гривень.

Ті, хто «нажив» менше, фактично виводилися з-під відповідальності. Але в підсумковому варіанті з’явилася норма ще і про внесення змін до Цивільно-процесуального кодексу щодо так званої «громадянської конфіскації». За цією статтею підуть чиновники і депутати, у яких виявлять Міністр оборони незаконно потрапив більш ніж на 500 прожиткових мінімумів, тобто, приблизно на мільйон гривень. І, якщо не можуть підтвердити джерела, — ризикують залишитися без майна.

Про це розповість Андрій Томський — автор і ведучий програми «Червона картка», черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у четвер, 21 листопада.

Найцікавіше все ж в тому, що основний акцент нового закону не змінився — по суті, вводиться презумпція винності. І, замість того, щоб спантеличити слідчі органи збором компромату, влади змусять виправдовуватися тих, хто потрапить під ковпак правоохоронців. Схема така: після перевірки НАПКА чиновнику, депутату або судді виноситься припис пояснити походження зазначених в декалараціі заощаджень або пояснити на які гроші було куплено те чи інше майно або дорогі товари. Природно, що гроші, на які це все придбано, повинні були бути раніше відображені у податкових деклараціях людини. Тобто — не перевищувати його офіційний дохід. Якщо протягом 10 днів пояснень не надходить, то людини бере в оборот НАБУ, порушуючи кримінальну справу за статтею про незаконне збагачення. Іншими словами, практично будь-яка людина, який подає електронну декларацію, може опинитися під ковпаком у НАБУ і стати фігурантом кримінальної справи. Свого часу саме «презумпція винності» дозволила Конституційному суду заблокувати колишній закон про «уголовку» за незаконне збагачення, прийнятий при Порошенко.

Втім, зараз, також як і в 2015 році, коли цей закон приймався вперше, на всі ці нюанси не звернули увагу, так як закон має прикладне значення — він є одним з умов відновлення співпраці з Міжнародним валютним фондом. Саме тому його і взяли. Але не факт, що працювати він буде саме так, як було задумано. Тому що спочатку пунктом спотикання в сесійній залі була сума, після якої настає кримінальна відповідальність. Після першого читання в проект залишився варіант в 14,4 млн гривень. Але вже тоді депутати розкритикували цю норму. Вони стверджували, що «особисто знають» колег по сесійній залі, які загрузли в корупції, але не дотягують до 14,4 млн, тобто, залишаються недосяжними для правоохоронних органів. А у справах, які зараз веде НАБУ, під планку в 14,4 млн проходить не більше 15. Для інших же, по суті, оголошується амністія. У підсумку в парламенті з’явилося кілька альтернативних проектів, де поріг кримінальної відповідальності спробували збити до 1-3 млн гривень. Що, по суті, дозволило б садити вже за машину або квартиру в Києві. Але в підсумку зійшлися на компромісному варіанті — 6,2 млн гривень. Щоб потрапити під ковпак правоохоронців і позбутися майна, досить назбирати Міністр оборони незаконно потрапив на 500 прожиткових мінімумів, а це близько 1 млн гривень. Тобто, якщо будуть перевіряти за 4 роки, то досить «зайвих» 250 тисяч гривень на рік. Якщо врахувати, що в Україні вільно ходить чорний нал, на такі показники може вийти без особливих зусиль. Адже виходить, що навіть порівняно невеликий непідтверджений дохід — близько 21 тисячі гривень на місяць за попередні роки — вже привід для конфіскації.

Тепер важливий момент. Перевіряти будуть все, отримане з 2015 року. Таке враження, що проект писався під певні активи, які збираються конфіскувати, і під конкретних корупціонерів, яких потрібно посадити, — відзначають в адвокатському середовищі. Сам факт, що пропонується зворотна сила дії закону вже став приводом жорсткої критики. Експерти стверджували, що на цій підставі закон легко можна оскаржити в Конституційному суді. Цей аргумент використовували також народні депутати — противники проекту, намагаючись переконати колег не голосувати за нього. З цього приводу і зараз йдуть суперечки. Так, глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін вважає, що «казку» про те, що у депутатів можна буде забирати майно, яке вони вже мають, але не можуть пояснити, навіть якщо до цього вони ніколи не були на держслужбі, придумали противники покарання за корупцію.

Отже — чому це брехня можна розглянути на 18-ти об’єктах нерухомості, якими володіє опонент проекту №1031 Олександр Дубинський (п’ять квартир в Києві, будинок, шість земельних ділянок під Києвом) і його дружина (ще сім квартир в Києві). Можливість забрати що-небудь з цього не з’явиться, оскільки: — незаконне збагачення навіть в теорії не може поширюватися на майно, придбане до вступу відновленої статті в силу. Це — основи основ кримінального права. Коли хтось стверджує протилежне, то вважає вас ідіотом, — зворотну дію в часі має проведена президентом громадянська конфіскація. Але і вона не загрожує станом Дубинських по тій простій причині, що на час його отримання ні він, ні його дружина не були чиновниками. Точно також немає чого переживати 74-річній бабусі Ольги Савченко (депутат СН, яка блокувала проект, на яку в минулому році зареєстрували дві квартири в столичному ЖК «Рів’єра»).

Але юристи кажуть, що все не так однозначно. У кримінальному праві відповідальність може наставати з моменту здійснення правопорушення, тобто, реально копнути не тільки за 4 роки, але підняти і ще більш ранні справи. Враховувати стануть майно, яке придбано як самим декларантом, так і пов’язаними особами за його дорученням. При цьому в остаточній версії закону зберігся пункт, що дозволяє правоохоронцям використовувати для збору доказової бази всі державні реєстри та банківську інформацію. У законі прописано, що оцінювати майно будуть «за цінами придбання», тобто, по-хорошому, у фігурантів розглядів зажадають ще і чеки або договори купівлі-продажу. Якщо ж з’ясується, що майно придбано занадто дешево, оцінювати будуть за ринковою вартістю. Для цього правоохоронці можуть залучати оцінювачів. Але відповідальності для самих оцінювачів, якщо вони раптом помиляться з сумою, не передбачено, що не виключає різного роду зловживання. Під час обговорень в залі депутати вказували, що з нашими оцінювачами в мільйони гривень може бути оцінена навіть стара хата в селі, так що при бажанні можна зробити корупціонером і запроторити за ґрати чи не будь-якого депутата або чиновника.

В остаточній версії закону прибрали кілька явних ляпів. Наприклад, виключили норму про те, що для початку розслідувань по конкретному декларанту необов’язково навіть висновків НАПКА. Тепер такий висновок обов’язково. Хоча не факт, що цієї норми будуть дотримуватися на практиці. Але ця спроба виправити помилки нівелювала поява в законі нових каральних пунктів. Так, прописано, що спочатку суд збирає докази вашої вини, а вже потім — цього ж складу суду, ви будете доводити, що він не має рації. Також в цивільному процесуальному праві закріплена норма про те, що перевага віддається доказом тієї сторони, яка виявиться «більш переконливою». Правоохоронцям дозволили використовувати дані реєстрів, банківську інформацію. А відповідач повинен збирати докази як зможе

Експерт інституту Growford Олексій Кущ вважає, що новий закон порушує основні конституційні норми — про зворотну силу і презумпції невинності. Тобто його можна легко скасувати в КС або, скажімо, оскаржити рішення суду в ЄСПЛ. Щоб він заробив, потрібно вносити зміни до Конституції, зокрема, по презумпції невинності. Адже зараз, щоб довести, що людина корупціонер, потрібно зловити його на хабарі за руку. Це може працювати проти дрібних хабарників, то чи не проти топ-корупціонерів. А ось їх провину якраз довести складно, і новий закон нічого в цьому відношенні не змінює…

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий