Чехія прокинулася: вперше за 30 років в країні почалися протести

Приводом для масштабних протестів стала кримінальна справа проти прем’єра Чехії за підозрою в шахрайстві з фондами Євросоюзу

У столиці Чехії Празі відбулася масова акція протесту проти прем’єр-міністра країни Андрія Бабіша. Двісті п’ятдесят тисяч людей, які зібралися на протест 23 червня — це найбільший протест в Чехії з часів Оксамитової революції 1989 року.

Мітинг проходив в парку Летна — там же, де в дні оксамитової революції були організовані масштабні протести проти правління комуністичної партії. Тоді в них брали участь близько півмільйона людей.

Акції проти Бабіша проводяться з квітня в Празі та інших містах Чехії. Число їх учасників постійно зростає. Три тижні тому демонстранти заповнили Вацлавскую площа в центрі міста, їх було, за різними даними, від 90 до 120 тисяч чоловік.

Чеські ЗМІ повідомляли, що учасники акції прибували в Прагу на автобусах і поїздах з усієї країни, що рідко траплялося раніше. Той факт, що багато протестуючих приїхали в Прагу з інших місць, ясно показує, наскільки сильно схвильована суспільство.

Однак, незважаючи на силу протесту, який об’єднав 2% населення країни, мало хто очікує різких політичних змін, цілком ймовірно, протест залишиться всього лише важелем для мобілізації і підживлення громадянського суспільства в Чехії.

Вся справа в тому, що на даний момент уряду Бабіша немає альтернативи. Роз’єднана чеська опозиція виглядає неспроможною і небажаними знайти всередині себе Сілва для протистояння Бабішу. Вона збирається чекати розвитку ситуації, враховуючи потенційні конфлікти інтересів прем’єр-міністра: адже той твердо заявив, що у відставку подавати не збирається. Але лідер з сильними політичними амбіціями цілком може з’явитися до прийдешніх виборів 2023 року.

Празькі протести приносять очевидний результат: тиск на Бабіша посилюється. Чеська поліція готова розпочати кримінальне розслідування відносно прем’єр-міністра у справі про розкрадання бюджетних коштів в розмірі 2 млн євро при будівництві готелю і конференц-центру в південному передмісті Праги, яке здійснювалося однією з компаній, що належать Бабішу.

Приводом для масштабних протестів стала кримінальна справа проти Бабіша за підозрою в шахрайстві з фондами Європейського союзу. Стверджується, що сімейна фірма Бабіша отримала гроші від ЄС в порушення закону. Єврокомісія також звинуватила прем’єра Чехії в конфлікті інтересів при отриманні дотацій для його холдингу Agrofert. Безпосередньою причиною зростання числа учасників акцій протесту стало призначення міністром юстиції прихильниці Бабіша Марії Бенешовою. Противники прем’єра побоюються, що вона буде чинити тиск на слідство.

Бабіш заперечує свою провину і стверджує, що причин для масових демонстрацій немає. Нагадаємо, що він один з найбагатших людей Чехії, власник великих підприємств і ЗМІ. Він очолює коаліційний уряд, який спирається в тому числі на голоси депутатів від комуністичної партії — що також обурює багатьох демонстрантів.

Таким чином, празькі протести вселяють певний оптимізм щодо стану демократії та громадянського суспільства в Чехії. І хоч свій гаманець хвилює чехів куди більше будь-яких глобальних політичних питань і політична апатія, яка запанувала в чеському суспільстві за останні роки, як і раніше нікуди не поділася, недавні протести показують, що країна почала рух до змін.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий