Чи повертають авіакомпанії гроші за квитки під час карантину. Перелік

Частіше за все авіакомпанії ускладнюють процедуру повернення вартості квитків живими коштами і роблять все, щоб схилити пасажирів до перебронювання квитків

Пандемія коронавірусної інфекції COVID-19, карантин та фактичне закриття повітряного простору поставили авіакомпанії у вкрай складні умови. Крім витрат на зарплату працівникам та витрат на технічне обслуговування літаків їм потрібно компенсувати пасажирам гроші за куплені квитки на дати, що припали на період карантину.

Враховуючи форс-мажори і різке фінансове навантаження, авіакомпанії, в першу чергу, пропонують клієнтам конвертувати гроші за куплені квитки у ваучери, якими вони можуть скористатися для майбутніх подорожей, пише БЦ.

Водночас Єврокомісія опублікувала роз’яснення для авіакомпаній, як повертати гроші клієнтам, чиї рейси були скасовані у зв’язку карантинними діями різних країн.

Зокрема, такі клієнти мають право на повну компенсацію грошей за квитки, або ж можуть перебронювати їх на більш пізні рейси.

Згідно з «Авіаційними правилами України», у разі скасування рейсу через надзвичайні обставини (а карантин і закриття авіапростору України такими і є) авіакомпанія повинна відшкодувати 100% вартість придбаних квитків, або запропонувати пасажирам перебронювати політ на пізніші дати, але лише за його згодою.

Тобто конвертація куплених квитків в ваучери чи промокод на майбутні подорожі можлива лише за добровільної відмови пасажира від грошової компенсації та його згоди на перебронювання квитків на нові дати.

БЦ розбирався, як в Україні авіакомпанії повертають гроші за квитки на рейси, які припали на період карантину. В першу чергу українські авіакомпанії пропонують промокоди та ваучери на майбутні польоти і неохоче розповідають про етапи грошової компенсації за куплені квитки.

МАУ

26 березня авіакомпанія МАУ (належить Арону Майбергу та Ігорю Коломойському) припинила виконувати всі рейси до закінчення карантину, який поки діє до 24 квітня.

У зв’язку з цим, авікомпанія пропонує клієнтам, які мали на руках квитки на дні, що припали на період карантину, заповнити на сайті спеціальну форму.

В цій формі можна перенести дату польоту за тим самим маршрутом на дату після закінчення карантину. Або ж обміняти невикористаний квиток на промокод з бонусом +25% від вартості придбаної послуги.

Скористатися промокодом для придбання нових квитків або інших послуг можна буде протягом двох років з дня його оформлення.

Також можна і звернутися до компанії для повернення частини вартості квитка, яка не була використана. Однак, попереджають в МАУ, через велику кількість заявок період повернення може зайняти до 90 днів.

WINDROSE

Авіакомпанія WINDROSE, яка має спільних власників з МАУ (група Приват Ігоря Коломойського) пропонує пасажирам безкоштовно до 31 грудня 2020 року перебронювати авіаквитки, що придбані на скасовані, в зв’язку з карантином, рейси.

Окрім того, компанія обіцяє в повному обсязі повернути кошти з квитки, якщо пасажир відмовляється від перенесення вильоту.

WizzAir

Клієнти угорської авіакомпанії WizzAir, які придбали квитки через сайт компанії або мобільний додаток, зможуть отримати 120% вартості від придбаних квитків на свої рахунки, які створені в системі авіаперевізники. На них, після закінчення карантину та відкриття рахунків, вони матимуть змогу протягом 24 місяців придбати нові квитки.

Водночас клієнти можуть обрати «живі» гроші і відмовитися від конвертації своїх квитків, за якими вони мали летіти в дати, на які припав карантин. В такому випадку вони отримають 100% вартості замість 120%.

Авіакомпанія окремо повідомить клієнта про необхідні кроки для здійснення повернення 100% грошей за квитки. Однак, як повідомляє авіакомпанія, це займе невизначений час через велику кількість аналогічних запитів від інших клієнтів.

Якщо ж клієнт бронював квитки на літаки WizzAir через туристичні агенції, то для отримання інформації про процедуру повернення грошей за квитки клієнт має отримати у цієї компанії.

Ryanair

Ірландський лоукостер Ryanair повідомив, що клієнти, які мали летіти літаками авіакомпанії в дні, на які припав карантин, отримають на свої електронні адреси або по SMS інструкції з повернення коштів за квитки.

При цьому компанія повідомила, що через віддалений режим роботи частини працівників, вона не має можливості безпечно обробляти повернення грошей за квитки в період карантину.

У зв’язку з цим компанія пропонує клієнтам конвертувати гроші за вже куплені квитки у сертифікати, які можна буде використати для майбутніх подорожей протягом 12 місяців.

Однак, якщо клієнт бажатиме все ж отримати живі гроші, то компанія просить подати заявку, яка буде поставлена в чергу на повернення коштів за квитки.

SkyUp

Авіакомпанія SkyUp (власники: Юрій та Тетяна Альба) також пропонує клієнтам, які придбали квитки на рейси, що припали на період карантину, протягом року перенести дату вильоту без додаткових витрат.

Однак з поверненням грошей за квитки у SkyUp — проблеми. На сторінці Facebook йдеться, що клієнти можуть отримати повернення всієї суми за придбані квитки якщо рейс скасовано за ініціативи компанії. Але це не стосується форс-мажорних обставин.

Водночас на сайті авіакомпанії карантин трактується як форс-мажорні обставини. Відповідно клієнти, які придбали квитки на дату вильоту, що припадає на карантин, не можуть розраховувати на грошову компенсацію.

Компанія не говорить про це прямо, у правилах написано таке: «Згідно із законодавством та відповідно до правил авіакомпанії, у випадку скасування рейсу через форс-мажорні обставини, пасажир може розраховувати на: зміну дати вильоту без додаткових доплат; повернення вартості придбаних авіаквитків згідно з умовами застосованого тарифу».

При цьому два з трьох тарифів не передбачають повернення грошей, а найдорожчий третій тариф передбачає повернення вартості квитків, але зі штрафом в $50.

Якщо квиток було придбано на сайті авіакомпанії, то звертатися для переносу дати вильоту або повернення коштів потрібно на пошту [email protected] Але якщо квиток було придбано через агентську мережу, то звертатися потрібно за місцем бронювання квитка.

Lufthansa

Німецька авіакомпанія Lufthansa пропонує клієнтам, які придбали квитки на рейси, що були скасовані через карантин, до кінця серпня безкоштовно перебронювати їх на нові рейси.

Якщо пасажир забажає перебронювати квиток, то отримаэ знижку в 50 эвро. Якщо новий полыт буде з іншим пунктом призначення за дорожчим тарифом, або іншим класом, то  перебронювання залишається безкоштовним, а доплатити доведеться лише різницю в ціні від раніше придбаного квитка з урахуванням знижки.

Turkish Airlines

Усі куплені до 20 березня квитки у турецької авіакомпанії Turkish Airlines з вильотом до 31 грудня 2020 року можна обміняти на другі рейси з відправкою до 28 лютого 2021 року.