Чим коронавірус небезпечний для економіки, – «Червона картка» №1064

Ризики коронавируса для економіки України.

Напевно, вже всі втомилися від новин про китайський коронавірус. Обговоренням цієї теми забиті всі інтернет форуми, соціальні мережі, новини.

Епідемія то йде на спад, то виявляється, що за період затихання інтересу до теми померло ще купа людей від цієї зарази. Але є моменти, про які говорять мало. Звичайно, всі чули про те, що то там, то сям закривають кордони, посилюють заходи безпеки, десь китайських туристів відмовилися везти в таксі, а десь стоять двогодинні черги за марлевими пов’язками. Але ось ще момент — виявляється, китайський коронавірус обвалив ціни на основні сировинні товари — починаючи від нафти і руди і закінчуючи зерном. Відповідно, падають котирування, в тому числі і на наші головні експортні товари — руду, метал і кукурудзу, олію. А з огляду на наш дірявий бюджет, то зараз нам важлива кожна копійка. Тому що у нас уряд то пенсії і зарплати піднімає, то курс гривні задирає. А ці всі аукціони небаченої щедрості треба чимось оплачувати. Та ще й віддавати борги, яких наша країна вже стільки, що думати страшно. Відповідно, якщо у нас проблеми в торгівлі, це може рано чи пізно боляче відгукнутися в наших з вами гаманцях.

Як це може відбитися — про це розповість Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у вівторок, 11 февраля.

Звичайно, справа не тільки в коронавірус. На багато сировинних ринках негативні тенденції намітилися ще раніше, з літа 2019 року. Аналітики розцінили їх як чергові ознаки насувається на світ економічної кризи. Але Уханьський вірус ще більше погіршив ситуацію. Китай є одним з найбільших в світі покупців металу, руди і зерна. Тому будь-яке гальмування китайської економіки (що відбувається зараз з-за епідемії) тут же б’є по котируваннях. І поки неясно як далеко все може зайти, адже вірус не відступає. Для України все, що відбувається загрожує подвійним ударом. По-перше, через зниження світових цін може постраждати наш загальний експорт, і, відповідно, знизиться валютна виручка. По-друге, під ударом ризикує опинитися торгівля України з Китаєм. За даними Держстату, за підсумками 11 місяців минулого року, торговий оборот з КНР досяг 3,3 млрд доларів, що на 70% більше, ніж за аналогічний період 2018 року. І вийти на такі цифри вдалося, в основному, за рахунок продажу в Китай руди і зерна (на майже 2 млрд доларів). Але біржові котирування на сировинні товари останнім часом просто посипалися. Тому навіть якщо ми станемо продавати ще більше, то отримуватимемо менше. Ціни падають буквально все.

Головна новина — обвал цін на нафту. Через зниження попиту на нафту в Китаї котирування за останній місяць впали на 20%, І тільки недавно ціни трохи почали відновлюватися, як кажуть експерти, на тлі інформації про прогрес у пошуку ліків від коронавируса «і вирішенні ОПЕК про скорочення видобутку. Але поки неясно, як довго протримається підвищувальний тренд. в лютому споживання нафти в Китаї через коронавируса може знизитися на 25%, в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Такі прогнози озвучили керівники місцевих енергокомпаній. Це вдарить і по світового споживання ю нафти — в лютому воно скоротитися на 3%. Для України здешевлення нафти вигідно, так як ми є імпортером нафтопродуктів. Але воно навряд чи перекриє обвал котирувань по іншим товарам, які ми експортуємо. Найбільше валяться залізна руда і кольорові метали. За ним все дуже сумно. Мідь, нікель, алюміній, олово, цинк — всі вони сильно втратили в ціні. Україна, на щастя, кольорові метали не експортує. Але зниження котирувань на цьому ринку — поганий сигнал. Як правило, він практично завжди свідчить про початок системної економічної кризи. Принаймні про це в один голос говорять майже всі економісти. У Китаї також помітно просіли ціни на металопродукцію (що пов’язано з уповільненням промисловості та будівництва). Лихоманить біржову торгівлю зерном і продуктами. Наприклад, соняшникова олія, а їм якраз ми дуже навіть торгуємо, подешевшало відразу на 15,4%. На ціни тисне зниження котирувань на «альтернативні масла» — соєве і пальмове. Продуктові ринки поки рятує лише те, що до недавнього часу ціни там росли, і на кінець минулого року вийшли на п’ятирічний максимум. Але неясно чи надовго вистачить цього запасу міцності.

За останній рік торговий оборот України з Китаєм, як я вже говорив, помітно зріс. Так, за 11 місяців минулого року, Україна експортувала товарів в КНР на 3,3 млрд гривень, що на 70% більше, ніж за аналогічний період 2018 року. Зростання українського експорту в Китай багато в чому пояснювався загостренням торговельною війною США з Китаєм. Пекін ввів санкції проти американських постачальників агропродукції, що зателефонувало наростити відвантаження нашим експортерам. Іпо підсумками минулого року Китай виявився самий великою країною з експорту з України (до цього на першому місці завжди була Росія). Але ситуація з коронавірусів може сильно вдарити по українсько-китайському торговим оборотом. І навіть не може, а вдарить. Через коронавируса значно погіршилася ділова активність в Китаї, і знизилося внутрішнє споживання. В рамках цього гальмування, Китай буде звужувати виробництво, менше споживати імпортної сировини і товарів. В результаті, всі країни-постачальники будуть змушені для утримання частки ринку жертвувати ціною, яка і так знижується для більшості товарів. Тобто, навіть якщо не знизяться фізичні обсяги наших поставок в Китай, то точно буде просідання по грошах

До речі, крім коронавируса є й інші ризики. Ще до початку епідемії США і Китай підписали домовленості щодо першого етапу торгової угоди. В результаті США отримали деякі преференції на китайському ринку, і Китай тепер буде переорієнтувати окремі закупівлі, особливо агропродукції, на США. Це означає, що для інших країн, в тому числі, України, умови погіршаться. Так, американські постачальники отримають преференції по кукурудзі, сої. Тобто, конкуренція з цієї продукції для наших експортерів посилитися, особливо з урахуванням зміцнення гривні. Як кажуть економісти, вже зараз очевидно — Україна навряд чи зможе закріпити результати неймовірно успішного 2019 року, коли експорт товарів до Китаю збільшився на 70%. Металургійна галузь точно постраждає: близько 33% українського експорту припадає на сировину, яке буде коштувати відносно дешево ще довгий час через зрослі переживань щодо майбутнього глобальної економіки. Також на 15-20% просядуть і інші напрямки експорту. Варто враховувати і непрямі втрати, з якими можуть зіткнутися вітчизняні компанії, наприклад, підвищення вартості відправки вантажу в Китай через закритого прямого авіасполучення

Чи є заміна для Піднебесної? Оперативно замінити китайський ринок українські експортери навряд чи зможуть. Так що — поки немає. Скажімо, по металу в усьому світі посилилися протекціоністські заходи, що не дозволяє нарощувати поставки нашої продукції. Зеленський не так давно обговорював скасування 25% мита на нашу сталь (зокрема, труби) з президентом США Дональдом Трампом. Деякі країни вже змогли виторгувати для себе преференції. Так, Бразилія прийняла зобов’язання за квотами, а Мексика і Канада уклали торгові угоди з США і в підсумку мито для них скасували. Але не факт, що в цьому питанні буде просування, особливо якщо зірвуться домовленості про закупівлю «Укрзалізницею» чергової партії локомотивів General Electric, що не виключено після підписання меморандуму з УЗ з Deutsche Bahn.

За агропродукції можливостей переорієнтувати експорт у нас також мало. Російський ринок для української їжі давно закритий, а на європейському наші постачальники, затиснуті квотами, вже практично вперлися в «стелю». Освоєння нових ринок Азії і Європи поки не дає великих обсягів. І основна проблема в тому, що якось компенсувати доходи, що випадають не вийде: складності зараз відчувають абсолютно всі. Залишається лише чекати нормалізації глобальної економіки.

Що стосується впливу проблем зі зменшенням українського експорту в Китай на курс гривні, то, на думку експертів, все залежить від того наскільки затяжним буде криза. Якщо падіння китайського (а значить і загальносвітового) споживання сировини триватиме ще кілька місяців, то це може серйозно погіршити торговий баланс України і привести до девальвації національної валюти. А що таке різко долар по 30 я думаю мені вам пояснювати вже не треба. Адже проходили вже, правда?..

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.