Чого чекати українцям від опалювального сезону

Прем’єр-міністр стверджує, що тарифи на опалення не переглядалися, втім, експерти впевнені, що українцям варто чекати підвищення сум у платівках.

9 жовтня прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що Україна готова до опалювального сезону, і має увійти в нього без проблем. За його словами, Кабмін не приймав жодних рішень по підвищенню тарифів і найближчим часом не планує змінювати ціни.

Експерти іншої думки.

Експерт з енергетики Михайло Гончар заявив, що зростання тарифів є неминучим, але різкого підвищення не буде. Він нагадав, що Україна переходить  до ринкової моделі ціноутворення, тому підвищення буде. Але чинна влада в очікуванні місцевих виборів може заборонити зростання, використовуючи штучні заходи по стримуванню цін. Гончар додав, що все буде зрозуміло у 2020 році. Якщо Україна з Росією не підпишуть новий транзитний контракт, в ЄС виникне дефіцит газу, зростатиме ціна. А це, у свою чергу, відіб’ється на українських тарифах.

Керівник Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич вважає, що тарифи все ж можуть вирости до Нового року. І зростання ціни може сягнути 30%. Експерт пояснює, що такі прогнози будуються на основі котирувань, які показують біржі європейських країн. Коли зростатимуть ціни на енергоресурси в ЄС, зростатимуть й ціни для кінцевого споживача в Україні.

Голова Житлового союзу України Олександр Скубченко нагадує, що в 2020 році перестануть діяти спеціальні зобов’язання щодо ціни на газ для населення. Далі працюватиме ринок. Експерт пояснює, що ціни на газ у будь-якому випадку будуть зростати. Тому і тарифи протягом року можуть декілька разів переглядати. Скубченко зазначив, що за законом підприємство може переглядати тарифи,  якщо якась зі складових в тарифі дорожчає більше ніж на 5%. Втім, за словами експерта, комунальники досі виводять мільярди гривень з тарифів за допомогою корупційних схем. Скубченко пояснює, що в тариф закладається не лише вартість енергоресурсів, а й зарплати, втрати в мережах та витрати на ремонт. Тому в тариф можна закласти будь-які цифри. У тому числі, закуплені через підставні фірми витратні матеріали.

Уряд триматиме ціни.

Втім, не всі експерти песимістично налаштовані по відношенню до нового опалювального сезону. Експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев вважає, що до кінця року тарифи на опалення не зростатимуть. За його словами, ціни на електроенергію та газ поки що не змінюватимуть, тому і тарифи на опалення не зростуть. Рябцев вважає, що швидше за все тарифи не стануть переглядати до кінця опалювального сезону. Експерт сумнівається, що місцеве самоврядування знайде достатні обґрунтування для того, щоб підвищити тарифи в регіонах або окремих містах. Якщо тарифи піднімуть, це буде привід для нової влади звільнити мерів. Того ж Віталія Кличка або Андрія Садового, які анонсували підвищення тарифів.

За словами експерта, українці мають питати у місцевих чиновників, чому тарифи зростають. Рябцев пояснює, що сьогодні треба не тарифи підвищувати, а змушувати підприємства скорочувати власні втрати, проводячи модернізацію.

Ризики все ж є.

Політолог Петро Олещук зазначив, що в 2020 році ми можемо побачити повторення акції «Прикрути». Це може статися, якщо не буде подовжено контракт на транзит російського газу. За словами Олещука, ситуація в Україні може перетворитися у велику Смілу. Нагадаємо, що в минулому році в Смілі Черкаської області оголосили надзвичайне становище через те, що до листопада в місті ніяк не могли включити опалення. Політолог наголошує, що одна справа прикручувати опалення в березні, і зовсім інша – у грудні. Він зазначає, що взимку одразу декілька моментів впливатимуть на ціни, тому тарифи все ж таки підуть в гору.

Нагадаємо, що опалювальний сезон в Україні стартує 15 жовтня, втім, в окремих містах опалення почали включати раніше через похолодання. В інших, навпаки, планують перенести старт опалювального сезону.

 

Раніше RabinovichTV писав, що потрібно зробити владі, щоб залучити в Україну інвесторів.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий