Чому ціни б’ють всі рекорди. Детально про важливе

Продуктовий кошик зростає в ціні. На українців чекає ціновий бум на основні продукти.

На українських ринках непристойно зросли ціни на деякі соціальні продукти харчування. Наприклад, вартість картоплі за рік піднялась в ціні в 2 рази, а чорний хліб, аж на чверть. Більшість експертів називають підвищення цін на картоплю результатом поганого врожаю. 

Отже, що відбувається, чому ростуть ціни на популярні продукти харчування і чого чекати надалі. А також скільки на сьогодні коштують основні продукти розповів експерт Олексій Дорошенко на своїй сторінці на Facebook.

За даними моніторингу Української Асоціації постачальників торговельних мереж, серед овочів лідером з подорожчання стала картопля, ціна на яку зросла більш ніж вдвічі за останній рік і на початок вересня її ціна в середньому становила 15,8 грн за кілограм, тоді як минулого року вона коштувала близько 7 грн.

У той же час капуста подорожчала на 13%, і середня ціна на вересень становить 9 грн за кілограм, цибуля зросла на 24% і коштує 10,6 грн, буряк зріс в ціні на 12% і коштує по 8,2 грн за кілограм, а ось морква , навпаки, подешевшала на 31% і зараз її можна купити в межах 10 грн за кілограм, хоча минулого року, за даними Держстату, в цей час її ціна перевищувала 15 грн.

Щодо ситуації з хлібом, за словами Дорошенка, житній хліб додав 25% за рік, а середня ціна у великих містах по країні на початок вересня 2019 року становила 21,9 грн за кілограм.

Білий хліб із борошна першого ґатунку став дорожче на 23%. Середня вартість на початку осені була 19,2 грн за кілограм.

Пшеничний хліб із борошна вищого ґатунку став дорожче на 22%. Купували ми в його в середньому по 27,1 грн за той же кілограм.

А от батон пасує задніх став дорожче «лише» на 21%. А продавався він в Україні на 1 вересня в середньому по 14,1 грн за півкілограма.

У той же час, згідно з даними Держстату, ще в серпні ціни на продукти зросли в середньому на 8% у порівнянні з липневими показниками. Правда, в кінці літа овочі подешевшали, а ось з приходом осені зростання цін відновилося, повідомляє «Сьогодні».

Тому більшість експертів називають підвищення цін цього року результатом поганого врожаю. Літній сезон був бідним на дощі, а посуха, високі температури і сильні вітри не сприяють гарному врожаю. Через нестабільну погоду істотно постраждали врожаї картоплі, капусти, перцю і томатів.

Економічний експерт Борис Кушнірук зазначив, що цього сезону були погані врожаї, тому і спостерігається зростання цін на овочі та фрукти.

«На жаль, наш аграрний сектор технічно досить слабкий і дуже залежить від природно-кліматичних умов. Чи є дощ, чи є посуха, чи буде урожай, чи не буде. Все це відчувається саме на продуктах садівництва і овочах», – зазначив Кушнірук.

У той же час Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу розповів, що зараз Україна імпортує велику кількість овочів, тому ціни на продукти в Україні зараз вищі, ніж в сусідніх країнах.

Так, картопля в Україні дорожча, ніж в Польщі, на 40%, і набагато дорожча, ніж в Білорусі. Але сюди їде білоруський і польський імпорт. І ця ціна, яка зараз є у нас, вона нижче, ніж була в липні, тому певною мірою є навіть зниження ціни, – пояснив експерт.

Він додав, що, якщо гривня різко впаде, то це вирівняє нас по відношенню до Європи. І до долара наші ціни будуть дешевші. А якщо зараз порівнювати з оптовим ринком поляків, то практично за всім асортиментом у нас ціни вищі, ніж там.

За підсумками сезону 2018-2019 рр. (серпень-липень) імпорт овочевої продукції в Україні істотно перевищив попередній рекорд, який був встановлений в сезоні 2009-2010 років.

«Тоді імпорт овочів до країни за сезон вперше перевищив 200 тис. тонн і становив 208,5 тис. тонн. Відтоді обсяг імпорту овочів навіть не наближався до позначки в 200 тис. тонн, але минулого сезону він перевищив попередній рекорд відразу на 27% і досяг 264,1 тис. тонн», – зазначили аналітики EastFruit

Найбільше Україна імпортувала томати, цибулю, перець і огірки. І за обсягом імпорту лідерство вперше в історії захопила цибуля ріпчаста, якої за минулий сезон було ввезено цілих 87 тис. тонн – в 26 разів більше, ніж попереднього сезону. Крім цього, було імпортовано 66 тис. тонн помідорів, 18,3 тис. тонн товарної картоплі, 14,7 тис. тонн огірків, 11,8 тис. тонн перцю, 9,5 тис. тонн різних видів капусти і 7,5 тис. тонн моркви.

Експерти впевнені, що ціни на овочі продовжуватимуть своє зростання і до наступного сезону ситуація не зміниться.

Ціни на овочі та фрукти зростатимуть, а імпорт дорожчатиме. А внутрішні ціни вже формуватимуться виходячи з цін на імпорт. До наступного сезону ситуація не зміниться, навпаки, взимку частина овочів може навіть подорожчати, та ж картопля, капуста, морква. Тобто всі ті позиції, які вирощуються на відкритому ґрунті, – прогнозує Борис Кушнірук.

Олег Пендзин також прогнозує подорожчання.

Ті ціни, які є зараз – це мінімальні ціни, які будуть у нас на овочі, а до зими, найімовірніше, ціни підуть вгору. Але верхньою межею зростання ціни на всю борщову групу овочів є у нас ціна наших найближчих сусідів, плюс транспортні витрати. Коли минулого листопада у нас дуже сильно зросла ціна на цибулю, майже на 200% порівняно з позаминулим роком, то до нас поїхала цибуля з Казахстану. Цього року, вперше в історії України, до нас поїхала білоруська картопля, тому що картопля в Україні була дорожче на 35%», – підсумував Пендзин.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий