Чому долар дешевшає? Чи значить це, що українська економіка міцнішає?

Попри те, що восени курс долару традиційно йде вверх, цього року українці побачили зворотну тенденцію. Що відбувається, чому «зелені» дешевшають, та чи варто чекати долара по 20 гривень?

11 вересня 2019 року Нацбанк України знизив курс долара до 24,88 гривень. За день долар подешевшав на 15 копійок. Протягом середи спостерігалося коливання курсу, а завершився день коливанням курсу в бік зниження. Таким чином долар подолав психологічну позначку у чверть сотні гривень.

Чого чекати далі?

Економісти прогнозують, що долар продовжить просідати й надалі (до 24,6 гривень), а українська національна валюта міцнішатиме. Більш того, цієї осені може не відбутися традиційної сезонної девальвації до 28-29 гривень за долар. Експерти обіцяють, що до зими долар не подолає позначку 26,5 гривень, а якщо повезе, то й взагалі опуститься до 23-24 гривень за долар.

Економіст Євген Невмержицький в ефірі ObozTV зазначив, що серйозних підстав для знецінення гривні наразі немає.  Він наголосив, що боргові зобов’язання України ніяким чином не вплинули на стабільність валюти влітку. Більш того, вона продовжувала зміцнюватися. За словами експерта, гривня буде стабільною, адже в НБУ є достатньо резервів для сплати боргів.

На мій погляд, курс не досягне бюджетного рівня. Бюджет, який приймався попередньою владою — там своя була політика . Рівень гривні в бюджеті не був економічно обґрунтованим, — наголосив Невмержицький.

Нагадаємо, що в бюджеті на 2019 рік закладено курс на рівні 29,4 гривні за долар.

Ай, молодець!

Старший аналітик компанії Forex Club Андрій Шевчишин на своїй сторінці в Facebook зазначив, що за підсумками останніх 8 місяців гривня лідирує за силою зміцнення серед валют країн СНД. У той же час, узбецька валюта просіла на 12,7%. На думку Шевчишина, гривня зміцнюється завдяки жорсткій монетарній політиці НБУ та сприятливій ціновій кон’юнктурі сировинних ринків.

Зміцнення гривні вплинуло й на зарплатну статистику. Українські зарплати в доларах нарешті досягли рівня 2013 року та почали потрохи зростати. Навіть мінімальна заробітна плата в доларовому еквіваленті вирівнялася з показниками 2013 року. Здавалося б, саме час купувати валюту на «чорний день». Втім, більшості українців досі немає за що її купувати.

Гривня міцнішає, українці біднішають

Економіка України дійсно має позитивну динаміку. Хоча й повільно, але вона зростає. Наприклад, у 2019 році українці стали приблизно на 2,7% багатшими. Втім, не коректно порівнювати свої доходи і рівень життя з собою ж у минулому. Треба враховувати, як змінюється ситуація у світі. Адже поки ми стали на декілька умовних відсотків заможнішими, водночас, ми стали ще біднішими у порівнянні з іншими країнами.

Люди їдуть до Польщі, до інших країн ЄС, бачать рівень життя в цих країнах, звертають увагу на темпи, з якими в цих країнах відбуваються реформи та покращення життя. Після цього їх вже не заспокоїш казками про зростаючу економіку та не порадуєш міцною гривнею.

Чому насправді міцнішає національна валюта?

Економічний експерт Валерій Клочок на своїй сторінці в Facebook зазначив, що долар в українських обмінниках впав зовсім не тому, що українська економіка зростає. За його словами, нова влада та новий уряд з моменту свого призначення почали залучати кошти до бюджету через облігації внутрішньої державної позики. Усього було залучено майже 18,5 млрд гривень.

Як відомо, основними покупцями українських ОВДП є нерезиденти. Саме вони заводять в Україну долари, які обмінюють на гривні, щоб придбати вигідні цінні папери, доходи від яких досягають 14-17% та гарантовані державою. Саме операції з продажу валюти під покупку облігацій обвалили долар в останні декілька днів.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ наголошує, що зміцнення гривні пов’язане зі штучними монетарними факторами та політикою НБУ. За його словами, гривня триматиметься на цьому рівні, доки українські облігації залишатимуться надприбутковими. Експерт пояснює, що внутрішня піраміда короткострокового боргу продовжуватиме зростати, адже обвалити її може лише різкий обвал на світових фінансових і сировинних ринках або ж радикальне зниження облікової ставки НБУ, чого в найближчий час не відбудеться. Підсумовуючи, економіст зазначив, що чим довше українська економіка функціонує за цим принципом, тим болючіше буде падати, коли прийде світова криза.

 

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий