Чому в Україні люди не живуть, а виживають, – «Червона картка» №1009

Оскільки в Україні, як і раніше про високі зарплати тільки можна почути з солодких промов чиновників, а на практиці знайти нормальну роботу надзвичайно складно, то наші намагаються заробити всіма правдами і неправдами. Природно, найпростішим і дієвим способом забезпечити сім’ю залишається робота за кордоном. Однак працювати по 10-12 годин на день з одним вихідним це важко. Тому наші освоюють новий вид заробітку в Польщі. Щоб легше і поденежнее. І якщо раніше масово їхали на будівництва, то тепер влаштовуються водіями таксі Uber і Bolt, які працюють через мобільні додатки. Прибуток — від 25 до 50 тисяч гривень.

Детальніше про це розповість Андрій Томський — автор і ведучий програми «Червона картка», черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в понеділок, 21 жовтня …

Для роботи в Польщі фактично потрібні тільки водійські права — таксувати можна по «безвізу» три місяці без дозволів, потім повертаються в Україну на три місяці і знову їдуть на заробітки. Так як на своїх машинах з українськими номерами водії не можуть працювати, беруть автомобілі напрокат в Польщі — в середньому по 500 злотих на тиждень (3 тисячі гривень). Але є і підводні камені — українські водії все частіше скаржаться на утиски через національність. Думаю, багатьом нашим глядачам буде цікаво, як працюється українцям таксистами в Польщі.

У Польщі набагато більше шансів зустріти в таксі водія-українця, ніж поляка. У деяких місцевих це викликає роздратування. Природно — адже наші у поляків фактично відбивають хліб. Адже це на будівництві нашим завжди раді — поляки не хочуть так важко працювати за таку маленьку зарплату. А ось що стосується таксі — робота не пильна, без бруду, без особливих фізичних навантажень, тобто українці в цій галузі полякам вже конкуренти.

Як кажуть українці, який вже апробовані на собі польські нюанси пасажирських перевезень, влаштуватися найпростіше в Uber, який останні п’ять років працює в найбільших і популярних польських містах: Варшаві, Кракові, Гданську. Він популярнішим простих таксі і заробіток там вище. Найвигідніше працювати у Варшаві — замовлень багато. Ну це і логічно — Варшава найбільше місто в Польщі, та ще й столиця.

Для того, щоб комфортно працювати, наші платять податок — в перекладі на наші гроші 7 тисяч гривень за машину, близько 5% прибутку віддають компанії. При цьому наші задоволені тим, що кожен сам собі господар, начальства немає, графік будується під себе. Ну а головне — заробітки приблизно вдвічі більше, ніж в Україні. Тут замовлень більше, у людей більше грошей (хоча тариф приблизно такий же — близько 50 гривень за 3 кілометри). Для роботи потрібні тільки права, довідка про несудимість та машина.

Мінімум можна заробити 4 тисячі злотих на місяць (близько 25 тис грн), а можна і 8 тисяч злотих чистими (50 тисяч гривень) — це якщо вибирати вдалі райони для поїздок і таксувати ночами. Навіть в найбільш невдалий день на «Убер» в Польщі заробляють близько 80 злотих (500 грн).

Звичайно, для того, щоб мати хороший заробіток важлива машина. Це, звичайно, ні в якому разі не «Жигулі». Повинен бути автомобіль не старше 2008 року, з кондиціонером. Наприклад, Міцубісі Лансер. Популярні ще Кіа, Пежо. Можна також співпрацювати з партнерами Uber, які дають машину, встановлюють графік роботи і беруть близько 15% доходів.

Втім, таксувати на «Приберіть» все ризикованіше. По-перше, як і в інших країнах, ця служба таксі діє напівлегально, і польські таксисти вже не раз страйкували, вимагаючи, щоб водії UBER брали ліцензії, видавали чеки і платили податки, як і вони. У Варшаві водії таксі вимагають блокування мобільних додатків для замовлення поїздок: в квітні цього року вони перекрили вулиці і почали страйк.

«Ми вимагаємо від уряду, щоб воно заблокувало це прокляте додаток, щоб у нас, нарешті, настав спокій і ми могли нормально працювати, а не по 15 годин на добу», — скаржився глава Мазовецького незалежної профспілки «Солідарність» Рафал Петро Юрек. Втім, експерти кажуть, що таке малоймовірно, оскільки у Міністерства інфраструктури немає права блокувати мобільні додатки.

Блокуванням повинні були б зайнятися телекомунікаційні підприємства. Але, за неофіційними даними Gazeta Wyborcza, до операторів зв’язку таких запитів поки не надходило. Ходять чутки, що зобов’яжуть купувати ліцензії, а нелегалів будуть штрафувати. В аеропорту Варшави вже не раз були конфлікти водіїв Убера з поліцією.

Другий ризик — утиски українських водіїв. Випадки атаки на українців далеко не поодинокі. Рік тому в місті Ополе поліція затримала трьох поляків, які принижували таксиста-українця, а потім викрали його автомобіль. «Троє поляків замовили таксі після півночі. Коли вони зрозуміли, що водій — іноземець, то почали його принижувати. Тоді таксист зупинив авто і вийшов з нього, викликав поліцію. Поки водій повідомляв правоохоронцям подробиці ситуації і своє місцезнаходження, один з пасажирів сів за кермо і викрав його. Так українець залишився без таксі на узбіччі. Згодом поліцейські затримали двох чоловіків 22 і 27 років в місті Ополе, їм пред’явили звинувачення в дискримінації на національному грунті. Третього, 32-річного поляка, затримали в Кракові, де також знайшли викрадений автомобіль.

Інший гучний інцидент стався в березні цього року в Варшаві — пасажири не тільки ображали українця-водія Uber, але і жорстоко побили. «Вони вимагали, щоб він» повертався в Україну «. Спочатку водія кілька разів ударили в салоні авто, після чого витягли на вулицю, де повалили на землю і знову били. Після чого пошкодили двері авто.

Є випадки, коли українських водіїв з «Прибери» атакують не тільки пасажири, а й польські колеги. Аршавский таксисти обклеювали авто Uber, в яких працюють українці, важко змиваються наклейками «Кажу тільки по-українськи» і «злодій».

У Центрі моніторингу расистської і ксенофобського поведінки Польщі назвали такі акції публічною образою людей через їх походження. Але далі голосінь і запевнень в тому, що така позиція деяких поляків абсолютно неприйнятна, далі слів справа не йде. Українців все частіше ображають, поліція часто спускає справу на гальма, та й наші намагаються поменше зв’язуватися з правоохоронними органами, щоб не депортували завчасно, обернувши все в такому ключі, ніби наші самі винні.

Тим часом українці все частіше стикаються з проявами дискримінації та ворожнечі в Польщі. Причому за останні чотири роки, кількість таких випадків збільшилася з 30 до 190, повідомила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денисова. «Не всі громадяни України звертаються до відповідних установ, коли порушуються їхні права, тому ця цифра може бути більше», — написала Денисова на своїй сторінці в Facebook. Як приклад вона привела жорстоке побиття українського студента групою з п’яти осіб у польському місті Жори 20 вересня.

Звичайно. Немає ніяких сумнівів — навпаки — статистика підтверджує, що після Майдану і початку війни в Україні та падіння рівня життя наплив українців до Польщі зріс. З одного боку, полякам це добре, тому що їм не вистачає робочих рук, але частина поляків вважає, що через те українці згодні на меншу зарплату, у них падають заробітки. Також активізувалися польські націоналісти. Наша ж влада не працює ні по одному з тих двох напрямків, які могли б допомогти в цій ситуації. Перше — захищати наших закордоном. Тому що часто люди опиняються в разі проблеми надані самі собі. Друге — робити щось з нашої власної економікою. Тому що в іншому випадку, в Польщу або куди подалі переїде все працездатне населення. Ким тоді керуватиме молода команда?..

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий