Дешевим долару залишилося бути недовго, – «Червона картка» №958

Насолоджуватися дешевим доларом нам, судячи з усього, залишилося недовго.

Я думаю, всі прекрасно знають, що наша економіка не може існувати так, як всі інші. У нас обов’язково треба запустити руки в економічні процеси, не дозволити їм розвиватися самостійно і чиновникам просто не цікаво, щоб все відбувалося так, як повинно бути.

Саме тому наші чиновники постійно провертають якісь афери для того, щоб створити видимість гарного бюджету і щось покласти собі в кишеню.

Тренд цього літа — продаж державних облігацій. І тренд треба сказати — досить успішний. За українськими борговими паперами шикуються черги покупців. Мінфін за липень провів операцій на десятки мільярдів гривень. Швидше за все, Мінфін на цьому не зупиниться і буде розміщувати ОВДП також в серпні «, — вважають економісти Олексій Кущ. При цьому фінансове відомство вже перевиконало закладений в бюджет річний план по облігаціях в 202 млрд гривень.

Чому піраміда ОВДП ось-ось і впаде. З цією ситуацією розбирається Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV у вівторок, 30 липня.

Мабуть, політика нашого уряду досі відбувається за принципом: гуляти так гуляти. Тому що Мінфін через облігації зайняв абсолютно рекордні гроші! Хоча згідно із Законом про бюджет на 2019 рік міг до кінця року зайняти всього 1,3 млрд грн. — за півроку річний план запозичень був успішно перевиконано більш в ніж 10 раз. Але кого цікавить Закон, коли є схема заробітку на піраміді, в якій безпосередню участь бере в т.ч. міністр фінансів — через банк свого чоловіка (чоловік Оксани Маркаровой Дмитро Волинець володіє 70,9% «Аккордбанка»). Невже хтось сумнівався, що Мінфін піде на порушення чинного Закону. Мабуть, отримали гарантії від нової влади (і в бюджет пізніше внесуть зміни, хоча подібні зміни треба узгоджувати з зовнішніми кредиторами) і рвонули займати новими ж темпами …

Економісти вже давно говорять про «піраміді ОВДП», яка може впасти в будь-який момент, спровокувавши різкий обвал курсу гривні. Виходить, що для того, щоб платити за старими боргами, доводиться постійно залучати нові. Якби Мінфін зараз перестав розміщувати ОВДП, то для того, щоб розрахуватися за випущеними раніше паперів, довелося б віддати половину прибуткової частини українського бюджету «, — підрахували економісти.

При цьому нові борги — це і нові бюджетні витрати на їх обслуговування. Наприклад, на обслуговування облігацій на 1 млрд доларів доведеться додатково витратити з бюджету 67,2 млн доларів в рік.

Чому українські ОВДП розкуповують, немов гарячі пиріжки і чим такий ажіотаж може відгукнутися вітчизняній економіці. Причин буму кілька. По-перше, українські ОВДП є чи не найбільш високоприбутковими в світі. Навіть кризові — Аргентина і Туреччина не дають таких відсотків. У більшості країн, що розвиваються Африки та Азії максимальна ставка — 5-6%. У Польщі, Румунії, Хорватії — 1-2%, в Німеччині ставки вже давно негативні, а недавно в мінус пішли також ставки за державними чеським єврооблігаціями. У нас прибутковість у гривні — 17% річних, при цьому за рахунок зміцнення гривні можна отримати в валюті до 20%, що є супер рекордним показником. А так як приватним венчурним і пенсійним фондам потрібно на чомусь заробляти, вони нишпорять по світу в пошуках прибуткових об’єктів для інвестування. І наші ОВДП просто не могли пройти повз їхню увагу.

За останній рік нерезиденти наростили свій портфель ОВДП з 6,5 млрд до 65 млрд гривень, тобто, вдесятеро, і це без урахування останнього розміщення. У минулому році вони скупилися у нас на 200 млн доларів і заробили до 30% прибутку, зігравши ще й на курсі: заводили долар по 28 гривень, а вивели по 26 гривень. Тому в цьому році буквально атакували український ринок, вклавши вже 2,5 млрд доларів.

По-друге, покупці активізувалися на хвилі інформації про перегляд облікової ставки НБУ. Вона знижується, а також скоро буде готовий графік її подальшої динаміки. Це означає, що буде падати і прибутковість ОВДП. Власне, це процес вже відбувається.

Тому покупці вирішили скористатися можливістю закупитися ОВДП ще за підвищеними ставками, не чекаючи їх зниження. До речі. Експерти вважають, що на цій схемі заробляють не тільки іноземці, але й українські спекулянти через офшорні компанії. Нинішній склад Мінфіну близький до ряду інвестиційних банкірів і фінансових компаній, і є підозри, що лобіює їхні інтереси

Економісти вже давно говорять, що вся ця схема з ОВДП все більше нагадує піраміду. Мінфіну в липні потрібно було погасити облігацій на 800 млн доларів, і він зробив нові розміщення на мільярд, тобто, йде рефінансування боргів за рахунок нових розміщень. Всього в цьому році потрібно погасити 4,5 млрд доларів і приблизно на таку ж суму розміщують.

Багато в чому ця «піраміда» сприяла нинішньому зміцненню гривні, що не може не радувати пересічних українців. Але курсова ідилія може закінчитися в будь-який момент. Як тільки нерезиденти почнуть фіксувати прибуток і виводити її з України, курс долара може різко зрости. У минулому році з цієї причини гривня за півтора місяці подешевшала на 2 гривні «, — так вважає економіст Віктор Скаршевський.

Економіст Андрій Блінов вважає, що ніякої піраміди ОВДП немає. До того ж останнім часом нерезиденти збільшують вкладення в більш довгі папери, що знижує ризик їх одномоментного виходу з українських облігацій, зі зрозумілими наслідками для валютного ринку «, — вважає економіст.» Після власного розміщення євробондів, а також паперів УЗ і Нафтогазу, Україна по суті вирішила питання з виплатою за зовнішнім боргом до кінця 2019 року, і в уряду з’явилася, незважаючи на політичну турбулентність, вікно для рішучого зниження ставок. Чи скористається вона ним або ж продовжить збирати на виплати-2020 року — питання відкрите «, — додав Блінов.

Втім, як не назви конструкцію з ОВДП, вона залишається досить хиткою. Нерезиденти можуть почати позбуватися від наших паперів в будь-який момент. Тим більше, що Нацбанк нещодавно зняв обмеження на висновок дивідендів. А навіть кілька великих покупців долара можуть спровокувати зростання курсу на 10-15 копійок, не кажучи вже про масове «втечу» спекулянтів. Сигналом для такого «втечі» може послужити будь-яка подія як на світовому ринку, так і всередині Украни. В тому числі, погіршення політичної ситуації в країні. Вже зараз деякі міжнародні аналітики радять через ризики формування нового уряду йти з українських паперів в казахські, македонські чи сербські, хоча там прибутковість і нижче, ніж у нас. Небезпека «піраміди» для фінансової системи країни залежить від співвідношення 3-6 місячних і річних облігацій до чистих валютних резервів (на сьогодні — 10 млрд доларів).

Зараз таких ОВДП розміщено на 2,3 млрд доларів. Найближчим часом, думаю, досягнемо показника в 3 млрд, а це майже третина від чистих валютних резервів. Як тільки цей показник досягне 50%, власники паперів почнуть від них позбавлятися, а критичним вважається співвідношення в 70-80%. Експерти вважають, що відтік «спекулятивних» грошей почнеться вже з осені і співпаде з сезонною девальвацією гривні, спровокувавши зростання курсу долара в середньому до 28 гривень. А ближче до зими постане питання пошуку нового джерела для запозичень. Думаю, влада «згадають» про МВФ, який в обмін на нову кредитну програму, зажадає відкрити ринок землі і відпустити у вільне плавання тарифи на комуналку для населення. Так що насолоджуватися дешевим доларом нам, судячи з усіх, залишилося дуже недовго.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий