Детінізація економіки чи наступ на підприємців: що задумала влада?

Відразу декілька великих компаній повідомили про наміри закриватися, якщо Володимир Зеленський підпише два законопроекти, направлені на боротьбу з тіньовою економікою.

30 вересня під Офіс президента України вийшло понад 500 підприємців з усієї України, які вимагають від Зеленського накласти вето на законопроекти №1053-1 і №1073, які вже ухвалила Верховна Рада. Підприємці розцінюють ці документи як тиск на бізнес, зазначаючи, що багато компаній змушені будуть закритися, якщо законопроекти стануть законами.

Що за документи?

Законопроекти №1053-1 і №1073 викликали хвилю обурення серед представників бізнесу, які працюють за спрощеною системою. Документи стосуються використання касових апаратів, а також заохочень для покупців, які будуть здавати продавців, що ведуть торгівлю без чеків.

Згідно з документом, увесь малий бізнес з оборотом понад 1 млн гривень на рік має встановити касові апарати. При цьому, деякі категорії бізнесу мають видавати чеки незалежно від того, який у них оборот. До цих категорій віднесли інтернет-магазини, кур’єрські служби, продавців ювелірних виробів, магазини з уживаними товарами, кафе та турагентства. Влада дозволила цим компаніям не встановлювати касовий апарат, а встановити програмне забезпечення, щоб видавати електронні чеки.

Крім чеків влада вимагатиме від малого бізнесу вести облік товарів. За порушення будуть карати штрафами у розмірі до 200% від вартості продукції. Автори ініціативи вважають, що бізнес більше не зможе приховувати реальні обороти та торгувати контрабандними товарами. Це дозволить виявити середній бізнес, який прикидається малим та ухиляється від податків.

Щоб контролювати недобросовісних підприємців парламент ухвалив законопроект про кешбек, який передбачає нагороду всім покупцям, які виявлять порушення. У разі ухвалення законопроекту, клієнти зможуть перевірити чек в спеціальній базі даних та отримати 100% вартості придбаних товарів, якщо чек був несправжнім. Або, якщо чек не був виданий.

Підприємці проти!

У Союзі захисту підприємництва наголошують, що ці законопроекти нівелюють спрощену систему оподаткування, адже повертають купу зобов’язань, підвищують штрафи за порушення. Спрощена система створювалася для того, щоб будь-хто з громадян мав змогу відкрити свій бізнес. Ці законопроекти, за словами підприємців, просто вбивають бізнес-ініціативу.

Підприємці, які зібралися на мітинг біля Офісу президента, зазначають, що ці закони знищать їхній невеликий бізнес. Люди прогнозують, що після підписання документів відбудеться масове закриття ФОПів та подорожчання багатьох товарів.

Україна без «Розетки»

Гендиректор інтернет-магазину «Rozetka» Владислав Чечоткін заявив, що компанія категорично не підтримує ініціативи «Слуги народу». За його словами, законопроекти в такому вигляді вб’ють десятки тисяч підприємців, а сама «Rozetka» готується зупинити бізнес, якщо вони будуть підписані. Чечоткін наголосив, що зараз проти магазина ведеться інформаційна війна – їх звинувачують у видачі підроблених чеків. Бізнесмен вважає, що це пов’язано з тим, що він висловився проти законопроектів влади. Він закликав бізнес не мовчати і боротися за свої права.

Один зі співвласників «Нової пошти» Володимир Поперешнюк зазначив , що влада прикривається детінізацією, а насправді – повертає податкову поліцію та проводить тотальну фіскалізацію. Він вважає, що таким чином чиновники роблять українців ще біднішими.

Що кажуть експерти?

Юрист, політичний експерт Андрій Смолій зазначає, що вже найближчим часом може закритися не лише «Rozetka», а й Нова пошта, і сотні інших підприємств. За його словами, ініціативи влади призведуть до знищення низки успішних компаній, втрати тисяч робочих місць та, як наслідок, зниження податкових надходжень. 

Економіст Михайло Кухар вважає, що для боротьби з контрабандою достатньо навести лад на митниці, а не ганятися за ФОПами. Експерт зазначає, що влада мала встати на захист підприємців. Натомість, вона підігрує бюрократам. Кухар наголошує, що розумні країни роблять все для полегшення ведення бізнесу, а ми навпаки.

Залякають вони зараз малий бізнес шаленими штрафами та касовими апаратами. Частина з них зніметься та поїде за кордон. Частина сяде на соціалку, перехоче займатися бізнесом. Замість цього, в ноги треба вклонитися цим людям, які в кризу тримали 2-3 млн робочих місць. Це самозайняті особи, які не просять у держави дотацій, — зазначає економіст.

Кухар додає, що є багато запитань до технічного забезпечення ініціатив. Він сумнівається, що Податковій вдасться вести облік усіх чеків з усіх українських кіосків.

Економіст Олексій Кущ вважає, що найдивніша ініціатива – це заклик масово «стучати» на малий бізнес. При тому, що багато українців отримують заробітну плату в конвертах. Експерт впевнений, що бізнес придумає, як ще більше залізти в тінь. Наприклад, випускати чеки із заниженою вартістю через фірми-прокладки. Економіст впевнений, що детінізації не відбудеться – буде лише більший відхід бізнесу в тінь.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий