Діджиталізація на марші: відкрити рахунок у банку зможемо по відео

Для відкриття рахунок у новому банку, вам не обов’язково приходити особисто у відділення – достатньо включити відеозв’язок і вуаля!

Діджиталізація дійшла до Національного банку України. Тепер для того, аби відкрити рахунок у новому банку, вам не обов’язково приходити особисто у відділення – достатньо включити відеозв’язок і вуаля!

Хвилюватися не варто, оскільки НБУ офіційно дозволив відкриття рахунків у банках по відеозв’язку, затвердивши нове Положення про здійснення банками фінансового моніторингу. Положення розроблено у зв’язку із набуття чинності 28 квітня 2020 року нових вимог законодавства.

Законом передбачено дистанційну ідентифікацію і верифікацію клієнта, повідомили у прес-службі НБУ, уточнивши, що відтепер для відкриття рахунку в новому банку візит до відділення або особиста зустріч із представником банку не потрібна.

Отже, співробітник банку може за допомогою відеозв’язку поспілкуватися з клієнтом і перевірити у нього такі документи:

• для паспортів нового зразка (біометричний паспорт або ID-карта) – банк дистанційно зчитуватиме дані із чіпа і перевірятиме відповідність особи. Інший спосіб – візуальна оцінка документа, захисних елементів та логічна перевірка даних;

• для паспортів старого зразка («книжечки») – банк візуально оцінюватиме документ, перевірятиме відповідність особи та проводитиме додаткову перевірку за допомогою: BankID НБУ; КЕП; додаткових документів; звірятиме дані з інформацією з бюро кредитних історій.

Крім того, оновлено вимоги до виявлення кінцевих бенефіціарів власників. Банки, ідентифікуючи та верифікуючи юридичних осіб, повинні розуміти, хто є кінцевим бенефіціарним власником підприємства. Нагадаємо, раніше банки для цього використовували переважно тільки інформацію з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Тепер же банки повинні використовувати інформацію не тільки з цього реєстру, а й з інших джерел.

Під час обслуговування PEPs із категорії національних громадських діячів необхідно застосовувати ризик-орієнтований підхід. Разом із тим походи обслуговування осіб з цієї категорії не обов’язково відносити до високої категорії ризику. Все залежить від посади особи, розміру та виду банківських послуг і продуктів, які вони отримують. Наприклад, під час обслуговування PEPs в рамках зарплатного проекту від банку не потрібно класифікувати клієнта як високоризикового. Однак банки обов’язково повинні відносити PEPs з категорії іноземних і міжнародних громадських діячів до категорії високоризикових, як і раніше.

Крім того, суттєво скорочено перелік тих, хто є членами сімей або пов’язаними особами політично значимих осіб. Зокрема, з цього переліку виключили сестер, братів, дідів, бабусь, онуків, прадідів, правнуків.

Раніше в НБУ заявили, що оновлені вимоги до переліку інформації про платника й одержувача, які набувають чинності з 28 квітня, істотно не вплинуть на переважну більшість операцій із переказу коштів, нагадує «РБК-Україна».

Зазначимо, що норми закону про протидію відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, які набирають чинності 28 квітня цього року, не регулюють телекомунікаційні послуги і відносини між операторами мобільного зв’язку та їхніми абонентами.